Seagate gizemli çökmelerin ilacını yayınladı

Seagate sabit disk kullanıcılarına müjde: Şirket gizemli çökmeleri açıkladı, ilacını yayınladı...

  • Halil Mollaoğlu
Çöken sabit diskler için firmware güncellemesi
Seagate gereken çözümü sunuyor.

Geçtiğimiz günlerde sabit disk üreticisi Seagate ABD yayın organları aracılığıyla bazı disk modellerinde sürücülerin çökmesine neden olanın bir firmware olduğunu doğrulamıştı. Kısa bir süre sonra uygun çözümü sunacağını bildiren firma sözünü tuttu.

Firma yaptığı açıklamada aralarında Barracuda 7200.11, Barracuda ES.2 SATA ve DiamondMax 22 serilerinin bulunduğu bazı modellerdeki firmware sürümünün disklerde ani çökmelere sebep olduğunu ama hiçbir şekilde veri kaybının olmadığını söyledi. Disk çökse dahi veriler kaybolmuyor, sadece sistem tarafından erişilemiyor. Ayrıca firma bu durumdan muzdarip olmuş kişilere veri kurtarma konusunda birebir yardımcı olacaklarını da bildirdi: Eğer açıklanan modellerden birine sahipseniz ve diskiniz çoktan çöktüyse firma ücretsiz veri kurtarma yardımı sunacak.

Durumdan etkilenen kullanıcı sayısı çok olduğu için Seagate özel bir web sitesi de hazırladı. Bu problem üzerine odaklanan ve sürekli olarak güncellenen bu sayfada firmware hatasından etkilenmiş potansiyel sürücü modelleri de açıklandı.

Disk modelim listede var, ne yapmalıyım?

Diskiniz listede varsa hemen paniğe kapılmayın.

Sahip olduğunuz Seagate marka diskin hatalı bir firmware'e sahip olup olmadığını anlamanız için öncelikle model numarasını öğrenmelisiniz. Firma bu iş için Seagate Drive Detect aracını sunuyor. Aracı indirip açtığınızda sisteminize tanıtılmış tüm diskler (unutmayın ki, Maxtor sabit diskler de Seagate'in kapsamındadır) listelenecektir. Burada ST veya STM ile başlayan model numarasını (Seagate disklerin model numaraları ST veya STM ile başlar) boş bir sayfaya kopyalayın. Sonrasında ise bu sayfanın sonundaki listede diskinizin model numarasının olup olmadığına bakın. Eğer varsa üzerine tıklayın Seagate'in bu model numarasına has bir çözüm sunup sunmadığını veya firmware güncellemesinin gerekip gerekmediğini öğrenin.

Disk modeliniz listede varsa bu mutlaka hatalı firmware ile donatılmış bir diske sahip olduğunuz anlamına gelmiyor. Zira bir model serisi içinde üretilen tüm diskler aynı firmware sürümüne sahip olmayabilir. Seagate'in de doğruladığı gibi sadece belirli firmware sürümlerinde bu sorun meydana geliyor ve sadece bunların güncellenmesi gerekiyor.

Disk modeliniz listede varsa ve hatalı firmware sürümüne sahipse firma uygun firmware güncellemesi ISO imajı şeklinde sunuyor. Bunu indirip boş bir medyaya yazdıktan sonra sisteminizi bu CD ile boot edip firmware güncellemesini yapmanız yeterli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

harddisk sürücü numarası 6.0.6001.18000 bu sorunsuz firmware mi

sayfaya erişilemiyor :S

valla ben indirdim bu güncellemeyi ama yüklemedim işin doğrusu pek yemiyor da diyebilirim :)

içinde 463GB veri olan bir hard diske bunu yapmaktan çekiiniyorum açıkçası ama yarın yaparım gibime geliyor

Modelim listede var biraz önce kurcaladım ama bişy elde edemedim :s .. Yazınızda bu konuda biraz daha açıklama yapsaydınız iyi olurdu. Ki bu olayı pc konusunda yeterince bilgili olanlar bile zor yapar bana kalırsa =I

çöken diskimi ben vatan bilgisayara verdim ben ne olucam 450gb verim giit

yaa busorun başımızı ağrıtacak galiba bende bir tane 720 gb birde 160

gb lık iki tane disk var bunlar çökerse armudu yerim bu duyuruları

öneme almam gerek galiba ...

listede benim harddisk te var :( iso yu indirdim ama film arsivlerim var. acaba firmware yapsam verilerim silinirmi ?

benim HDD de listede var 500GB 200GB film var ne yapcaz, ISO yu indirdim denedim başaramadım bilen biri anlatsa bari, CD yi taktım bir sürü seçenek , sonunda HDD seçeneklerini buldum seçeneği onayladım, istediğiniz bulunamıd dedi nasıl işse

Bu iş yine Chip ailesine düşüyor gibi geldi. Seagete firmasının bu işlemin nasıl yapıldığını bir video filmi baştan sona açık açık anlatarak (türkçe dahil-çünkü bu sabit diskleri biz türkçe konuşanlarda aldık) yayınlaması lazım. Öyle iki sayfa yazı ile pack ile liste ile işler kökten çözülmüyor. Malum satılanlar harddisk ve içlerinde önemli arşiv bilgileri var.
soru-Benim aklıma takılanda bu harddiski sadece USB den kullanırsak çökme yaparmı. sadece firmware kablosu kullanıldığında mı çökme yapma ihtimali var.

ÖNEMLİ !!!!! ÖNEMLİ !!!!! ÖNEMLİ !!!!! ÖNEMLİ !!!!! ÖNEMLİ !!!!!

Arkadaşlar şom ağızlılık yapmak istemem ama araştırdım bu modelleri alıpda mağdur olan birçok kullanıcı var ortalama 4 ay kullanabiliyorlarmış diski sonrasında tıkırtılar ve Puffff ... Bendede bikaç gün önce tıkırtılar başlamıştı Chip'te bu haberi okuduktan sonra yedeğimi aldım benden size tavsiye eğer bu modelden bir diskiniz varsa yedeğinizi zaman kaybetmeden alın yoksa sonrasında kafanızı duvarlara vurursunuz....

benim t,yeni aldığım hardiskde içinde:( nedir bu talihsizlik. Arkadaşlar update yapan var mı? verilerinizi yedekleyin sonra güncelleme yapın diyor? o kadar veriyi nereye yedekliycez acaba?

CHIP hızır gibi yetiştin. Şu sırada makinem de diski teknik servise vermek için eski diskime aktarıyordu verileri. Süpersiniz.

4 gün önce aldığım hdd listede! firmware guncellemesi yaptıgımızda umarım garanti dışı kalmaz!

@Chip online ziyaretçisi yazmış
4 gün önce aldığım hdd listede! firmware guncellemesi yaptıgımızda umarım garanti dışı kalmaz!
___________________________________

1. yazılımların değiştirilmesi donanımın garantisini etkilemez
2. üstelik yazılımı kendi firması sağlıyor...

@ chiponline 21:55
bu harddiski sadece USB den kullanırsak çökme yaparmı. sadece firmware kablosu kullanıldığında mı çökme yapma ihtimali var.
_________________________________________

Firmware demek o donanımı yöneten ufak yazılım demek... sen ister usb den kullan ister satadan kullan isterse ide den kullan yine değişmez, harddiskini o firmware kontrol ettiği için güncelleme yapıp sorunlu firmware'ı gidermen gerek

Seagate benim için bitmiştir..!! Kendi çıkarttıkları firmwareler harddiski kullanılmaz hale getiriyor gunlleme yapmadan önce araştırın!

Bu gün firmware güncellemesini yaptım. Sorun yok ama, 'Seatools for windows' yazılıymıyla diskleri test ediyorum: disklerin biri çoğu testte 'Test failed' mesajı veriyor. Ama normal çalışıyor. Bu ne demek şimdi????

1.5 kullanabildiğim seagate 500 gb 32 mb önbellekli hdd çöktü 300 gb lik film arşivim hayal oldu

seagete baraccuda sorunlu modelden vardı bende 1 tblık verım gıttı bunun cozumu yok mu beyler ne yapmamız gerek üstelik 2 ay önce garantiside bitti

Sen de yorum yaz