Savcıdan YouTube açıklaması

Cumhuriyet Savcılığı Basın Savcısı Nadi Türkaslan, site kapatmalarla ilgili geniş açıklamalar yaptı.

Savcıdan YouTube açıklaması

'Turk.internet.com', Ankara Barosu ve Türk Telekom'un, Bolu Abant Tabiat Parkı'nda bulunan Abant Palace Otel'de düzenlediği, "5 bin 651 Sayılı Yasa ve İlgili Mevzuat Gereği Site Erişime Kapatmaları" konulu çalıştay sürüyor.

Türk Telekomünikasyon İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen, 16 Haziran 2008 tarihi itibarı ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na 10 bin 103 şikayet ulaştığını belirtirken, "Bu şikayetlerden 170'i yargı kararı ile 314 tanesinin de re'sen erişimi engellendi. 22 site uyarılarak uygun olmayan içeriğin çıkarılması sağlandı. 36 internet sitesine de engelleme kararı verildi" dedi.

Çalıştay kapsamında konuşan Ankara Cumhuriyet Savcılığı Basın Savcısı Nadi Türkaslan ise konuyla ilgili geniş açıklamalarda bulundu: "Terör örgütünün propagandasını yapan internet sitesine erişime engelleme hakkımız yok. Böyle bir tuhaflık var. Çünkü kanun bentlerinde bu maddede suç yok. Buna benzer videolar var. Şikayetler olsa dahi içerik olarak çıkartamıyoruz. Yasal değişiklik yapılmadıkça erişimi engelleyemiyoruz. İnternette başbakana, dine, bayrağa ve Genelkurmay'a hakaret var. Bu videolar orada duruyor. Ama erişime engelleme hakkımız yok. Türkiye kendi kendini deve kuşu gibi kuma gömdü. Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret içeren videolar var. Biz kanunu uyguluyoruz. Kanunda katalog olarak 8 tane bent var."

Şikayet e-postaları gidiyor, biz de kapatıyoruz

YouTube'un sadece Türkiye'deki veritabanını kaldırdığını açıklayan Türkaslan, "YouTube ile ilgili olarak Emniyet Müdürlüğü veya Genelkurmay'a şikayet e-postaları gidiyor. Onlar da bize başvuruyor. Mahkemede 5 bin 816 sayılı Erişimi Engellemeyi Kapsayan Kanun maddesi ile siteyi erişime kapatıyoruz. İçerikten çıkarıldığı anlaşılırsa Cumhuriyet Savcılığı olarak erişime açıyoruz. YouTube da son olarak sadece Türkiye'deki veritabanı kaldırıldı. Videoların tamamen içerikten çıkarılması gerekiyor. Videonun dünya üzerinde veritabanından çıkarılması gerekiyor. Aksi takdirde siteyi erişime açmıyoruz. Videoyu siteye atanlara ulaşamıyoruz. Kendimize muhatap bulamıyoruz. IP numarasını istediğimizde 'ticari sır' deyip vermiyorlar" diye konuştu.

'Turk.internet.com' Genel Müdürü Füsun Nebil ise, "Türkiye'deki internet sitelerinin, site erişimine kapatılmalarıyla ilgili toplantı yaptık. Site kapatmalarda, bazı kapatmalar maksadını aştı. Site erişimini engellemelerde sınır yok. 81 ilin ilçe mahkemelerinden dahi kapatma kararı alınabiliyor. Siteler en çok çocuk pornosu, Atatürk'e hakaret ve intihara özendirme gibi suçlardan dolayı erişime kapatılıyor" dedi.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

e bu sansür işte.

youtube kapatmaları pek doğru deil bence birçok kişi orda mizah türünde şeyler izliyor millet pikniktube izliyo bunlar yüzünden :)

"Terör örgütünün propagandasını yapan internet sitesine erişime engelleme hakkımız yok. Böyle bir tuhaflık var. Çünkü kanun bentlerinde bu maddede suç yok. Buna benzer videolar var. Şikayetler olsa dahi içerik olarak çıkartamıyoruz. Yasal değişiklik yapılmadıkça erişimi engelleyemiyoruz. İnternette başbakana, dine, bayrağa ve Genelkurmay'a hakaret var. Bu videolar orada duruyor. Ama erişime engelleme hakkımız yok.

ya ya ya böyle işde sizin yaptığınız adalet ub kadar milyonlarca kişinin internetini youtube u sansurleyın sonra genelkurmaya askere hakarete izin verin bunun adı da hukuk ve adalet olsun ! yazıklar olsun! ...

Google'ın ayıbı! Ne demek ticaret sırrı.Pentagon'dan isteseler hemen verirler ama! Ki Gmail için yapıyorlar bunu.Bizi adam yerine koyup polisimize bile bilgi vermiyorlarsa kapatın gitsin.

bence her eklenen video için onay felan olup öle konulması gerekiyor gerçi o kadar insanla nasıl ilgilenicekler o da ayrı bişi ama bence bi flitre sistemi olması gerekior

abarttılar ya açsınlar artık... sorun olan videoyu silsinler bitsin işte bir video için you tube kapatmak ne kadar doğru bilemiyorum....

Acıyorum Size... Sizde Nasıl Bir Akıl War Ben Anlayamıorm Anlamak Istemıyorum Her Gecen Gun Turkiyeyi Daha Az Seviyorum Insanlarını Daha Az Seviyorum...

Ya Akıl var mantık war az düşünüm.. biz kendimizi enqelleyince video kalkıyormu? kalkmıyor.. kalksa bile [-ki kalktıqını qormedım] yenısı koyuluyor hıcbıse deqısmıyor.. ataturku bende sevıyorum hatta turk olarak sevıp ornek aldıqım tek adam dıyebılırım..

fakat ona olan hakaretler war diye siteye erişimi enqellemek hiçbişeyi cozmuyorki aksine onların yararına oluyor [videoyu koyanların].. giremediqimiz için şikayet yapılamıyor. şikayet olmayıncada halen orda duruyor.. + şikayet etmek taraftarıda deqılım ben cozum deqıl cunkı.. sizin qibi insanlar şikayet ediyor ondan sonra erişim enqelleniyor..

orası multimedia ortam ben ordan derslerimede bakabiliyorum hiçbiryerde bulamadıqım faydalı videoları orda bulabiliyorum benim qirmek hakkım deqılmı..

ataturk videoları biz qirsekde qirmesekte orda... baskaları qoruyor.. cozum sıteyı enqellemek deqıldır hıcbırzaman.. sizin qibi zihniyetde olan ınsanlar acaba ne zaman akıllanacak..

afferin o savcıya bütün problemlerimizi çözdü.Atatürk'de ondan bunu beklerdi zaten.Ona dil uzatacaklara haddini bildirmek için yaşayan bir tek hücreli bir canlı örneği

Acıyorum Size... Her Gecen Gun Turkiyeyi Daha Az Seviyorum Insanlarını Daha Az Seviyorum...

Ya Akıl var mantık war az düşünüm.. biz kendimizi enqelleyince video kalkıyormu? kalkmıyor.. kalksa bile [-ki kalktıqını qormedım] yenısı koyuluyor hıcbıse deqısmıyor.. ataturku bende sevıyorum hatta turk olarak sevıp ornek aldıqım tek adam dıyebılırım..

doğru turkiyeden izlemiyoruz neyse gururumuz mu yediremiyce belki evet ama önmli olan b,iz değil ABD nın bizim hakkımıda ne düşündüğü ne düşünüyorlar o yalan yanlıs videolara ''bak turkler demek böylelermiş''urkiye artık kafasını değiştirmeli...o pislik system of a down bile hakaret etti ataturke yuce ulu önder ataturkumuze peki ne yaptık ne yaptık yıne Türklere şarkılarında 'şeytan' olarak hitab eden bu grup Atatürk' e yalancı hain gibi hitaplar kullanmış.Kliplerini izlemeniz gerekir.Tamamen Türkleri aşağılayan kliplerini bütün dünya izliyor.Zannetmiyorum ki diğer insanlar bizim hakkımızda 'Aa ne kadar iyi yapmışlar' desin.Bazı arkadaşlar 'Ben müziğine bakarım' diyorlar ama bu kadar hakarete göz yumulamaz...sacma youtube yasaklarında da gına geldi kökten kapatsınlar bari

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir