Yeni sosyal ağlar oyun dünyasında kuruluyor

İnternette hayat bulan sanal dünyaların geçmişi, bugünü ve geleceğini araştırdık...

Kılıç ve kalkandan zigon sehpaya geçiş

Kılıç ve kalkandan zigon sehpaya geçiş
World of Warcraft 10 milyon abonesiyle bir kült

Şimdi farklı bir konsepte bakalım. Çok ağır oyuncu olmayan veya olup da aynı şeyleri yapmaktan sıkılanlar için sosyal oyunlar konseptine. Bir Facebook'un, MySpace'in 3D bir ortama taşındığını düşünelim. İşte bu konsept bugünlerde online oyunlar yapan firmaların merakla araştırdıkları bir tür. Facebook yapılmış olsa da Facebook gibi büyük patlama yapacak bir oyun yapma fikri gayet basit.

Aslında World of Warcraft bunu bir yere kadar başarmıştı. Beraber raid yapmaya giden eş dost, sevgililer akşam dışarı çıkıp para harcamak yerine sosyal faaliyet iştiyacını WoW oynayarak karşılıyordu. Ancak oyuncularla sosyal ağ kullanıcılarının belli noktalarda ayrıldığını unutmamak lazım. Oyuncular, oyunda ilerlemek, düşman yok etmek, puan ve eşya kazanmak ister. Belli açılardan tatmin olmak için oyun oynarlar, en azındna eğlence açısından tatmin olmak için.

Sosyal ağ kullanıcıları ise oyun keyfi değil, birbirlerinin ne yaptığını takip etmek isterler. Çevrelerine ne yaptıklarını anlatmak, göstermek, paylaşmak isterler. Sosyal ağlar insanların kendilerini pazarladıkları, başkalarına değer biçtikleri veya sadece iletişim için kullandıkları yerlerdir. Burada tatmin karşı tarafın kafasında bir kurşun deliği açarak değil, dostlarından övgü alarak ve düşmanlarını yererek, rezil ederek sağlanır. Sosyal hayat bir ormandır...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

3D olmasa da popmundo da güzel oyun aslında browser oyunlarıyla ilgili de bir inceleme hazırlasanız tam süper olur :)

Güzel bir makale olmuş.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir