Samsung'dan Android'e Tizen tekmesi!

Yeni bir iddiaya göre Samsung, Android'e çok ciddi bir tekme atmaya hazırlanıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Rapor: Samsung tüm ürünlerinde Tizen kullanacak

Samsung, akıllı telefonlarında Google'ın işletim sistemi Android'e büyük bir bağlılık gösteriyor. Bununla birlikte firmanın Tizen'i kullanan bir dizi akıllı saati ve eşyası bulunuyor.

Ancak The Korea Times'ın yeni iddiasına göre Samsung, Android'e çok fazla dayanmak istemediği için Tizen'i ilk sıraya almak istiyor. İddiaya göre isminin açıklanmasını istemeyen bir Samsung yöneticisi, "ekosisteminiz yoksa geleceğiniz yoktur. Tizen, sadece mobil cihazlarla kullanılmak üzere geliştirilmiş bir platform değildir" diyor. Yönetici, firmasının kendi platformunu ve ekosistemini geliştirmekte geç kaldığını itiraf ederken "Samsung çok daha iyi bir hale geliyor" dedi.

Samsung'un şimdiye kadar piyasaya sürdüğü birkaç Tizen'li ürün bulunuyor. Güney Kore merkezli firma, 2014'te Gear akıllı saatlerinde Android yerine Tizen'i kullanmaya başlamıştı. Bunun yanında Samsung'un Hindistan'da piyasaya sürdüğü Tizen'li Z serisi telefonları bulunuyor. İddiaya göre Samsung Z1, ülkede bir milyondan fazla satmış durumda. Yönetici, 2016'nın ilk çeyreğinde Hindistan'da toplam 64 milyon Z serisi telefon sattıklarını söylüyor ve bunun Tizen'in rekabet edebildiğinin ispatı olduğunu düşünüyor.

Rapora göre Samsung, Tizen'in daha da büyümesi için Tizen geliştiricilerine çeşitli teşvikler sağlayacak. Son olarak firmanın 2014'te ilk Tizen'li telefonunu geliştiricilerden yeteri desteği görmediği için öldürdüğünü hatırlatalım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

TEK BAŞINA BAŞ EDEMEZ

Play Store'u, App Store'u bırakıp Windows Store'a geçmek bile benim için daha mantıklı. Hiçbir uygulama desteği olmayan bir platform mükemmeliyetin kitabı yazsa bile beş para etmez.

Windows ta olmayan uygulamalar Tizen de var yalnız bir şeyi bilmeden cahil cahil konuşmayın ayrıca Tizen telefonlara Android uygulamaları kurulabiliyor hatta apk olarak 3. parti Android uygulama mağazaları bile kurulabiliyor

@14 Haziran 2016 15:09 kapak yapmış adam =)

samsung batar google da samsungu satın alır olur biter

@14 Haziran 2016 15:37 aman apk destegi ekler biter

Simdi bu tizen sonucta linux cekirdegi uzerine kurulu degil mi apk dosyalarini kurup calistiriyorsa androidin laciverti diyebiliriz samsung daha yeni taunchwiz i duzeltti tizen ne gelecek vaat ediyor onu anlamadim android kullanicisiyim

wp bile cözümleyemedi magaza işini 3. parti program eklenti olayını bende 2 tane güvenlik kamerası var cepten izlemek için 2 tane uygulama ya android yada ios istiyor gerisi traş

Teknoloji konusundaki rekabet her zaman iyidir. Umarım bu rekabet artarak devam eder.

bada daki gibi birkaç sene sonra desteği çeker telefonlar elde kalır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play