Samsung ve Qualcomm, Intel'in canını sıkıyor!

Mobil cihazlarda fırtına gibi esen Samsung ve Qualcomm, bakın hangi devin canını sıkmaya başladı...

Samsung ve Qualcomm, Intel'in canını sıkıyor!

Geçtiğimiz pazartesi günü IC Insights tarafından yapılan araştırmaya göre Intel şu sıralar önemli kayıplar yaşıyor. Bunun nedeni ise, işin içine mobil cihaların da girmiş olması. PC'lerin yanı sıra mobil cihazlara da çip sağlayan dünyanın önde gelen yarı iletken üretici şirketleri arasında bulunan Intel, yapılan çalışmanın sonucuna göre kayıp yaşıyor. Bunun nedeni ise Samsung ve Qualcomm'un giderek daha fazla rağbet görüyor olması.

Intel, elde ettiği gelirlere bakıldığında dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi konumunu koruyor ancak yaşadığı değer kaybı da oldukça açık. Geçtiğimiz yıl ilk çeyrek sonucunda 11.87 milyar dolarlık satış, bu yıl ilk çeyrek sonucunda yüzde 3'lük bir kayıp yaşamış gibi görünüyor. Intel'in bu yıl ilk çeyrek satışı 11.56 milyar dolar seviyesinde.

Aynı dönemde yarı iletken sektörünün yüzde 2 büyüdüğünü de belirtmekte yarar var. Yani Intel, büyüyen pazarda gelir kaybı yaşıyor ve bunun sorumlusu olarak da mobil cihazlar gösteriliyor.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Elbet bir gün intel de geri sayacaktı

Yıllarca Microsoft ve İntel tekel olarak piyasayı süpürdü. Microsoft dersini aldı. Darısı İntel'in başına. İnşallah kendine çeki düzen verir. Bu markaların hala var olmaların tek sebebi var işlerini iyi yapıyor olmaları yoksa piyasadan silinmişlerdi. Umarım yeni tekeller doğmaz (Samsung,Qualcomm ,Google,Apple vb.) Tüketicilerde uygun fiyatlı ve kaliteli ürün bulur.

intelde yapsın sanki basit bi firma , amd ve intel akıllı telefonlara seri üretim işlemci üretse off ne rekabet olur

Dünyada tekelciliğin en önde gelen sinsi markalarından biriydi. Beter olur inşaallah... Bu arada AMD de cep telefonu çipseti işine girse iyi eder. piyasada çeşit artsın, rekâbet fiyatları düşürsün.

@17 May 2013 02:24 ergenmisin?....

Sıra Apple'da

Microsoft ve intel mobil piyasayı küçümsediler sallamadılar, önce microsoftu vurdu şimdi inteli vuruyor. Sandılar ki işler hep böyle gidecek, vizyon problemi var, ileriyi gören kazanıyor :)

tek tekeliz demenin bedelide bu olmalıydı zaten iyi oluyor her halta dallanıp budaklanıyorlardı aynı şekilde nvidiada budaklanıyordu fakat onun dallarını budadılar.

fiyatlar türkiye insanını resmen teknolojiden soğutuyor

@17 May 2013 10:03 eniyi telefonun maliyeti 250usd ,ama telep çok olunca 2000tl ye satıyolar sattıkları sürece fiyat düşmez.

snapdragon la şov yaptı adamlar.

Alıyon APPLE ı playstation gibi o çalışırmı bu çalışırmı yok ...10 numara.

@17 May 2013 13:52 çünki hiçbişey çalışmıyor.

notebook işlemcisini kırpıp mobil diye telefona takmakla olmuyor ATOM seni batırır... Ki batırdı bile... :)

şu firmaları tekelcilikle suçlayıp farklı firmaları savunanlar acaba hiç "bu kadar pazar payı yeter birazda diğer üreticiler kazansın" diyen firma gördü mü? tüketiciyi takan kim...

batırdı ( atom ) netbook pazarını batırdı...

ucuz hızlı çalışma diye amd de girerse bu ise ısıdan patlamak üzere telefonlar doğucaktır amd notebookta başarısız masaüstünde 1numara üstünlüğü söylenemezde kullanıcılar cihazları bozulana dek iyi derler :)

p4 yani yeni nesil atom daha verimli hale getirip isıve güç verirmliliği geliştirse armlerin alayına basar ama intel elindekini kıymetini bilmiyor. intelgibi bi üretici için tegra 4 den daha güçlüsünü yapmak zorolmasa gerek ama zaman kaybettiler toparlaması zor biraz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir