Sanal Sohbet Grupları

Sanal bir tartışma ve yardımlaşma platformu oluşturan posta grupları sayesinde eski arkadaşlarınızı tekrar bir araya toplayabilir, benzer düşüncelerdeki insanları yakınlaştırabilir veya çeşitli sorunlara çözümler arayabilirsiniz.

Posta grupları etkili bir şekilde kullanıldığında öğrencilerden işverenlere kadar çok geniş bir yelpazeye dahil kullanıcıların isteklerini karşılayacak ve hatta hayatlarını kolaylaştıracaktır. Örneğin önceki seneye ait sınav soruları, ders notları grup adresine gönderilerek tüm üyelerin bu bilgilerden faydalanması sağlanabilir veya toplantı saatleri ve görevler tüm çalışanlara tek bir e-posta ile gönderilebilir. Bu nedenle bir e-posta listesine kayıt olmadan önce, her gün çok sayıda ileti almak zorunda kalabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ancak bu noktada eposta listeleri ile tartışma gruplarının birbirinden ayrılması gerekiyor. Çünkü e-posta listelerinden farklı olarak tartışma gruplarında yer almak için kayıt zorunluluğu bulunmaz.

Dünyadaki en büyük portallardan biri olan Yahoo!, ücretsiz e-posta hizmetinin haricinde bir de ücretsiz posta grubu hizmeti sunuyor. Bir Yahoo ID ve bir eposta adresine sahip olan herkes istediği başlık altında ve istediği içeriğe sahip gruplar hazırlayabilir. Grup oluşturulması ve yönetilmesi esnasında Yahoo!’ nun kendi hazırladığı arayüz kullanıldığı için HTML veya özel başka bilgilere gerek yoktur. CHIP, bu yazı içerisinde tasarım aşamasından başlayarak grupların nasıl oluşturulacağı, kullanıcı/ grup yönetimi hakkında bilmeniz gerekenleri ve ilgilendiğiniz konudaki gruplara nasıl ulaşabileceğinizi gösteriyor.

Oluşturulmak istenen grubun tasarlanması

İlk olarak posta grubu oluşturmak istediğiniz konuya yönelik başka bir liste olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü halihazırda binlerce e-posta listesi vardır ve aynı amaçla daha önceden kurulmuş bir listenin benzerini veya aynısı hazırlamak da pek anlamlı olmayacaktır. Bunun için ister Yahoo Group dizinini kontrol edebilir, ister hazırlamak istediğiniz konuyu bu dizin içerisinde aratabilirsiniz. Grup oluşturmak istediğiniz alanda karar kıldıktan sonra grubun amacına uygun olarak kısa ve açıklayıcı bir isim bulmalısınız. Artık Yahoo! altındaki Groups (www. yahoo.com/r/gp) hizmetini kullanarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak online olarak gerçekleşen bu işlem sırasında vakit kaybetmemek için bazı kararları önceden vermenizde fayda vardır. Grubu oluştururken göz önünde bulundurulması gereken diğer bir nokta ise grubun üyelerini belirlemektir. İsterseniz kendi adres defterinizdeki kişileri Yahoo! Groups’a aktarabilir veya isteyen her kullanıcının sizden davet beklemeden kayıt olmasına izin verebilirsiniz. Açık abonelik sistemindeki herhangi bir gruba dahil olmak için yapmanız gereken tek şey grupismi-subscribe@yahoogroups.com biçimindeki bir adrese boş bir e-posta göndermektir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir