Samsung'dan Apple'a 548 milyon dolar tazminat

Beş yıl süren patent ihlali davası sonunda Samsung, Apple'a ceza ödemeyi kabul etti. Ama bir şartla!

  • Onur Seven
Samsung'dan Apple'a 548 milyon dolar tazminat

Apple, 2011 yılından bu yana Samsung'u iPhone tasarımını kopyalamakla suçluyordu. Kendisine ait akıllı telefon patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Güney Koreli şirkete dava açan Apple yüklü miktarda bir tazminat talep etmişti. Hukuk sürecinin üzerinden 5 yıl geçerken, nihayet Samsung 548 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

İki şirket, Kaliforniya Kuzey Bölgesi'ndeki ABD Bölge Mahkemesi ile yayınladıkları ortak bildiride, Samsung'un 1 hafta içerisinde Apple'dan bir fatura alması durumunda, 10 gün içerisinde 548 milyon dolar ödeme yapacağını duyurdu.

Tazminatın ilk kısmını ödemeyi kabul etmesine rağmen Samsung davadaki gelişmelere bağlı olarak parayı geri almak için hakkını saklı tuttuğunu söyledi. ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) şu anda Apple davasında kullanılan patentlerin bazılarını gözden geçiriyor. Davanın seyri ve tazminatın ikinci kısmı hakkındaki kararı ise 2016 yılında konuyu ele alacak jüri heyeti verecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Amerika piyasasında çok önemli role sahip Apple. Ne zaman Amerika'da dava açılsa orda hep Appke kazanıyor ama Avrupada olsa Samsung kazanıyor çünkü Avrupa tarafsız bakıyor.. Daha hızlı şarj olmayan ve yok 3 Alt Piksel Retina falan filan 720 P Ekrana 3.000 TL Ödüyorsunuz.. Birbirinin kopyası.. Neymiş iPhone 6 dan %60 daha hızlıymış :) :) :)

Ne??? İphone 6 kesinlikle samsung tasarımı çalınarak yapıldı

Apple ve Samsung fanboylar raund başladı bel altına vurmadan dövüşün güzel ve temiz bir maç istiyorum akşam eve gittiğimde yazdıklarıniza bakıp gulecegim

@05 Aralık 2015 19:11 süper yorum :D

İlginç olmayan bir şekilde apple ne zaman bir şirkete dava açsa konusu "Bizim IPHONE TASARIMIMIZI kopyaladılar" savı üzerinden oluyor; öte yandan diğer şirketler apple'a dava açtığında dava konusu "Apple bizim şu TEKNOLOJİMİZİ izinsiz kullandı" biçiminde oluyor. Yani... siz anladınız onu daha fazla söze gerek yok.

S3 4s'e benzemiyor uamukcuiar

Birileri yapar sApple aşırır...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play