Sanal Sohbet Grupları

Sanal bir tartışma ve yardımlaşma platformu oluşturan posta grupları sayesinde eski arkadaşlarınızı tekrar bir araya toplayabilir, benzer düşüncelerdeki insanları yakınlaştırabilir veya çeşitli sorunlara çözümler arayabilirsiniz.

Sanal Sohbet Grupları (Sayfa 3)

Yahoo her gruba, sahip olduğu dosyaları saklayabilmesi için 20 MByte’lık bir alan atıyor. Böylece kullanıcıların dosyaları online paylaşması sağlanıyor ve gereksiz trafik oluşması engelleniyor. Düzeltmenin kontrolü altında olmak kaydı ile her kullanıcı bu sayfaya istediği gibi dosya yükleyebilir veya alt klasörler oluşturabilir. Grubun sunduğu en önemli fonksiyonlardan biri ise Poll, yani oylamadır. Bu sayede hazırlayacağınız sorular ile kullanıcıların belirli konulardaki düşüncelerini alabilir ve istatistikler tutabilirsiniz.

Grup yöneticileri, diğer kullanıcıların davranışlarından sorumludurlar ve kişilerin haklarını istedikleri gibi sınırlayabilirler. Group Settings penceresini kullanarak da grubu oluştururken yaptığınız tüm ayarları kontrol edebilir, memnun kalmadıklarınızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Grup penceresinin sağ üst tarafında bulunan Edit My Membership bağlantısına tıklayarak kişisel bilgilerinizi güncelleyebilir ve ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Buradan Yahoo profilinizi ve grup içerisinde kullanılacak e-posta adresinizi değiştirmek ya da yeni adresler eklemek elinizde.

İletiler için POP3 e-posta istemcisi ayarları

Şayet çok aktif bir gruba üyeyseniz ve erişim adresi olarak da POP3 sunucusu kullanan e-posta hesabınızı verdiyseniz gelen kutunuz bir hayli karışacak demektir. Ancak Outlook Express veya Outlook kullanıyorsanız, gelen iletilerin kurallar yardımıyla otomatik olarak ayıklandıktan sonra özel bir klasör içerisine taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Outlook Express: İlk olarak söz konusu gruptan gelen iletilerin saklanacağı bir klasör oluşturun. Daha sonra Araçlar / İleti Kuralları / Posta komutunu çalıştırın. Bir kural oluşturmak için Yeni düğmesine tıklayın ve birinci adımda koşul olarak İletinin kimden satırı kişi adını içersin seçeneğini işaretleyin. İkinci adımda Belirtilen klasörüne taşı eylemini seçin ve son olarak üçüncü adımda da gönderen kişiyi (Grup ismi) ve iletinin taşınacağı klasörü seçin.

Outlook 2000/XP: İlk olarak Outlook Express’tekine benzer bir şekilde yeni bir klasör oluşturun ve daha sonra yeni bir kural yaratmak için Araçlar / Kural Sihirbazı komutunu çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerindeki Yeni düğmesine tıklayıp takip eden penceredeki listeden Birinden gelen yeni iletileri taşı türünü işaretleyin. Kural açıklaması kısmını kullanarak kimden gelen iletilerin nereye taşınacağını belirtin ve daha sonra İleri düğmesine tıklayın. Ekrana gelen direktişeri takip edin ve kural için bir isim oluşturduktan sonra Son düğmesine tıklayarak kuralı tamamlayın.

Aradığınız e-posta grubuna kolayca ulaşın

Yeni arkadaşlarla tanışmak, ilgilendiğiniz konuda ayrıntılı bilgi edinmek ve başkalarının tecrübelerinden faydalanmak için e-posta listelerine katılmak isteyebilirsiniz. Ancak binlerce e-posta listesinin varolduğu göz önüne alındığında, hedefe ulaşmanın ne kadar zor olduğu da ortaya çıkıyor. Bu nedenle eposta gruplarını tek tek tanıtmak yerine sadece başlangıç noktası olarak kullanabileceğiniz birkaç sayfadan bahsetmek istiyoruz.

Yahoo! Groups altındaki Turkey dizini içerisinde 1369, Turkish dizini içerisindeyse 1089 grup var ve bunların sayısı her geçen gün artmakta. Bu gruplar çeşitli kategorilere bölünmüş ve bir çoğu etkin bir şekilde kullanılıyor.

Türkçe içerikli en önemli başvuru kaynağı ise www.egruplar.com adresindeki eGRUPLAR sayfasıdır. Bu sayfanın en önemli özelliği ise henüz resmi bir Türkçe arayüze sahip olmayan Yahoo! Gorups ve moderatör kullanım pencereleri için sunduğu web tabanlı Türkçe arayüz. Ayrıca yurtdışı eğitim, öğretmenler, internette güvenlik, ÖSS forum, felsefe ve yemek tarişeri paylaşımları gibi bu siteye ait bir çok gruba kayıt olabilir veya ilgi duyduğunuz gruba daha önce gönderilmiş mesajları okuyabilirsiniz. Örneğin, grup tanıtımlarının yapıldığı e-posta listesine üye olabilir ve böylece çeşitli gruplar hakkındaki yorumları ve açıklamaları takip edebilirsiniz.

Türkiye’deki üniversitelere ve firmalara ait e-posta gruplarının listesine ve bu gruplar hakkında açıklamalara ise http://listweb.bilkent.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Kadir Tuztaş
ktuztas@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Sanal Sohbet Grupları (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir