Savaşı bırak, gerçeğe bak!

"AMD mi, Intel mi?" tartışması tam gaz devam ediyor ama asıl sorulması gereken soru başka...

  • M. Oğulcan Gökçe
Mikroçip pazarı 2009'u çıkaramadı!
Analistler, çip endüstrisinin geleceğini tehlikede görüyorlar.

"AMD mi Intel mi?" sorusuna herkes büyük önem veriyor ama asıl sorulması gereken soru, "ne olacak bu çip üreticilerinin hali?" olmalı gibi görünüyor.

Bağımsız araştırma kuruluşu Gartner Inc'e göre 2009, tüm dünyada çip üreticileri için, son 24 yılın en kötüsü oldu.

Stamford, Connecticut kaynaklı kuruluşun verilerine göre, yarı-iletken endüstrisi, 2008'e oranla %11.4'lük düşüş ve 29 milyar dolarlık kayıpla, bu yıl gerçek bir felaketle yüzleşti. Gartner, ilk kez üstüste iki yıl gerçekleşen bu düşüş karşısında endişeli olduklarını belirtiyor...

ABD'li yatırım devi Morgan Stanley'in, yarı-iletken endüstrisinin kredi notunu düşürmesiyle ortaya çıkan panik dalgası, firma analistleri Mark Lipacis ve Sanjay Devgan'ın, çip satışlarındaki azalma ve stoklardaki şişme nedeniyle endüstrinin endişelerini haklı bulduklarını belirtmeleriyle tavan yapmıştı.

Daha önce, piyasa analizleri yapan bağımsız araştırma kuruluşlarından IDC, satışlardaki üçüncü çeyreğe ilişkin beklenmedik %23'lük sıçramayı olumlu karşıladıklarını belirtmiş; ancak açıklamalar beklenen etkiyi uyandırmakta yetersiz kalmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İşimizi Gördükten Sonra İyisi Olsa Nolur Kötüsü Olsa Nolur Amd de Kullanıyorum İntelde Gayette Memnunum Tartısmasız ikiside iyi :P

Chip Editörüm Ihlamur Var Buyrun :)

demekki fiyatlar dusecek

ucuzlasa da daha iyilerini kullansak gerci ben suan serverda calısıyorum ama normal pc'm için guzel olur :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play