Seagate: Gizemli çökmeler devam ediyor

İşler yine karıştı: Seagate sabit disklerde yaşanan gizemli çökmelere güncelleme de ilaç olamadı.

  • Halil Mollaoğlu
Seagate: Firmware güncellemesi geri çekildi
Seagate: Hatalı diskler için sunulan firmware güncellemesi geri çekildi.

Sabit disk üreticisi Seagate geçen gün hatalı Barracuda ve Maxtor diskleri için yayımladığı güncellenmiş firmware'i sebep açıklamaksızın geri çekti. Olay öncesinde firmware güncellemesini yapan kullanıcıların şikayetleri ortaya çıktı. Kullanıcıların destek forumlarında yaptığı açıklamalara göre bazı modeller firmware güncellemesi öncesinde tamamen düzgün çalışırken, güncellemeden sonra tamamen servis dışı oldu. Bazı kullanıcılar ise güncellemenin yüklenmesini sağlayacak araçtaki bir hatadan dolayı güncellemeyi hiçbir şekilde yükleyemediklerini açıkladılar.

Geçen hafta internette Seagate disklerin gizemli bir şekilde çöktüğüne dair haberler çıkmıştı. Cihazlar aniden servis dışı olup BIOS tarafından bile tanınamaz hale geliyordu. Yeni firmware ise bu sorunu çözmek için tasarlanmıştı.

Sorunun tam olarak ne olduğu şu an Seagate tarafından araştırılıyor. Güncellemenin tekrar ne zaman sunulacağı ise henüz belli değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

çöküp duruyor efendim durduramıyoruz... :)

bendede barracuda var ve bir sorun yaşamadım iyiki firmware atmamışım :)

benim hdd de reallocated sectors count hatası veriyo onden olabilirmi

seagate daha fazla rezil olmadan bi an önce sattığı harddiskleri geri alıp daha iyi kalitede başka model hdd vermeli

Ben de dosyalarımı eski diskime yedekliyordum güncelleme yapmadan önce. İyi ki yazana uyup da yedek aldıktan sonra güncellemeyi deneyecekmişim. Bütün verilerim gidebilirdi yoksa... Anlaşılan ben bu diski götürüp iade edeceğim. Böyle iş olmaz. Kaliteli, dünya çapında bir marka deyip Samsung almaktan vazgeçip Seagate aldım. Götürüp geri alın bunu diyeceğim Eksen Bilgisayara. Para verdik bilgisayarımız kullanılamaz durumda. İade almazlarsa tüketici mahkemesine başvururum.

Yazılımsal değil, donanımsal bir sorun var anlaşılan. Seagate şirketinin onurunu düşünüyorsa bu diskleri geri toplatmalı.

ST3500320AS kullanıyorum , update gerekiyormuş
ama 19 ocaktan beri onay için bekliyor yazıyor sitede :((

olmadı ama hiç olmadı seagate. sana hiç bu yakışmadı.

bende st3500320AS model seagte 500gb var gerçi bende sorun olmadı ama chipteki haberi okuduğmda bende firmware güncellemesi yapayım dedim. benim diskimle uyuşan sürümü indirip diske attım güncellemeyi yapmayı denedim ama modelle uyumsuz dedi ve güncelleme gerçekleşmedi. şansım varmış belkide diskim çalşmaz hale gelecekti. neyse artık seagateden gelecek açıklamayı bekliyoruz. büyük bi sorun...

pfffff bidaha seagete nin yanından bile geçmem

Bir aydır kullandığım ST3320613AS seagate 320 gb hardiskim bu sabah hiç bir sorun yokken açılmadı üstelik anlatıldığı şekilde diğer hardiskimi taktığımda ona yüklü olan sistemde açılmadı ancak bunu çıkartınca sistem açıldı. Yalnız yazıda ses gelmez denmiş benim hardiskten sürekli veyüksek sürtüne sesi geliyordu. Üzerine birkaç defa parmaklarımla hafiften tıklayınca ses kesildi harddisk açıldı. Hemen içerisindekilerin yedeğini aldım beklemedeyim ne zaman gidecek diye. Gitmeden bir çare bulunsaydı çok iyi olacaktı.

ben 5 yıldır barracuda kullanıyorum hala bişey olmadı

Tam anlamıyla rezalet. Seagate'e güvenim ciddi bir şekilde sarsıldı, halbuki bugüne kadar, en güvenilir sabit disk üreticisi imajı vardı gözümde.

İki adet 500 GB diskim var SD15 firmware serisinden. E-mail attım Seagate'e güncelleme şart mı diye. Bekliyoruz...

Kesinlikle bu ürünler geri çağrılmalı ve biz kullanıcıların gözünde Seagate daha fazla düşmeden, sorunsuz ürünlerle bölgesel bayiler aracılığıyla değiştirilmeli. (Ne güzel dedim ama. :) )

SAMSUNG ve WESTERNDIGITAL bu işe kıs kıs gülüyordur...

samsung tek geçer alayını

Sayın CHIP ekibi bu konuyu Seagate yetkilileriyle detaylı olarak görüşemez mi acaba? Başka bir sistem bileşeni olsaydı büyük sorun olmazdı. Fakat sabit disk sistemin en önemli bileşeni. Birçok önemli veriyi sabit diskte saklıyoruz. Bunun asla şakası olmaz. En sorunsuz çalışması gerekirken böyle basit sorunlar çıkaran bir cihaza yenisiyle değiştirilse dahi bir daha nasıl güvenip de verilerimizi koyacağız?

bende ST3160815AT 160 *gb hdd var acaba buda problemli hdd ler arasındamı acaba

yeni harddisk aldım bu sebepten sebep 750 gb harddiskik markası şuan

samsung ama bir tane 160 gb lık Seagate'tım var ama daha bi arıza

vermedi vereceğinide zannetmiyorum...

SSD ler yaygınlaşsada bu problemlerden kurtulsak. Alan ve hız arttıkca harddisklerin kullanım ömürleride kısaldı. 10 senelik bilgisayarımda 4GB harddisk takılı ne formatlar ne fdiskler gördü bu disk halen sapasağlam. Seagate içinse uzuldum guven kazanmak kaybetmekden cok daha zordur.

Bence sorununuz yoksa güncelleme yapmayın arkadaşlar. 2 senedir 2 adet 320 GB ve 6 aydırda 750 GB seagate kullanıyorum. Problemim yok.

Ben de yani seagate aldım. 2 harddiskim daha var, bu kadar beterini görmedim. Sistemi mahvetti sistem yerlerde sürünüyor. Sık sık hata veriyor ve dosyaların içindeki resimlerin thumbnaillerini bile çarken zorlanıyor. Goldtan alırken bir bayanda seagate den şikayet ediyor gidip geldiği için oradakilere bağııyordu. Olabilir her markada sorun çıkabilir diyerek görmezden gelmiştim. Ama bile bile lades bu oluyor herhalde... En kısa zamanda wd alıp bunu bir köşeye koyacağım. Verdiğim parama ve uğraşmama yanıyorum...

İKİ HAFTA ÖNCE SEAGATE ST3500320AS
500 GB HARD DİSKİM HİÇBİR OLUMSUZLUK YOKKEN BİLGİSAYARIM TARAFINDAN GÖRÜNMEMEYE BAŞLADI. BİRÇOK YÖNTEM DENEDİM, BİLGİSAYARCILARA GÖTÜRDÜM ,BİR TÜRLÜ BİLGİLERE ULAŞAMADIK. HARD DİSKİM GÖRÜNMÜYORDU .10 SENELİK TÜM BİLGİ BİRİKİMİM BİR ANDA GİTTİ. DERGİNİZDEKİ YAZIYI OKUYUNCA ÜMİTLENDİM HEMEN YAMAYI İNDİRDİM ANCAK YİNE BİR İŞE YARAMADI .TÜM DOST VE ARKADAŞLARIMA SEAGATE HARD DİSKİ TAFSİYE EDEN BEN ARTIK UZAK DURUN DİYORUM SEAGATE GİBİ BİR BÜYÜK FİRMAYA YAKIŞMIYOR.YAZIKLAR OLSUN 10 SENELİK EMEKLERİM GİTTİ YEDİĞİ DE YOKTU. NE OLUR BİR ÇÖZÜM !!!!!

Sen de yorum yaz