Samsung Z ölü mü doğdu?

Samsung'un uzun zamandır beklenen Tizen'li üst seviye cebi Z'nin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung Z ölü mü doğdu?

Samsung, ilk Tizen'li telefonunu piyasaya henüz sürebilmiş değil. Firmanın akıllı saatleri Tizen'le tıkır tıkır çalışsalar da, Tizen işletim sistemine sahip ilk telefon Samsung Z'nin çıkışı ertelenmiş durumda.

TizenExperts'in kaynaklarına göre ise Samsung, üst seviye Samsung Z hakkındaki tüm planlarını iptal ederek Tizen'le çalışan alt seviye telefonlar üretmek, böylece Çin'de Xiaomi gibi firmalara istiyor. Xiaomi, geçtiğimiz günlerde kendi ülkesi Çin'de Samsung'u geçerek akıllı cep satışlarında ilk sıraya yerleşmişti.

Samsung'un ağır yazılımı ve Android, firmanın uygun fiyatlı telefonlarında çok iyi bir performans sunmayabiliyor. Bu yüzden firmanın alt seviyede Android yerine 256MB RAM'li cihazlarda bile çalışabilen Tizen'i tercih etmek istemesi anlaşılır görünüyor. Uygun fiyatlı telefon satın alanların uygulamalara para harcamak istemeyecek olması, muhtemelen geliştiricilerin canını sıkacaktır ancak yine de Samsung, bu şekilde rekabetin sıcak olduğu akıllı telefon piyasasında Tizen'i güçlendirme şansı bulabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Mantıklı tercih.Ancak hiç değilse 1.2 ghz dual core 512 mb android cepleri tizen ile çıkarmazsa boşa alır bu kararı.Tizen madem daha iyi onu kullan alt seviye ceplerinde.Bir de LG ve Sony Firefox OS'u Xperia E ve LG Optimus L5'de denemişti.Sen de geliştiricilere özel örneğin S3 mini / Trend PLUS / S2 (özellikle olması gereken bence) deneme yapması lazım.Çoğu geliştiricinin ilgisini çekecektir buna da eminim.

Çakma linux androiddense gerçek linux tizen daha performanslı olur yapsınlar alıcam

Ah ubuntu ah... Ah MeeGo ah...

bada bile hiç donmuyordu android resmen donma makinası

Tizeni intel ile samsung yapmiyomuydu

Intel yapinca sorun olmaz

Sen de yorum yaz