Samsung'un AMOLED zaferi!

Görünüşe göre, Samsung'un AMOLED ekranlarının hızını kesmek pek mümkün değil!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung, küçük ve orta boyutlu ekranlarda önde

Araştırma firması IHS'nin yeni raporuna göre Samsung, geçen sene "küçük ve orta boyutlu ekran pazarının liderliğini üstlendi". Bunda firmanın kendi ürettiği, telefonlarda, tabletlerde ve fazlasında kullanılan AMOLED ekranların payı var.

Son IHS verilerine göre Samsung Display, küçük ve orta boyutlu ekranlarda (9 inç ve altı) yüzde 23 pazar payına sahip. İkinci sırada yüzde 16 ile Japan Display yer alırken üçüncü sırada yüzde 14 ile LG bulunuyor. Dördüncü ve beşinci sırada sırasıyla Sharp (yüzde 10) ve Innolux (yüzde 5) yer alıyor. Raporun en çarpıcı yanlarından bir tanesi, AMOLED ekranların sevkiyatının bir önceki seneye göre 2015'te yüzde 54 artmış olması.

Samsung'un Huawei gibi Çin merkezli firmalara Super AMOLED ekran sağladığı biliniyor. Bunun yanında yeni bilgiler, Apple'ın Samsung'tan 100 milyon AMOLED ekran sipariş ettiğini söylemişti. Galaxy S7 ve S7 Edge'in de iyi karşılandığını düşünürsek tüm bunlar, Samsung için iyi haberler. Bu arada Japan Display ve Sharp'ın 2018'de toplu AMOLED ekran üretimine başlamayı planladıklarını belirtelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Günümüzde bir cihazın en pahalı bileşenlerinden biri de ekranlardır. Ekran üretimi ne kadar çok firmaya yayılırsa, rekabette o kadar artar! Tabi bu ülkemiz için geçerli değil! Bizim ülkede ilk o işi yapan tekelleşir. Daha da kimse onun elinden alamaz o işi! Tamamen farklı tekniklerle üretse bile...

Amoled olayi bambaska , siyah ton goruntu kalite algisinda cok onemli bi yere sahip , diger firmalar baya gecikti 3un 5in hesabini yaparsan pazar payinida kaptirirsin

Led ekran guzel birde ucuz olsa kirildigi zaman telefonun yari fiyatini istiyorlar

Sony'nin HDR telefon ekranına ve renk evrenine bakınca, Apple tuzağa düşmüş gibi geldi bana.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost