Samsung yine lider, ZTE ve Huawei yükselişte

En çok cebi Samsung satıyor; ikinci ise Apple. Ama asıl şaşırtıcı olan, üçüncü sıradaki isim!

Samsung yine lider, ZTE ve Huawei yükselişte
2012 4. çeyrek verileri

Araştırma şirketi IDC'nin açıkladığı rakamlar akıllı ceplerin satışlarının neredeyse düşük fiyatlı, standart ceplerle eşit seviyeye ulaştığını ortaya çıkardı.

Son çeyrekteki (2012 4. çeyrek) akıllı cep satışlarının bu denli yüksek olmasının nedenleri arasında "tatile yönelik yüksek cep satışları" sayılıyor. Dördüncü çeyrekteki 219.4 milyonluk akıllı cep sevkiyatı, IDC'nin tahminlerinin sadece bir miktar altında ve tüm telefon sevkiyatının yüzde 45.5'ini oluşturuyor. Listede Huawei'nin LG'yi ilk 5'ten aşağıya itmiş olması da dikkat çekiyor.

IDC baş analisti Kevin Restivo, Huawei'nin yükselişini düşük maliyetli cihazlardaki avantajına ve tabi ki şirketin Çin'de bulunmasına bağlıyor. Son çeyrekte IDC'nin ilk 5 akıllı cep üreticisi listesine girmeyi başaran ZTE, yüzde 4.3'lük bir pazar payını yakalamış görünüyor.

Samsung, dördüncü çeyrekte de yüzde 29 ile akıllı ceplerdeki liderliğini sürdürürken, Apple yüzde 21.8 ile ikinci sırada yer alıyor. Samsung, 2011'in dördüncü çeyreğinden bu yana sevkiyatlarını yüzde 76 artırırken üçüncü sıradaki sürpriz isim Huawei, yıldan yıla yüzde 89.5 artış kaydetmeyi başarmış. Dördüncü sıradaki Sony ise sevkiyatlarında yıldan yıla yüzde 55.6 artış sağlamış.

2012'nin toplam verilerinde ise Huawei gibi yeni isimler pek görünmüyor. Ayrıntılı 2012 toplam verilerini, haberimizin ikinci sayfasındadi tabloda ayrıntılarıyla görebilirsiniz (milyon birim, kaynak: IDC).

Cep telefonlarında 2012'nin toplam verileri...

2012 4. toplam cep telefonu verileri...

.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

samsung sıralamada ki yerini hak etmiyor o sıra sony'e ait olmalı ... Huawei'nin yerinde de Nokia olmalıydı .....

@28 Oca 2013 15:11 aynen katılıyorum....

@28 Oca 2013 15:11 arkadaşım bu sırayı haketmeye göre değil satışa göre yapıyorlar. demek ki adamlar satamıyor ki listeye bu şekilde girmişler. saçmalamasak artık. takım tutma mantığını bırakın artık.

Nokia çok başarılı modeller çıkardı son 3 aydır büyük adımlar attı. Ama ilk 5'te de yokmuş son yıllarda kaybettiği kan düşündüğümüzden çokmuş. Yinede Lumia'lar büyük bir renk kattı pazara...

3 sony 4 nokia olur bu yıl

İyi hoşta bence bu cep firmalarının kendilerine amiral gemisi diye nitelendirilen telefonlarla karşılaştırılmalıydı. Çünki samsung' un sürüsüne bereket telefonu var. Tabiki haklı olarak samsung önde olur. Hepsini kapsayan bu liste bence hiçbir gerçeklik ile alakası yok...

maalesef türkiyede samsung gibi bir firmamız yok acı ama gerçek bu önümüzdeki 10-15 senedede olacağı şüpheli ufukda gözükmüyor

Sony bence sağlam kullanışlı cihazlar üretiyor yeri bir numara.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir