Samsung'dan o ekranlar için yeni patent!

Teknoloji devi, yepyeni bir akıllı telefon ekran konseptine imza attı!

Samsung'dan telefon ekranları için yeni patent!

Teknoloji devi Samsung'un ABD Patent ve Marka Ofisi'ne (USPTO) kaydettirdiği en yeni teknolojiler arasında normal bir temelde katlanabilir ekran konsepti için çok sayıda farklı tasarım fikri yer alıyor. Elbette bu aşamada çizimler ve eskizlerle temsil edilen söz konusu fikirlerin çok azı nihayet üretim aşamasına gelebiliyor.

Güney Koreli firmanın tam bir katlanabilir ekrana daha önce en çok yakınlaştığı modeli bir kavisli panel barındıran Galaxy Round olmuştu. USPTO'da dosyalanan bu yeni patentle birlikte firma bu konsept üzerinde önemli bir geliştirme yapmak adına önemli bir adım attı.

Patente dair aslında çok fazla ayrıntıya sahip değiliz ve bu da elbette şaşırtıcı bir durum değil. Yine de patentte yer alan diyagramı incelediğimizde cihazın panelinin akıllı telefonun ana gövdesine monte edildiğini görüyoruz. Söz konusu panel, bir içeriği daha geniş bir ekranda görmek istediğinizde basitçe yukarıya doğru kaydırıalrak genişletilebiliyor. Bunun oldukça şık bir fikir olduğunu söylemek mümkün ve konsept genel olarak bir hayli etkileyici görünüyor. Yine de bu fikrin kağıt üzerinde olmanın ötesine geçip üç boyutlu bir ürüne dönüşmesinin elbette hiçbir garantisi yok.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

samsung Türkiye her ne kadar berbat olsa da sırf şu yatırımları için samsung korea ya para kazandırmak lazım :)

İyi de Apple' ın flexible electronic devices adlı patenti mevcut iki patent de birbirine benzer bir amaç için kullanılacak uspto doğru düzgün inceleme yapıp karar vermiyor çıkarına göre hareket ediyor

@21 Mart 2016 19:54 birisi ekran için birisi pcb için... uyanda balığa çıkalım...

@grezimonk benzer amaç için kullanılacağını belirtmiştim ama sen okuma bayramındaki çocuklar gibi ne kadar çok kelime o kadar hız anlayışına kapılmışsın o okuduğun kelimelerin anlamını çıkaramamışsın

Katlanabilir kağıt ekranları CnnTürk'te bir belgeselde izlediğimde yıl 2004'tü.ilk Samsung telefonum 2007 de sgh z540 tı ve çocuğu telefonda o zaman 3g yoktu.O günlerden bu günlere samsung gittikçe çıtasını düşürmeye başladı.12 yıl geçti daha insanları sömürmek için kağıt ekranları piyasaya sürmediler.2014'te note 3 almıştım garantisi biteli 3-4 ay oldu 4.5G olayı yüzünden Note 5 ile değiştirdim ama çok büyük bir fark göremedim.3 GB yerine 4 Gb rem,daha hızlı işlemci v.s.

@22 Mart 2016 04:21 o ekranlar sharp

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir