Samsung, yabancı aksesuarları yasaklayabilir!

Samsung, cep ve tabletlerini alanları "korumak" için, onları kendine bağlayacak bir çözüm peşinde!

ID çipi üçüncü parti aksesuarları öldürebilir!

Samsung ve Apple'ın başı üçüncü parti aksesuarlar nedeniyle çok kez ağrımış bulunuyor. Yeni bir iddiaya göre ise Samsung, ID çipleri yoluyla sorunlu aksesuarlara karşı önlem almayı planlıyor.

İki cep devinin piyasada satılan lisanssız şarj adaptörleri ve üçüncü parti pillerle ilgili çok kez sorun yaşadığı biliniyor. En kötü durumlarda adaptör, kaçak yaparak elektrik akımına kapılmanıza neden olabiliyor veya farklı üreticiden aldığınız piliniz patlayarak telefonunuzu ve sizi yakabiliyor.

Cep telefonlarının popülerliği hala giderek artıyor ve üçüncü parti aksesuarlar, özellikle bazı korsan üreticilerin asıl üreticiye telif hakkı ücreti ödememesi nedeniyle son derece karlı bir iş.

Kore merkezli haber ajansı ETNews'a göre Samsung, gelecekteki cep ve tabletlerinde özel bir "ID çipi" kullanarak, belirli aksesuarların kullanımını kısıtlamak istiyor. Samsung'un bu düşüncesi size aşırı gibi görünebilir, ancak şirket Ligtning portuyla benzer bir yol izleyen Apple'ın ayak izlerini takip ediyor olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

böyle yapacaklarına ürünün yanında gerekli aksesuarı koysunlar yedek şarjlı kılıfı kapağı ekran koruyucusu amerikadan iphone alanlara appleın yanında kapak verdiği gibi fakat biraz kaliteli bir ürün olacak yani kimsenin ihtiyacı olmayacak aksesuarlara biraz geniş tutulacak değilse bir firma kapanır başka bir firma açılır

Apple Özentisi Be :D

Samsung kadar kopyacı bor sırket dahada yok her yerden biraz biraz ondan sonrada ben yaptım oluyor

bnce adamlar hakli batarya al ucuz di sonra bisi oldumu firmay kotule

Samsung, ne yaparsan yap senin hiç bir ürününü almayacağım :@

Çok güzel bir düşünce. Herşeyin orjinali pahalı ama en azından yaşanacak olumsuz durumlarda telafisi mümkün. Her iki taraf da memnun kalacaktır.

bu kadar kastırmalarına gerek yok. Sonuçta cep telefonları için milyonlarca orjinal aksesuar üretiyor yada ürettiriyorlar. Tek yapacakları değişiklik, bu sayıyı biraz daha artırmak. Ve modeller arası aksesuar farkını kaldırarak maliyeti düşürmek. Bölyece kimse orjinali ve onaylanmışı dururken gidipte uyduruk yan sanayi ürün almaz. Sırf orjinal yada onaylı diye 10 - 15 tl ye alınabilecek bir bataryaya, şarj aletine 150 - 200 lira gibi rakamlar ödemek zorunda bırakmak çok yanlış bir strateji.

@26 Eki 2013 23:25 çünkü işin ucunda ölümün varken 15 lira verebilirsin di mi? İnsanlar o kadar salak ki sen git 2000 lira bayıl sonra en kötü şarjı al. İyi yapıyorlar bence en mantıklı yolu insanı kendinden korumak.

o değilde, her hafta cumartesi günü yayımlamayı gelenek haline getirdiğiniz 30 ila 40 adet arası duvar resimlerini yayımlamayı unuttunuz editörler.. burdan hatırlatırım......

@26 Eki 2013 23:39 ahahahhaa :)

Dün 22:43 Komik Cocuk! Samsung Urunu Almasanda Suan Kullandigin Cihazlarin icinde Emin ol Samsung Chipleri mevcut!!

Önceki arkadaşlara katiliyorum orijinal diye 150-200 TL vermem ben bi şarj aletine.

kendini apple sanmis, ayrica şu komik cocukla baslayan yorum var ya ustte ona biri fabrikasyonla urun gelistirmenin ayni seyler olmadigini anlatsin. ya da anlatmayin zaten anlamayacaktir.

Saçmalamayın, Apple'ın dandik kablolu mighty mouse'u 150 liraya satılıyor, en azından lisanslı taşeron üretimin maliyeti biraz daha düşük olur.

@27 Eki 2013 15:44 Ne içtin lan? Apple'ın MAGIC mouse bile 100 lira 4-5 yıl önce çıkmış mighty mouse nasıl 140 oluyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir