Sanal Dünyada Bir Gün

Eskiden insanlar dumanla haberleşirdi. şimdi ise telefon var. Eskiden ulaşım atlarla yapılırdı. Şimdi ise araba var. Ve en iyisi artık internet var. Eski, yavaş ve yorucu yöntemleri hala kim kullanmak ister ki?

Kesintisiz internet bağlantısına sahip olmak gerçekten çok güzel. Özellikle de temposu yüksek bir yaşam tarzına sahipseniz, size ayak uydurabilecek bu yegane ortamın her istediğiniz anda elinizin altında olması da işlerinizi hızlandırması açısından müthiş sayılabilir. Belki size göre, yılın 365 günü, ayda 30 gün, günde 24 saat bilgisayarın açık ve internete bağlı olması, sadece bilgisayar kurtlarına göre bir kullanım biçimi olabilir.

Ancak, bundan 50 yıl önce edinmenin hayal olduğu televizyonların artık evin vazgeçilmez bir demirbaşı ve 15 yıl önce bir teknolojik devrim olarak görülen cep telefonlarının bugün küçücük çocukların bile elinde olduğunu düşündüğünüzde, neredeyse onlar kadar eski olan bilgisayar ve interneti günlük yaşantımızın dışında tutmak çok da mantıklı olmayacaktır.

Bugün internet, bilgisayarla ilgili amaçlar dışında da yaygın olarak kullanılıyor ve işlerin halledilmesinde inanılmaz hız ve kolaylıklar sağlıyor. Bundan dolayı da herhangi bir şekilde bilgisayar ve internet konularına ilgi duymasa da günlük yaşamında bilgisayarı ve interneti kullanan insan sayısı da hızla artıyor. Daha önce internet başında çok fazla zaman geçirdiği için oğluna kızan Mehmet bey de bunlardan biri.

Siz hala sabah uyanmak için eski çalar saate mi güveniyorsunuz?
Şimdilerde kızının cep telefonu borcunu yatırmak için sıcak altında banka kuyruklarında beklemek zorunda olmadığı ve karısına söz verdiği halde almayı unuttuğu sinema biletlerini işten çıkmadan 2 dakika önce masasının başından alabildiği için interneti daha çok seviyor. Hatta artık Mehmet bey sabahları uyanmak için herkesin kullandığı klasik(!) yöntemleri de tamamen terk etmiş durumda ve evde tüm çalar saatlerin yerini çoktan bilgisayarı almış bile. Böylelikle artık www.troop594.com/alarm.html adresi üzerinde belirlediği uyanma saati geldiğinde, yine kendi belirleyebileceği bir müzikle istediği saatte uyanabiliyor. Gerçi şu aralar kızının ısrarlarına dayanamayarak ailecek Tarkan’ın şarkılarıyla uyanmak zorunda olsalar da, işe geç kalmamak için şarkı seçim sırası kendisine gelene kadar buna katlanmak zorunda. Aslında evde en erken kalkan kendisi olduğu için bunun dezavantajını o kadar da fazla yaşamıyor. Çünkü www.gazeteoku. com adresi üzerinden sabah gazetelerindeki en sevdiği köşe yazarlarını okumak için bilgisayar başına oturduğunda, online alarm sitesini, dolayısıyla Tarkan’ın şarkısını kapatıp http://music. msn.com üzerinden kendi klasik radyosunu açma şansını da bulabiliyor ve en azından çocuklar kalkana kadar internetin keyfini biraz da olsa çıkarabiliyor.

Mehmet bey online ajandasından gün içinde yapacağı işlere bakıp, dışarıdaki hava ve trafik durumunu kontrol etmesine ancak yeten bu kısa zaman sonunda, birazdan küçük oğlu Can’ın uyanıp da televizyonda neler olduğuna bakmak için kendi elinden bilgisayarı alacağını çok iyi biliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ben ödevim için eski insanların nasıl haberleştiini konu alan bi site istedim çok mu acaba ama siz bu günü anlatıyorsunuz bu benimle ilgisi olmayan bişi

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Sanal Dünyada Bir Gün
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir