Samsung'un S Laucher'ı da kopya mı?

Samsung'un Windows 8'li PC'lere yükleyeceği bu yazılımı Apple görürse hiç de iyi şeyler olmayabilir!

Samsung'un S Laucher'ı da kopya mı?

Samsung, Apple'ın ABD'deki patent davasını kaybetti ve şu sıralarda zor zamanlar geçiriyor. Apple'dan kopya çektiği mahkeme tarafından onaylanan şirket, bu karara itiraz etmeye hazırlanırken yeni farkedilen bir detay, Samsung'un başını yine ağırıtabilecek nitelikte.

Samsung'un Windows 8'li bilgisayarlarda sunacağı S Launcher adlı yazılımı, Windows 7'nin başlat menüsünün işlevlerini sunarak Windows 8'e yeni başlayanların işini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ancak launcher'a yakından baktığınızda Apple'ın Mac OS'da kullandığı dock'a oldukça benzediğini görmeniz mümkün. Tamamen aynı olmasada Samsung'un launcher'ı Apple'ınkini fazlasıyla andırıyor.

Samsung, bu launcher'ı muhtemelen Apple'ın davasından önce geliştirmiş bulunuyor ve görünüşe bakılırsa onu kullanıma sunmadan önce biraz değiştirmesi gerekecek. Tabi, Apple ile yeni bir savaşa girmek istemiyorsa. Apple, benzer laucher'lar üreten RocketDock gibi küçük geliştiricileri daha önce yok saymış olsa da büyük bir üretici olan Samsung'a aynı biçimde davranmayabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Baktı apple insanlar artık akıllandı para kazanamayacak.Hemen sahtekarlıkla para kazanmaya çalışıyor.Olsun onlarıda 5 centlik kamyonlarla öder samsung :D

asıl sony nin vaio olarda kullandıgı vaiogate programı var aynı maclardeki gibi program ikonlarını yan yana diziyor .cidden apple kopyası ama apple sony ile bi derdi yok :-)

samsung her zamanki gibi kopyala yapıştır yapmış. komiklik abidesi samsung. en azından insanı güldürüyosun. yazık sana. şu ezikliğe bakın kendi tasarımını yapmaktan aciz. çok pardon bikaç kendi işletim sistemi vardı demi samsung stardaki falan. rezillik.

Samsung inadına yapmış.

apple patent davasını nasıl kazandı biliyor musunuz? samsung apple`ın iphone telefonu sony prototipinden arakladığını belgeleriyle kanıtladı (ki görmeniz lazım makanik tek tuş tasarımı, dokunmatik ekran hatta menü bilebir arak) apple bunu şöyle savundu: bu sony mühendislerinin para kazanmak amacıyla yapmadığı tasarımdır bu yüzden çalmış sayılmayız dedi samsung haksız apple haklı sayıldı

@31 Ağu 2012 15:27 Günümüzde kullandığımız mouse ve kullanıcı arabirimi ilk olarak Xerox tarafından üretildi. Eğer freeware olan şeyler "çalına"biliyorsa şu an hiçbirimiz bu sistemleri kullanamayacaktık. Sen demek ki bilmiyormuşsun sorduğun sorunun cevabını.

@31 Ağu 2012 15:27 aplefanlar coşmuş! :) yazıma eksiyi basacaklarına eğer yazımda yalan varsa bunu kanıtlasınlar bu eksileri appelfanların bastığını herkes biliyor

samsung gerçekten apple'ı kopyalıyor, ve bu gerçekten hiç hoş değil!

@31 Ağu 2012 15:48 siz apple`ın iphone`u sony prototipinden birebir arakladığını bilmiyorsunuz bu yüzden böyle yazıyorsunuz apple benden çalıyor dediği iphone tasarımı gerçekte sony`ye ait apple`a değil! (işin tuhaf yanı ne sony`yi severim nede samsung`u)

kopyanın babası bu samsung

Allah Allah yaa. İlk Apple yaptı diye dock olayı neden onun oluyor çok saçma.

@31 Ağu 2012 16:09 Tabi canım sende bir beste yapsan veya birşeyi ilk sen üretsen herkes kopyalasa, o ürettiğin şey senin mi olmuş olacak canım... Haklısın arkadaşım...

@31 Ağu 2012 16:09 ''patent'' denilen şey bu yüzden var..

@31 Ağu 2012 16:09 haklısın, herkes çalsın bir başkasının yaptıklarını.

@31 Ağu 2012 16:09 başka dock kullanan mı vardı appledan kopya çekiyorlar işte. saçma değil beynin almıyodur belki.

anlaşılan tescilli hırsız akıllanmamaya ve inatla ben yüzsüz arsız bir kopyacıyım demeye devam ediyor. hakikaten samsung şimdiden bilişim tarihinde ender görülen kepazelik örneklerinde en üst sıralarda yerini aldı. her firma bu kadar basiretsiz ve şuursuz olamaz, bu konuda tebrik etmek gerekli bunları.....

Biri sony prototipinden bahsetmiş sony o telefonu üretmedi sony için yaptılar apple almış olabilir ama tasarımının çalışmadığını apple belgelerle samsung'a dava'da hepsini en ince çizgisina kadar anlattı tasarımı bugune kadar en iyi telefon ödülü alan apple'ı böyle şeylerle suçlamak biraz kötü samsung appleden bakıyor kendi yapıyor applenin gift kartını şimdi android çıkartıyor hepsi aynı şeyler

@31 Ağu 2012 17:24 yazınızda benim somut yazdıklarımı tahmin ile çürütmeye çalışmanız oldukça enteresan! ben tasarımın prototip olduğunu satmadığını mesajımda zaten belirtmiştim. :) sony o telefonu satmadı diye tasarım apple`a ait olacak diye birşey yok olamazda sonuçta sony o tasarımı yapmasaydı iphone tasarımı böyle olmayacaktı. hayır o tasarımın alımı diye birşey yok, apple bu tasarımı sony`den arakladığı belgeleriyle kanıtlandı. sonuçta bu tasarım sony`ye ait apple`a değil, bu yüzdende apple bu tasarım bana ait diyemez! ama yarın öbürgün sony apple ve samsung`a bu tasarım bana ait diyerek dava açabilir, ama apple bunu yapamaz buna hakkı yok. davanın japonya ayağında japanya mahkemesi apple`ı haksız bulduğunu bildireyim..

Bence 1 milyon dolar bu şirketler için az bi para.

Samsung kasiniyoorrr coook :D

Yapmayın Allah aşkına bu sadece tasarımın gelişmesinin önüne geçmekten başka bir şey değil. Ayrıca bu dock tasarımı daha farklı nasıl yapılabilir. Eğer bu Apple'ın dockuna çok benziyorsa Ubuntu kullandığı dock birebir aynı. Sadece solda. Daha farklı dock tasarımı nasıl açıklayabilir misiniz lütfen? Ve varsa farklı bir tasarım, buyrun siz yapın. Engelleyen yok. Çok basit düşünüyorsunuz vesselam.

Google yandex'e senden önce ben vardım diye dava açıyor mu ? Apple'ın netice havalarda

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir