Seagate, dünyanın en ince 2TB diskini duyurdu

Seagate'in tanıttığı yeni harici diski, kapasitesiyle olmasa da, önemli bir özelliği ile rekor kırdı

  • Ercan Uğurlu
Seagate, dünyanın ilk diskini duyurdu!

Disklerde sağlamlık ve performans kadar boyut da büyük önem arz ediyor. Başarılı disk üreticilerinden Seagate de bu konuda kafa patlatan şirketlerden biri. CES 2016 Tüketici Elektroniği Fuarı'nda yer alan şirket, önemli bir ürünle izleyicilerin karşısına çıktı.

Dünyanın en ince 2TB'lık diskiyle tüketicilerinin karşısına çıkan Seagate, Backup Plus Ultra Slim adını verdiği bu harici diskiyle iki farklı kapasite seçeneği sunuyor: 1TB ve 2TB'lık kapasite seçenekleriyle kullanıcılara sunulacak olan disk, öte yandan ek bir çözümü daha getiriyor. Lvye yazılım desteğiyle birlikte kullanıcılara 2 yıl boyunca 200 GB'lık ek bulut alanı sunacak olan cihaz, bunu Microsoft OneDrive üzerinden yapıyor.

Seagate'in yeni Backup Plus Ultra Slim diski, son 2.5 inçlik diskine kıyasla yüzde 50 daha ince bir profile sahip. Elbette şu an pazarda bulunan aynı formatta 2TB'lık disklerden de aynı oranda ince olan Backup Plus Ultra Slim, tasarımıyla stil sahibi.

Fiyata gelince... Seagate henüz bir fiyat bilgisi paylaşmış değil. Ürünün bu çeyrekte Amazon ve Seagate'in sitelerinden satışa sunulması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Eski Seagate HD'leri benim ve kardeşimin gb larca verisini kaybetmesine neden olan model ürettiği için çoktan listemden silindi.

Seagate ilk popüler olduğu yıllarda (2000) peynir ekmek gibi satıyordu. Sonra alanlar harddiskler patır patır göçünce pişman oldular. Şu an Seagate en güvenilmez harddisk üreticisidir. Amazon'a bakın, Dead On Arrival oranı (ilk kullanılmaya başladığında bozuk çıkma oranı) çok yüksektir (yaklaşık 8%). Seagate harddisklerin ömrü seleflerine göre daha kısadır. İyi ki Western Digital var, yoksa ayvayı çoktan yemiştik.

Kalınlığını tam ölçü birimi ile yazsanız ya da yandan foto koysanız ne kadar ince olduğunu daha iyi anlardık...

HDD öldü. Sakın almayın. SSD ler fiyatları makul sayılır. M.2 , Nvme ler 2.500 Mb/s de, 3DX Point geliyor 550.000 Mb/s. 50 Mb/s le metal diske yatırım para kaybı. İstediği kadar ince yapsın HDD devri bitti.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost