Savaşın görünmeyen tarafı...

Android ve iOS arasındaki savaşa daha önce hiç kimse bu açıdan bakmamıştı...

Savaşın görünmeyen tarafı...
Andorid daha kolay bir kullanıma sahip

Çocuklar, bundan on yıl öncesine göre teknolojiye daha yakın ve her yeni nesil, daha erken yaşlarda teknolojiyle tanışıyor. Yaklaşan tatil ve bayram dönemlerinde kendileri tarafından en çok istenen hediyeyse yeni bir mobil cihaz, en azından araştırmalar bunu gösteriyor. Pek tabi ufak yaştaki çocuklara alacağımız cihazlarların her ne marka ve şekilde olursa olsun, ilk olarak uygun bir aile kontrol mekanizmasına sahip olması gerekiyor. Bu seçimi yapmadan önceyse ailelerin ince eleyip sık dokuması gereken birçok nokta var ve bunların en başında alacakları cihazın, diğerlerine göre çok daha kolay kullanım sistemleri bulunması yer alıyor.

Apple ve Samsung arasındaki rekabetin arttığı şu günler içinse Samsung, ezeli rakibini bu konuda bir hayli geride bırakıyor zira Android işletim sisteminin iPhone, iPad ya da iPod touch'a göre çok daha kolay kullanılabilen bir aile kontrol sistemi bulunuyor. Aradaki farkı yaratan en büyük noktaysa, Andorid'in konu hakkında hiçbir teknik bilgi gerektirmeden herkesin kullanabileceği bir alt yapıya sahip olması bulunuyor.

NQ Mobile'ın ürün müdürü Gavin Kim'e göre Andorid işletim sistemi çocukların korunması ve ailelere yardımcı olabilmek açısında harika bir esneklik sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Andorid için Famiy Guardian isimli uygulamayı yazan NQ Mobile, tamamen Android işletim sisteminin nimetlerinden yararlanmış durumda. 

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ios6'da zaten var. 3 kere home tusuna basinca gudumlu erisim modu aciliyor. Ekranda yasak bolge belirleyip home tusunu devre disi birakabiliyorsunuz.

ama ios6 da yeni geldi. anlayın artık apple kandırıyor sizi. kaçyıldır var bu androidde.

android severler bana kızmasın ama gerçek savaş iki eşit rakip arasında olur ve gözlemlediğimiz kadarıyla ne yazık ki ios ile android arasında yaklaşık elli senelik bir zaman ve kalite farkı var.

Anladığım kadarıyla ya çocuk yaştasın ya da eline hiç Android işletim sistemli bir cihaz almamış bir Apple fanatiğisin. Bahsettiğin süre zarfında (50 yıl) Apple bile varlığını sürdürebileceği garantisi veremez size. Bununla birlikte Android işletim sistemini hiç kullanmadan ona çöplük muamelesi yapan Apple fanlarına önerim gidip bu cihazlardan birini kullanan arkadaşlarıyla bir süreliğine değiş tokuş yapmaları, bakış açıları kesinlikle değişecektir. Ben hem IOS hem de Android kullanmış (şu an Android kullanıyorum S3) biri olarak şunu belirtmeliyim ki Apple akıllı telefon denen cihazla bizi tanıştırdığı için her zaman kalbimizde önemli bir yere sahip olacaktır ama Iphone serilerinde ilk çıkan telefonlar kullanıcılarını deneme tahtası yerine koyan cihazlardır, Iphone ancak S serilerinde gerçekten performanslı bir cihaz haline gelir. Şu an itibarıyla Apple fanlarının en büyük handikap yaşadıkları nokta da zaten bu, Iphone 5 Galaxy S3 karşısında ciddi bir yenilgi aldı, muhtemelen 5S çok daha iyi olacaktır hatta GalaxyS3'ten de iyi, bir de şu nokta var ki Android yepyeni bir işletim sistemi ve bana sorarsanız IOS'a yaklaşan bir performansı mevcut, Jeally Bean ile bu daha da iyi olacak ve eminim 2-3 seneye kalmaz IOS kadar kaliteli bir işletim sistemi olacaktır. Sonuç olarak takım tutar gibi bu tür bir teknoloji bağımlılığı çok saçma bence, denemeden yorum yapılmaması lazım, bir de unutmayın ki Android'i çıkaran firma Google yani mahalledeki bakkal Hüseyin Amca'nın icadıymış gibi hakaretleri haketmiyor bence :))

Biri linux biri mobil işletim sistemi anlayan adam oyuncakla bir tutmaz Linux u

@02 Eki 2012 05:08 .. Sen once kendin anla ne dediyini de sonra konush.Mobil ishletim sistemi dediyin IOS mu? Insan soylemeden bir arashdirir.. IOS Freebsd tabanli unix ishletim sisteminden baz aliyar senin linux dediyinse unix den cakma..

çok komik yorumlar okuyorum ya. ağzı olan konuşuyor

Benim 3 yasindaki yeğenim bile iphone 4s kullanio ne zoru beaahhhgg!!!

50 yıllık yazılım şirketinin yazılımıyla topu topu 2-3 yıllık bir yazılımı kıyaslıyoruz. Şu anda emekleme devresinde olmasına rağmen Androidin açık kaynak kodlu ve sivil destekli (yani herkesin yazılımcılık mahâretiyle ekleme yapabildiği) kâbiliyetleri sebebiyle iosun belki 10-15 senede zor aldığı yolu 2-3 senede aldığını söyleyebiliriz. Eğer terkedilmez ve devâm ettirilirse önümüzdeki birkaç sene içinde Androidin yazılımcılar eliyle çok daha iyi hallere gelişeceğini tahmin ediyorum. Ayrıca netbook gibi hafif bilgisayarlardan başlayarak yavaş yavaş bir bilgisayar işletim sistemi olacak şekilde adaptasyonu da gündeme gelecek. Bu sebeple önümüzdeki birkaç senenin androidin hızlı gelişim ve yükselmesiyle iosun da duraklama devrine girmesine yol açacağını tahmin ediyorum.

android 2005yılında kuruldu 2-3 yıllık diyene duyurulur

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir