Samsung'dan 2020 yılı için SSD tahminleri

Samsung, SSD'lerin fiyatlarının hızla düşmeyi sürdüreceğini öne sürüyor. Buna göre 2020 yılında...

  • Ercan Uğurlu
Samsung'dan 2020 yılı için SSD tahminleri

SSD'ler son yıllarda HDD'ye kıyasla depolama kapasitelerinin performansa büyük katkı sağlamasıyla beraber ilgiyi üzerine çekiyor. Kullanıcıların da bu nedenle yoğun olarak tercih ettiği bu ürünler, yine HDD'ye kıyasla yüksek fiyatlarıyla da dikkat çekiyor. Fiyatları bundan birkaç yıl öncesine karşın daha ılımlı seviyelere gerilemiş olmasına karşın, halen HDD karşısında pahalılar. Bu bir süre daha devam edecek, fakat Samsung'a göre bu süre çok uzun olmayacak.

Samsung, yaptığı bir basın toplantısında SSD'ler hakkındaki düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaştı. Özellikle son yıllarda 3D NAND yapısıyla beraber, SSD çözümlerinde önemli gelişim gösteren firma, SSD'lerin fiyatları konusunda fazlasıyla optimist. Samsung'a göre SSD'ler 2020 yılında HDD'lere oranla tercih edilebilirliğini arttıracak.

Samsung, bunun sebebi olarak GB başına fiyatın düşeceğini öngörüyor. Öyle ki, Güney Koreli şirketin tahminine göre 2020 yılında 512 GB SSD'nin fiyatı, günümüzün 1 TB'lık HDD fiyatına eşdeğer olacak. Fiyatlar muhtemelen düşecektir, ancak bunu yine de, ülkemizde rakiplerine oranla daha yüksek GB başına TL fiyatlı SSD'lere sahip olan Samsung'dan duymak, açıkçası biraz ironik.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

bence 2020 yıılına varmadan olur bu fiyatlar :))

2020'de TL'nin değeri değişmezse bence 1 TB ssd en küçük ssd olur ve fiyatı 180 lira olur. Sonuçta o yıllarda 8 nm'den 4'e geçiyor olacağız.

Ben aldim 512 GB lik. 13 sn de bilgisayar da Browser kullanabiliyorum. Benim 5200 rmp lik hdd de sadece win 7 nin acilmasi 35 sn filan sürüyordu. Bir de browserin acilmasi filan rahat 50sn buluyordu. Tabi ki bilgisayari actigimda, WC ihtiyacimi giderecek sürem oluyordu simdi ben kapiyi acmadan aciliyor bilgisayarim. :)

2020 yılındaki iklim değişikliğini ve dünyanın yapısının nasıl daha kötüye gideceğini hesaplasalar ve şimdiden önlem alsalar daha iyi olur çünkü ssdsiz olur ama dünyasız olmaz asla :(((((

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play