Samsung, yarı iletkende Intel'i yakalıyor!

Yıllardır yoluna rakipsiz devam eden donanım devinin karşısında, artık çok ciddi bir rakip var!

Samsung, yarı iletkende Intel'i yakalıyor!

Yarı iletken üretimine odaklanan Samsung, bu yatırımının olumlu geri dönüşlerini almaya başladı. Güney Koreli yarı iletken devi satış alanında dünyanın en büyük yarı iletken çip üreticisi Intel ile arasındaki açığı azaltmış durumda.

IHS iSuppli araştırma şirketi verilerine göre küresel yarı iletken pazarının yüzde 12'sini temsil eden Samsung, 2015 yılının ikinci çeyreğinde 10.366 milyar dolarlık bir devir gerçekleştirdi. Öte yandan Intel yüzde 13.6 pazar payı ile 11.797 milyar dolarlık satış rakamına ulaşmış durumda. Bu durum iki yarı iletken devi arasındaki pazar payının yüzde 1.6 oranına düştüğünü gösteriyor.

İki şirket arasındaki fark 2011 yılında yüzde 6.9, 2012 yılında yüzde 6.0, 2013 yılında yüzde 4.3, 2014 yılında ise yüzde 3.4 oranındaydı. Samsung'un pazar payı 2015 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 0.8 oranında artarken, Intel yüzde 0.3 oranında büyüme gösterdi.

SK Hynix ise, yüzde 4.9 oranındaki pazar payıyla Qualcomm gibi dünyanın en büyük mobil yonga seti üreticisinin önüne geçerek en büyük üçüncü üretici konumuna yükselmeyi başardı. Qualcomm, listede ancak dördüncü sırada kendine yer bulabildi.

Ancak bu durum, Intel için işlerin iyi gitmediği anlamına gelmiyor. Şirket farklı alanlara büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Bunun son örneği ise, drone üreticisi Yuneec'e yaptığı 60 milyon dolarlık yatırım.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

3 kürüşluk işlemciyi 5 kuraşa satmaya devam etsin, birde masaüstü için çıkarsa şu samsung ne güzel olur.

samsungmu hahaha çok güldüm emin ol intele rakip olamaz ;)

İşlemci işinede dandik samsung yaparsa yandık gitti, örnek harici hardiskini aldık 3 aya kalmadı yandı sonrasında segate aldık 4 yıldır tık yok.

@01 Eylül 2015 22:16 Sana öyle denk gelmiş samsung disklerde hiç sorun yaşamadım şimdiye kadar ki şuan ki pc 6 senelik içinde aynı anda dönen 4 hdd var.

@01 Eylül 2015 22:16 cahil SAMSUNG zaten hdd işini bıraktı seagate satın aldı... intel için yolun sonu...

@01 Eylül 2015 22:16 bendede tam tersi segate aldığım gün çalışmadı yerine samsung ile değiştirdim kaç senedir çalışıyor üstelik günde en az 15-20 defa gidip gelen elektrik kesintisi yaşayarak kullandım bu diski nerede derseniz bu elektrik kesintisi şemdinlide şuda var iki üründe aynı fabrikadan çıkıyor biri birini satın almış olması gerekti hatırladığım kadarıyla segate satın aldı samsung diski http://samsunghdd.seagate.com/

AMD... ne samsung, ne intel.

@02 Eylül 2015 08:57 yav he he

samsung rakip intele çok gldüm doğrusu daha 10 gün önce aldığım telefon kendikendine sağı solu aradı serviste şu anda değişim için bekliyo stoklara bakılıyormuş ne zaman geelecek diyorum zaman veremeyiz diyen firma rakip olacak öylemi hayatta samsung cihazı almam tv alacaktım iyiki almamaışım

Evet haklisin amd athlonlarin floating point performansi pentium 4 un nerdeyse 2 kati dur bi dakka biz hangi yildayiz lan

Yapılan haber başlığı ile haberin hiç alakası yok samsung'un pc için işlemcisi mi var sanki intele rakip oluyormuş finansal haberi sanki samsung pc cpu üretiyormuş gibi sayfaya koyuyorsunuz. Yıllardır Intel'e rakip bir firma varda ne oldu AMD'yi kaç kere garantiye verdik yok yandı yok ısınıyor diye Intel P4 işlemcim hala aktif çalışıyor bir kez olsunda sıkıntı çıkmadı. Samsung yaparsa artık herkez yazın elinde işlemcilerle servis yollarını aşındırır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir