Second Life'ta yönetici değişikliği

Second Life'ın kurucusu ve Linden Lab'ın CEO'su olan Philip Rosedale, görevinden istifa ediyor.

  • Selim Öztürk
Second Life'ın 13 milyon kayıtlı kullanıcısı var
Second Life'ta gerçek para kullanılıyor

Yerini dolduracak yeni birisi geldiğinde Rosedale, görevine yöneticilikle devam edecek.

Rosedale bir açıklamasında şunları dile getirdi: "Görevimden ayrıldım ancak Second Life'a olan tutkum hiç azalmadı. Tam tersine yeni geleceğim görevde şirketin ürünleriyle daha yakından ilgilenme şansım olacak."

Gerçek dünyanın birebir aynısı olmaya çalışan Second Life'da, kullanıcılar kendilerine bir avatar, bir hayat ve bir yaşam seçiyorlar. Pek çok kullanıcı oyunda giysi ya da arazi alabilmek için gerçek para ödüyor.

Fakat bazı kullanıcılar, sanal vandallarla uğraşmak zorunda kalıyor. Second Life'ın yaklaşık 13 milyon kullanıcısı var; bu kullanıcılardan düzenli olarak Second Life'da bulunanlar bu vandallarla karşı karşıya geliyor.

Second Life hikayesi, Rosedal'ın, üniversitede 4. Senesini okurken, okulunda bir yazılım şirketi kurmaya karar vermesiyle başlar ve şirketin CEO'su olur. Ancak bugün Rasedole, görevini bırakacağını söylüyor.

Rosedal sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim yerime geçecek fantastik bir kişiyi bulacağımızı umuyorum. Ve inanıyorum ki benim kendi işime daha fazla odaklanabilmem için bana o fırsatı yeni gelen arkadaşımız verecektir. Ben işime yine tam zamanlı devam edeceğim, aynen eskisi gibi. Second Life benim hayatımın işiydi ve bu işi bırakmayı asla düşünmüyorum."

Linden Lab'ın şu anki yöneticisi Mitch Kapor, bu görev değişikliğinin Rosedale'nin kendi kararı olduğunu, buna neden olan herhangi bir olay yaşanmadığını dile getirdi.

Rosedale, bazı görüş farklılıkları nedeniyle işi bırakan eski Linden Lab Teknoloji yöneticisi Cory Ondrejka'nın görevi bırakmasından tam 3 ay sonra bu değişikliğe gitmeye karar vermişti.

San Francisco'da bulunan Linden Labs, özel bir kuruluş ve gelir tablosu gibi finansal bilgileri kamuoyuyla paylaşmıyor. Bilindiği kadarıyla Second Life'ın 12.8 milyon kayıtlı kullanıcısı var ve geçtiğimiz 60 gün içinde 1.1 milyon kadar kullanıcısı da oyunda aktif olarak yer almış.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

merak edip şu oyuna bir kere baktım. harbiden yazık :) kendini sanallıkla avutan insanlar topluluğu. belki abartılı bir düşünce ama oyunda yaptığı şeyleri acaba gerçekten yaşamış gibi davranan, arakdaşlarına ya bu gün secondlife da bu oldu, şöyle bi şey geçti başımdan, ay ben ne yapıcam diye düşünenler var mıdır? kesin vardır :D

arkadaşa katılıyorum oynayanlar bide bunun muhabbetini yapıyordur :D

boş şeyler bunlar.

herkes kendi açısından bakıyor... adamın veya kadının hiç kimsesi yok sadece evinde bir pc si var gerçek hayatta yaşıyamadığı şeyleri second life de yaşamaya çalışıyor belki rl de hiç arkadaşı olmadı belki hiç evlenmedi belki hiç çocuğu olmadı bunları sl de yaşamaya çalışıyor
sanada olsa yaşıyorlar.kendilerine sanalda olsa bir dünya kuruyorlar
ordan oturup ahkam kesmek kolay Allah hiç kimseyi yalnız bırakmasın hangi ırktan hangi milletten hangi dinden olursa olsun siz yukarda pişmiş kelle gibi sırıtarak yorum yapanlar bu hayatta hiç yalnız kaldınızmı heleki bu zamanda dostluğun arkadaşlığın ve komşuluğun yok olmaya başladığı zamanda... hergün yeni bir güne gebedir...!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play