Samsung'un piyasa değerinde büyük düşüş!

Samsung, yıllar sonra ilk kez en değerli ilk 10 teknoloji şirketi listesinin dışında kaldı!

Samsung'un piyasa değeri 13. sıraya geriledi

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca Galaxy Note 5, Galaxy S6 edge+ ve Gear S2 ile ilgili heyecan verici tanıtımlar yapan Samsung için bazı kötü haberler var. Korea Herald tarafından yayınlanan habere göre Koreli teknoloji devi artık piyasa değeri açısından küresel ilk 10 IT markası arasında yer almıyor.

Samsung şimdi on üçüncü sırada ve şirket artık onları derinden etkileyecek bir finansal kargaşa ile karşı karşıya kalmak üzere. Son günlerdeki iyi satış grafiğine rağmen Samsung bu yıl oldukça kötü bir mali kriz yaşıyor.

Güney Kore'nin en değerli şirketi konumunda bulunan Samsung 2005 yılından bu yana en iyi 10 IT şirketi arasında yer alıyordu. Kore Bilgi Toplumu Geliştirme Enstitüsü'ne göre şirket 2012 yılında 200 milyar dolarlık piyasa değeriyle altıncı sırada yer alıyordu.

IDC verilerine göre Samsung, 2012'nin ikinci çeyreğinde akıllı telefon pazarının yüzde 32.2'sine hakimken, bu oran 2015'in ikinci çeyreğinde yüzde 21.4'e kadar gerilemiş durumda.Aynı dönemlerde Apple da yüzde 2.5 oranında bir düşüş yaşadı ve şu anki pazar payı yüzde 13.9 seviyesinde. Ancak 2014'ün ikinci çeyreğinde bu payın yüzde 11.6 olduğunu da hatırlatalım. Yani geride kalan 1 yıl ele alındığında Apple, pazar payını artırmış durumda. 

Kantar'ın ilginç bir raporu ise, Android'den iOS'a geçişin hız kazandığını gösteriyor ve bu durun, Samsung'un gerileyip Apple'ın yükselişini biraz olsun açıklıyor. Tabi bahsettiğimiz oranların sadece telefon satışlarını kapsadığını unutmamak lazım. Yani Samsung'un piyasa değerinde yaşanan düşüş sadece telefon pazarına bağlanmamalı.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

BENCE NORMAL ALALI 10 GÜN OLDU TELEFONU ARIZA YAPTI

İnşAllah Samsung Batar... Applecı değilim haa. Eski S3 yeni XPeria Z3 kullanıcısıyım ve bir "Android Fanboyu" olarak kasan-donan arayüz yaparak, güncelleme vermeyerek Android'in adını kirleten Samsung dan nefret ediyorum. Samsung tez zamanda batarsa Android kurtulacaktır. Androidin en büyük düşmanı İOS değildir. Androidin en büyük düşmanı Samsungtur.

@04 Eylül 2015 14:14 eski samsunglar kasar, yeniler kasmaz. galaxy s5 kullan bi kasma göremezsin z3 ü unutursun

@04 Eylül 2015 18:57 S5 eşek, Z3 50 nesli bilinen yarış atı. Kıyaslamak çok absürt

beter ol beter ol! !

Samsung Galaxy SIII' ü çıkardığı zaman gerçek kraldı S4' te de bir nebze ilerledi fakat sonrası bence hüsran oldu sonra Galaxy A, Galaxy Alpha gibi farklı cihazlar çıkardılar.Mobil sektöründe Samsung' un durumu bu fakat diğer kısımlarda(TV,PC,Tüketici Elektroniği vb.) gayet iyi iş yapıyor.Eğer sonu Nokia olursa şuanki iPhone fiyatlarını ararız.

sadece telefona bağlanmamalı ise sen niye sadece telefon pazarından bahsettin ki

Piyasayı telefon çöplüğüne çevirdi. Çeşit çok fakat uzun soluklu yazılım desteği yok

HER TELEFONA GÜNCELLEME VERMEZLERSE OLACAĞI BU ..İOSTA BÜTÜN İPHONE NUN BÜTÜN MODELLERİNE YÜKSELTME VAR..ONA VERİLMİŞ ŞU MODELE VERİLMEMİŞ GİBİ HANDİKAPLAR YOK..YAPILMASI GEREKEN ANDROİDİN WİNDOWS GİBİ HER TELEFONA GÜNCELLEME VEREBİLMESİDİR.

@04 Eylül 2015 16:01 samsung un 100, ios un 10 telefonu var resmen

@04 Eylül 2015 16:01 nereye hepsine var şu anda güncelleme alan en eski telefonu 5 iphonenun

Bende Samsung ile ilk S3 ile tanistim. Ufak tefek sorunlari varsi. Guncelleme ile duzelir diye bekledik hep. Sonra neredeyse 8 ay sonra 4.2 kusuremi ne gectim tam olarak hatirlamiyorum. Aha telefon kasmaya basladi. Derken pil problemi. Allah korusun bir daha samsung tan.

Bu site kadar apple fanboy görmedim. Adamlar apple diye diye elma olacak. şunu anlayın ki dünyanın en az %60'ı android kullanıyor. Apple da pahalı ve kasıntı bi firma.

@04 Eylül 2015 18:27 evet lady gaga dinleyenlerin sayısı da fazla ama..

Sen gidip 2 yıllık telefonlara güncelleme desteğini kesersen, saçmasan telefomlar üretip (galaxy a, e, j serisi) kullanıcıyı bezdirirsen, kimsenin kullanmadığı uygulamaları inatla cihazlara yükleyip (bkz. Galaxy apps, chaton, gamehub vb) depolamanın ve ram ın büyük bölümünü yok edersen, kusura bakma samsung batmayı hakediyorsun. -birdaha samsung almaya tövbe etmiş bir S5 ve Tab3 kullanıcısı

ya şu android kasıyor yalanını söylemeyin artık ya. iphone 5 kullanıyordum kasıyodu s5 aldım kasma 0 bu kadar basit. gidip galaxy bilmemne ile iphone 6 yı karşılaştırırsanız tabiki apple. s5 s6 ile iphone 6 yı karşılaştırırsanız farkı anlarsınız

@04 Eylül 2015 19:00 s5 kasmiyor iPhone 6 kasiyor öyle mi? YouTube de bak iPhone 6 S6 dan bile hızlı.

son çıkardığı modellere 16 gb hafıza koyarsa ve hafıza yükseltemiyorsa batar,4 k video çeken telefon yapıyor hafıza 16 gb -32 gb zateb 5 dk lık video çeksen en az 500 mb.

Batılılaşma samsung çekemiyor yakında epili geçeceğini bildikleri için teknoloji edge ekran ve yeni saatine fark attı hiçbir firma teknolojisine ulasamiyor

Samsung telefon haricinde iyi gidiyor, ama telefon pazarında Nokia'nın yaptığı yanlışa düşmeye başladı. Özellik satmaya çalışıyor. Halbuki müşteriyi özellikler etkilese de, asıl tavlayan ürünün bütünü/imajı/algısı. Modelleri talebe göre çoğalttıkça ürünlerindeki imaj dağılıp kayboluyor. Hatırlıyorum, S4 ve S5 kampanyalarına milyonlarca dolar reklam bütçesi ayırdılar, akabinde garip modellerini sürdüler piyasaya. Anroid güncellemeleriyle olan sorun ise firmanın aslen yazılımcı olmamasından ötürü!

Z5 lansmanı yapıldı Z'ye lolipop desteği veriyor, Sony kadar eski modellere işletim sistemi veren bir maka yok

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir