Samsung'dan tırnak boyutunda 512 GB'lık SSD!

Samsung, minicik bir SSD içerisine tam 512GB depolama alanını sığdırmayı başardı!

  • Cenk Atlı
Samsung'dan tırnak boyutunda 512 GB'lık SSD!

Dünyanın en yüksek kapasiteli microSD kartını üretmeyi başaran Samsung bu başarısıyla yetinmeyerek şimdi de bir tırnak büyüklüğünde olan fakat tam 512 GB'lık veri depolayabilen minyatür bir katı hal sürücüsünün de duyurusunu yaptı. Türünün ilk örneği olan ve PM971-NVMe adı verilen bu SSD, 16 adet V-NAND flaş yonga, bir adet 20nm mobil DRAM yonga ve yüksek performanslı bir kontrolörden oluşan tek bir BGA (ball grid array) paketi barındırıyor.

Bu yapısı sayesinde çeşitli yongaları tek bir yongada sıkıştırmayı başaran SSD, böylece bütün bu veriyi 20 mm x 16 mm x 1.5 mm'lik boyutlarında ve bir gram ağırlığında bir levhaya sığdırabiliyor.

Ayrıca son derece hızlı olan ve Samsung'un iddiasına göre Full-HD bir filmi üç saniyede transfer edebilen bu SSD, saniyede 1500 MB veri yazdırabiliyor.

Samsung bu yeni SSD modeliyle NVMe SSD'ler, dahili SSD'ler ve UFS'ler (Evrensel Flaş Depolama) olmak üzere üç ayrı depolama alanında rekabeti daha da arttırmayı hedeflediğini açıkladı. Yeni nesil PC'ler ve ultra-ince notebook PC'lerde kullanılması hedeflenen ve 512 GB, 256 GB ve 128 GB'lık seçenekler sunan PM971-NVMe'nin fiyatına dair henüz bir açıklama yapılmış değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Samsung gitsin telefon üretsin samsung un işi telefon üretmek bunları Apple a bıraksın o yapar.

@01 Haziran 2016 17:15 Apple ssd üretiyorda bizim niye haberimiz yok hatta tüm dünyanın niye haberi yok mağazalarda bile satılmıyor.

@01 Haziran 2016 17:15 Apple donanım üretmiyor.Tasarım ve yazılım hariç herşeyi dışardan alıyor.

Samsung sevmem ama teknolojik yenilikleri güzel

bu haberler cep telefonunun yeni masaüstü ve yeni laptop oldugunu gösteriyor bi note serisi böyle bi hafızayla 512bg 8gb ram le gelse sadece usb c ile ofis te bi 27inç monitöre bagla eve git 120 ekran tv ye bagla elindede istedigin gibi kullan hem cep hem pc buda windowsu ya batırır yada androidin sonu olur burda önemli olan programcıların bu response yapıya destek verip vermemesi...

@01 Haziran 2016 19:37 Olay sadece çözünürlük olayı değil ki. Responsive ekranlar yaptık diyelim ama C# la yazmış olduğumuz bütün kodları Java' ya port etmemiz gerek. Ne zaman getiririz ? Oracle - Sun Java için adam gibi bir form designer yaptığı zaman...

17:15 bence tam tersi. ayrıca bu ürün için fiyat önemli. umarım bu ürünle birlikte ssd fiyatları hızla düşer. 1 gramlık bi ürünün fiyatı ne kadar pahalı olabilir ki diye düşünmeden edemiyor insan ama sanırım işler bu şekilde yürümediği için yıllardır ssd'leein fiyatının düştüğünü göremedik.

cep telefonları için iyi haber...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost