Şantaj yapan X-ray uygulaması yakalandı!

Size insanların "içini" göstereceğini iddia eden uygulama, başınıza öyle bir dert sarabiliyor ki!

  • Zeynel A. Öztürk
Şantaj yapan X-ray uygulaması yakalandı!

Telefonun kamerasını kullanarak giysilerin içini gösterdiği iddia edilen bir uygulama, Japon kullanıcıları tehdit ediyor. Uygulama içindeki zararlı, kullanıcının adres defterini çalarak etrafına şantaj yapıyor.

Uygulama ilk olarak genellikle arkadaşınızdan geliyor gibi görünen bir SMS içerisindeki bağlantıyla dağıtılıyor. "Infrared X-Ray" uygulamasını indirmenizi öneren SMS'te söylenenleri yaptığınızda, adres defteriniz ve kişisel bilgileriniz, üçüncü parti bir sunucuya gönderiliyor. Bu sayede benzer metin mesajları, arkadaşlarınız ve aile çevrenize gönderilebiliyor.

Uygulamanın bazı sürümlerinde sadece üzerinde Japonca "Sizi Sapık!" sözcükleri yazan ve el hareketi yapan bir adam beliriyor. Bununla birlikte Symantec'e göre bazı sürümler, "yetişkin içerikler içeren bir web sitesinin kayıt bilgilerini indirebiliyor. Ardından bir 'kayıt tamamlandı' mesajı gösteren uygulama, 'hizmet' için 29.000 yen ödemenizi istiyor."

Uygulama bununla da kalmıyor ve parayı ödememeniz halinde uygulama hakkında arkadaşlarınızı ve ailenizi bilgilendireceğini söylüyor. Uygulama, kendisini uygulama listesinden kaldırarak onu silmenizi zorlaştırmaya çalışıyor. Ancak Symantec'e göre zararlıyı Uygulamalar > Ayarlar altından kaldırmak mümkün oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

çin ya da iran olsa kesin hükümetlerinin bir parmağı vardır derdim de...

O ne uygulamaymış öyle :D

insanın başına ne gelirse ya meraktan yada ya.....tan derler, diye atalar boşuna dememiş.

Android işte

Telefona gelen smsleri dikkate mi alıyorsanız başınız bunu gibi bela ya girer işte.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play