Samsung'dan ARTIK 10 sürprizi!

Samsung, yeni duyurduğu ARTIK 10 ile Raspberry Pi'ye rakip olmaya hazırlanıyor!

  • Ercan Uğurlu
Samsung, Raspberry Pi pastasını paylaşmak istiyor

Samsung'un Geliştirici Konferans'ında duyurusunu yaptığı ARTIK10 platformu, Güney Koreli şirketin Nesnelerin İnterneti konusuna ne kadar önem verdiğinin yeni bir kanıtı. Tizen 3.0 güncellemesiyle beraber işletim sistemi noktasında cihazları birbiri ile rahatlıkla konuşabilecek hale getirmeyi hedefleyen Samsung, öte yandan ARTIK Cloud adında yeni duyurduğu bulut platformuyla da bu konuda büyük bir adım attı. Ancak hepsi bu değil; Samsung, son dönemin popüler mini bilgisayarı Raspberry Pi'ye de gözünü dikmiş durumda.

Hemen her cihazı birbiri ile konuşturmayı hedefleyen Samsung, buna Raspberry Pi'yi de katmayı hedefliyor. Konferansta duyurduğu yeni ARTIK 10 kartı ile Raspberry Pi benzeri yeni bir ürün tanıtan Samsung, mini bilgisayar kategorisinde de böylece yer alacak.

Samsung'un ARTIK 10 kartı, 4 çekirdekli 1.5 GHz ARM Cortex A15 ve yine 4 çekirdekli 1.3 GHz A7 yongalarından güç alıyor. Mali T628 MP6 GPU ve 2 GB LPDDR3 RAM'i de üzerinde taşıyan kart, 16 GB'lık da bir depolama birimi sahibi. Samsung'un bu cihazı 1080p videoları 120 kare hızında çalıştırabiliyor. Böylece performans anlamında da iddialı olan ARTIK 10'un; Bluetooth, 802.11ac Wi-Fi ve 3 USB 3.0 portuyla da tam boyutlu bir bilgisayardan eksiği kalmıyor.

Kartın büyüklüğü 39 x 29 x 3.5 mm. Böylece boyutlarıyla fazlasıyla küçük olan ARTIK 10, Samsung'un iddiasına göre güvenlik konusunda da "banka seviyesinde" güvenli olacak. Elbette öyle olup olmadığını ürünü gördüğümüzde söyleyebileceğiz. ARTIK 10'un şimdilik ne zaman piyasaya çıkacağı ve fiyatı belli değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

İyi güzel de bakalım Raspberry Pi'nin fiyatıyla mücadele edebilecek mi? Buradaki tek mesele özellikler değil.

Burada önemli olan cihaz değil. TİZEN denilen işletim sisteminin Windows 10 benzeri bir yapıya dönüşüyor olması. Eminim bundan Google ve Apple kendilerine pay çıkarmıyordur. "Bütün cihazlar, tek işletim sistemi" olayını henüz anlayamamış ve direnen bu iki firmadan Google, uyduruk birkaç küçük mobil uygulamayı başkasına vermeyerek önlerini kesebileceğini zannediyor. Böyle giderse 10 yıl sonra Windows'un yanında Tizen olacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost