Savaş ve ticaret için "A.I."

"Artificial Intelligence" yani yapay zeka bu sefer hem savaş, hem ticaret için geliştirildi...

  • M. Oğulcan Gökçe
Asker karıncalar dünya basınında
Test için Panzer General'i modifiye etmişler

Granada Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Teknoloji Bölümü'nden bir grup yazılımcı, askerlerin harekat esnasında, savaş alanında en etkili şekilde sevki için yeni bir sistem ve bir simulatör yazılımı geliştirdiklerini açıkladı.

Savaş alanında hız (hedefe en kestirme yoldan ulaşma) ve güvenliğin (hedefe minimum zaiyatla ulaşma), en kritik iki faktör olduğunu belirten araştırmacılar, bu iki amaca ulaşmak için karınca sürülerinin hareketlerini canlandıran bir algoritma geliştirmiş. Geliştirilen yapay zeka Panzer General oyunu modifiye edilerek denenmiş ve İspanyol Ordusunu etkileyecek derecede başarılı olmuş.

Olasılığa dayalı bir teknik olan ACO'dan (Karınca Kolonileri Optimizasyon Algoritmi) bugüne kadar, farklı optimizasyon problemlerini çözmek ve karınca kolonilerinin yiyecek bulmasına ilişkin davranışlarını açıklamak için yararlanıldığı biliniyor. Bu anlamda çalışma, askeri çalışmalar kadar, 'akıllı sistemler'e uygulanabilirlik değeri bakımından da önem taşıyor...

Ticari kullanımı

Daha az kargo aracıyla daha verimli taşımacılık da mümkün oluyor

Daha açık ve net bir şekilde özetlemek gerekirse bu algoritma savaş alanındaki kısıtlı imkanları en iyi şekilde kullanarak, ordunun ihtiyaçlarını verimli bir şekilde karşılayabilmek için geliştiriliyor. İkmal ve ulaşım ağırlıklı algoritma kargo, gıda ve mal ulaştırmakta kısıtlı bir araç havuzuna sahip şirketlerin de işine yarayacak. Yani savaşta olduğu kadar ticarette de etkili bir yapay zeka.

Geliştirdikleri yazılımın, başlangıç haritası ve sonuçların karşılaştırmalı analizine ilişkin araçlar da içerdiğini belirten araştırmacılar, açık kaynak hCHAC simulatörü hakkında bu adreste daha detaylı bilgi paylaşıyorlar: forja.rediris.es/projects/geneura

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Atatürk'n savaş taktiğini biraz incelesinler.
Sonra Türklerin tarihini incelesinler ondan sonra yapabiliyorlarsa simulasyon yapsınlar ama yapamazlar. Türklerin nereden ve nasıl vuracağını ancak savaş anında görürsünüz.

Yukardaki cümlelerin anlamı şu. Savaş hiçbir şeye benzemez. O andaki duyguyla eğitimdeki duygu bir değildir. EnTutarlı millet Türk milletidir ;)

Yahu neden hep savaş konulu oyunlar üretiliyor. Yav bir de birisi ciksin imece oyunu yapsın yeter be kardesim

pcmaker kıskanma .bu sozlerin anlamı kıskanmaktır.
sahsen bende kıskandım . keske bızde bole seyler yapabılsek yada yapmaya uygun ortam olsa.

yahuu karıncalarımı kullanacaklarmış savaş stratejisinde. aynı vietnamda, ırakta, afganistanda çamura battıkları gibimi :)

konuda teknik en ufak bir açıklama yok. adamlar hayallerini bizim gibi ülkelerde pazarlıyorlar.

aslında yapılan şey yapay zekaya sınıf atlatmışa benziyor. Yapay zeka artık özelleştirilmeye başlandı.Yani amaca uygun yapay zeka.Bu yapıldıktan sonraki adım amaçlara uygun yapay zekaların birleştirilip gerçek zekaya en yakın, birden çok amaca hizmet edebilen özellikle de birbirine zıt iki durumu aynı anda kabullenebilen yapay zekaların oluşturulması. Bu da kuantum işlemciler sayesinde olabilecekti o nun da ilk örnekleri yapıldı. Sonrası ise simülasyon modellerinde çalışan yapay zekaların mekanik ile birleştirilip kendi hesaplarını kendisi uygulayabilen yapay organizmalar, gerçi bu çok uzak henüz, çünkü bilim dünyası yavaş ilerlemeyi seçiyor...

@asa neyini kıskanacağım.
bizde aselsan var.
adamlar neler üretiyorlar.

Savaş da AI hiçbir zaman işlemez. ancak işleyeceği yer askeri eğitimdir.

Sen de yorum yaz