Security Essentials bu testte fena çuvalladı

En tanıdığınız antivirüs paketlerinin sınavdan geçtiği testte, bir antivirüs çok fena çuvalladı!

  • Zeynel A. Öztürk
Security Essentials bu testte fena çuvalladı

Son zamanlarda tartışma konusu haline gelen Security Essentials'ın yeterliliği, yeni bir testle bir kez daha sarsıldı. Dennis Technology Labs'ın Ekim - Aralık 2012 ayları arasındaki 8 antivirüs üzerinde yaptığı testte Microsoft'un Security Essentials yazılımının diğerlerinden çok daha başarısız olduğu iddia edildi.

Dennis Technology Labs'ın "Total Accuracy" puanları, güvenlik ürününün sistemi zararlılara karşı korumada ne kadar başarılı olduğunu ve normal uygulamalara nasıl davrandığını gösteriyor. Zararlıları başarıyla durdurabilen, normal programları engellemeyen, onların çalışmasına izin veren anti-virüsler, daha yüksek puan alıyor.

Microsoft Security Essentials, testte en yakın rakibinin elde ettiği 300 puanın yanında 30 puan alabilmiş görünüyor. Testte AAA'dan C'ye anti-virüslere çeşitli ödüller veriliyor. Ancak Security Essentials, kötü performansı nedeniyle hiçbir ödüle layık görülmemiş.

Peki ama bu test gerçekten güvenilir mi? Haberimizin ikinci sayfasında...

 

Peki ama test ne kadar güvenilir?

Testte sıra antivirüslerin sadece zararlılardan koruma puanlarına geldiğinde Security Essentials yine başarılı değil. En yüksek puanın 300, en düşük puanın ise -500 olduğu testte Security Essentials, ortalama koruma oranı olan yüzde 92'nin çok altında, yüzde 59'da kalarak -70 puan alıyor. Yine de Security Essentials'ın hiç "yanlış pozitif" yakalamamış olması bir avantaj. Testte bu başarıyı yakalayan diğer tek antivirüs, Kaspersky Internet Security 2012.

Dennis Technology Labs'ın testine göre şu anki en iyi antivirüs yazılımları, Norton Internet Security 2013, ESET Smart Security 5 ve Kaspersky Internet Security 2013. MSE'nin listedeki tek ücretsiz çözüm olduğunu da hatırlatalım. Bu durum, doğal olarak testin güvenilirliğinin sorgulanmasına yol açıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 62 Yorum

Kim ücretsiz verirse onu kullanırım arkadaş

Tabi ki Mac kullanın bu gibi antivirüs denen absürd ucube saçmalıklarıyla boşuna uğraşmayın....

@11 Şub 2013 14:10 MAC virüsleri de ortalıkta cirit atıyor. Kim ne derse desin bu konuda en güvenli Linux dağıtımlarıdır. Yiğidi öldürün hakkını yemeyin...

bedava ya o yüzden testlerde dip çıkıyor paralı olsa bak görün 1. sırada olur !

Emsisoft Emergency Kit 3.0 + Comodo FireWall tercihim hem ücretsiz hem güvenilir

kapitalist dünya da bedava olanı kötü gösterki paralı olanlar satılabilsin pahalıysa iyidir mantığı

Sizinde dikkat çektiğiniz gibi, inandırıcı gelmiyor! Parayı bastıran Antivirüs devlerinin yeni Reklam stratejisi, güvenirliği sorgulanabilir ne idüğü belirsiz Test Enstitüsüyle danışıklı dövüş! Özellikle Win 8 kullananlar (MSE=WindowsDefender), ücretli Antivirüsü tercih etmiyorlar onları ikna için maksatlı REKLAM!AV-TEST, AV-Comparaives, Virus Bulletin her ne kadar Komerziell Antivirus devlerince yemlenseler de, hiç değilse MSE'i bu kadar başarısız kategoriye itmeyip, orta Standart olarak gösteriyorlar.

Ossun vassın, her yıl aidat öder gibi diğer antivürüslere para ödemektten bıktık. Security essential bana yeterde artar. Facebook la twiterle işim yok. Gelen mailleride açmadan siliyorum. Antikonti sitelere girmiyorum. crekli program kullanmıyorum. Keygen kullanmıyorum. Resmi sitesinden olmadıkça setup indirmiyorum. İndirdiğim resim video gibi şeyleri CD veya DVD ye kaydedip 6 Ay bekletmeden Bigisayarıma koymuyorum. Eh heralde 6 ayda Security Essentialin vürüs varsa haberi olacak kadar yeterli zamandır. Bu durumda Security Essential bana yeter.

en iyisi norton ne bilgisayarı yavaşlatıyor nede virüs kaçırıyor...

Comodo nerde?

mse daha beta aşamasındayken bile bu testlerde orta sıralarda yer alabiliyordu. şimdi çok daha fazla özellik ve oturmuş haliyle nasıl oluyorda kötünün kötüsü oluyor. Bence mse nin çok hızlı bir şekilde yayılması hem ücretli antivirüs markalarını hemde onlarla iş tutan bu tür test şirketlerini zora sokuyor ve Microsoft'u oyunun dışına itmeye çalışıyorlar. BUGÜNE KADAR microsoft securutiy essentials kullanan hiçkimseden bilgisayarıma zararlı yazılım bulaştı açamıyorum diye bir şikayet duymadım ne forumlarda nede böyle bilişim teknoloji sitelerinde. Security Essentials kullanan arkadaşlar rahat olsunlar

@ALPEREN3 Hemen panik odasına geçin ve deri derin nefes alın, korkmayın bilgisayar virüsleri sizi orada bulamaz, sakin olun. Geçti, geçti...

@12 Şub 2013 02:52 Aferin sana ,komik olmakta bişeydir

Bu işte terslik var. Microsoft Security Essentials önceden çok başarıydı iyi sonuçlar alıyordu Ne zaman Windows 8 entegre edildi. Testlerde çok kötü sonuçlar olmaya başladı. Ya Antivirus üreticileri antivirus satabilmek için testlerle oynuyorlar. Yada Microsoft bu işi ciddiye almamaya başladı. Umarım yakın zamanda bu durum düzelir.

kur panda cloud antivirüsü rahat et.

@11 Şub 2013 15:35 O ne kastırma yaa? Bir de hafif diyorlardı, kurmamla kaldırmam bir oldu valla...

Avast neden yok?

@11 Şub 2013 15:54 test ms in antivirüsünü ezmek için o yüzden en iyi ücretlilere karşı ms in ücretsiz çözümü karşılaştırılmış...

Bill Gates biraz da microsofta bağış yapsa da security essentiali geliştirseler. Microsoft eskisi gibi ilgilenmiyor s.e. ile haliyle koruma oranı düşüyor.

@11 Şub 2013 16:14 İyi yakalamışsın, ha ha ha...

@11 Şub 2013 16:14 Hatırlatalım bill gates bu işlerden tamamen çıktı artık başka biri yönetiyo şirketi

Bu haber MSE'i kullanıp ta övenlere kapak olmuştur herhalde :D

@11 Şub 2013 16:44 sen norton kullanmaya devam et birader, binlerce tl verdiğin bilgisayarının %30 kaynağını antivirus yazılımına sebepsizce yedir.Kapak sana çoktan olmuş haberin yok.

Bilen bilir. Ücretlilerde KİS 2013, Ücretsizlerde Avira Personal Free 1 numaradır.

@Y.İ.Ğ.İ.D.O. Tamamen katılıyorum. Kaspersky uzunca bir süre kullandım ve de oldukça kararlıydı. Şu sitede birçok antivirüsün hatalarıyla ilgili haberler görebilirsiniz, ama Kaspersky her zaman yerini korumuştur. Şu an Avira Personel Free 2013 kullanmaktayım ve de oldukça memnunum. Şunu diyebilirim ki bir çok ücretli antivirüse nazaran oldukça kararlı bir antivirüs. En çok sevdiğim yanı da "Şu dosya virüslü olabilir. Ne yapayım?" diye sorması. Bu yüzden gelişmiş kullanıcılara hitap ediyor. Norton da hiç durmuyor hemen siliyor. Çok deli etmişti beni Norton o yüzden. Avira biraz sistemi zorluyor. Ama olsun en azından ücretsiz ve güvenli... =)

@ALooNeBoy87 Chip okurları balık hafızalı değildir! Daha 3 gün önce Chip'de yazdı. Kaspersky güncelleme yapmak isterken tüm XP yüklü PC leri internetten saatlerce mahrum bırakarak felç etti, imajını yerle bir etti, bu hata değilse nasıl açıklardınız acaba?

@ALooNeBoy87 kaspersky hem win8 hemde 64 bit win7 illetim sistemlerinde çok problemli üstelik daha geçen hafta yılların xp sini bile mağdur ettiler. ksky kullanan arkadaşlardan forum sitelerinde herzaman böyle isyanlar okuyabilirsiniz avira ile ilgili söylediklerinize bende katılıyorum

@11 Şub 2013 22:54 XP öldü gömüldü niye ısrarla kullanıyorlar artık bırakın mesajını hata olarak görende hata var demektir...

bunlar güncel antivirüs yazılımları değil ki?

@11 Şub 2013 18:00 Evet, 2014 ler piyasada de mi. !?!

Test kesinlikle güvenilir değil arkadaşlar.

"AVG Internet Security 2013" Üzerine tanımam :)

ms bu testte iyi bir derece elde etseydi kıyamet kopardı gayet yerinde bir sonuç bence :) bende Security Essentials kullanıyorum(bundan önce norton IS kullandım). bence yapılan test ve karşılaştırılan ürünlerin listesi biraz komik ve saçma olmuş.

@11 Şub 2013 19:11 Birden fazla mesaj atıp, ortalığı kirletmemek gerek

comodo neden yok bence en iyisi...

""MSE'nin listedeki tek ücretsiz çözüm olduğunu da hatırlatalım. Bu durum, doğal olarak testin güvenilirliğinin sorgulanmasına yol açıyor."" e her sözleri para olan bir şirketin de felsefeleri basit, para yok, koruma yok. mse ye kim güvenir ki zaten.

@11 Şub 2013 21:55 Ben güveniyorum sayın ziyaretçi. 2 yıldır bilgisayarıma hiç bir zarar gelmedi. piyasada ücretsiz comodo internet securutiy avira avg avast! gibi seçenekler de var istersem onlarıda tercih edebilirdim ama mse nin işini tam yaptığına kefilim. üstelik interneti çok aktif kullandığımı ve pc nin evde hiç kapatılmadığınıda dikkatine sunarım.

avast 7 comodo baska tanimam iyi korur

Bana göre bilgisayarı iyi kullanan, bilgisayarla çok haşır neşir olan birinin avg home free veya mse yüklenmesi daha mantıklı, iyi bir kullanıcının bilgisayarına kolay kolay virüs bulaşmaz.Anti virüse para verip bilgisayarı kastırmaya gerek yok

Ha ha ha... :)) ESET düşmanları gelir birazdan... Bakın bakalım kafanızı kaldırıp yukarılara doğru, grafikte ESET yukarıda, siz aşağılarda yuvarlanmaya devam edin bakalım.

avira kullanin, hem PC'yi kasmaz hemde fake alert asla vermez

Son 3 senedir Norton diyorum Nod32 ve Kaspersky diyenlere. Norton'da AMD gibi geçmiş sıkıntılarından kaynaklı önyargıları silemedi henüz. Hala, AMD ısınıyor, sürücü/yazılım sorunları var diyenler var. Biraz okuyalım araştıralım. İç ve dış kuvvetler tarafından çok alıştırıldık hazıra.

Bu dunyada yapmayin dediklerini yapacaksin,

bence tüm sonüçlar doğroru geçen m.s.e. de arama yaptım virus bulmadı sonra avira free indirdim ve 13 tane buldu pc hızlandı bence en iyi avira

@13 Şub 2013 22:09 avira eset norton gibi programlar, cerezleri bile virüs gibi algılayıp tehdit diye uyarı veriyor :) para vermek isteyeni kimse tutamaz, bu sizin tercihiniz ama mse iyi bir yazılım

QuickHeal denedinizmi?Mesela boyle testlerde neden yer almaz.Bence bunlarla ayni ortamda olmamak icin:)Deneyin bisey kaybetmezsiniz.

bu tesleri anlayamadım giti bi tane keyloger veya trojam serveri bulun cryterle şifreleyin benim su ana kadar yaptıplarımda norton hiç yakalayamadı avira yüzde doksan yakalıyo hexle fudladıklarım hariç aviradan kaçıs yok eset avira kalitesinde kanvrsky eskisi gibi diyil cogunu kaçırıyo ndense suana kadar trent mikronun hiç bişeyi yakalayabildini görmedim :d:d bu testeri galiba veri tabanı zenginline göre yapıyolar aklıma naca o gelir benim avast ve avg bile norton ve trent mikrodan kat ve kat üstün bana göre zaten hackerlerin yorumlarına bakarsanız hepsi aynı fikirdedir aviradan başkasını tanımazlar sırf avira için programlar yazılmıstır fuckavira gibi bu testlerin bagımsız olduna inanmıyorum

ARKADAŞLAR ben bir bilgisayar teknik servisi olarak yıllarca norton kaspersky kullandım ikiside en iyiler ama ben son iki yıldır mse kullanıyorum bence süper ayrıca arada bir test ediyorum diğer antivirüslerle tarıyorum virüs geçmişmi diye bir tane bulmuyorlar.bu iş reklam kokuyor. microsoftu kötü göstermek istemişler. ayrıca eset diye diretenleride anlamıyorum kesinlikle virüs kaçırıyor.ve yanlış dosyalarıda virüs diye siliyor. paralılarda en iyisi kaspersky bence ama ben mse den memnunum

@14 Şub 2013 08:45 ESET bugüne kadar hiç bir dosyamı silmedi. Kaspersky hakkında Ruslardan bile bu konuda çok şikayet okudum, tüm şirket bilgilerini kaybedenler bile var. ESET dışında yaptığım taramalarda da ESET'in kaçırdığı bir virüse de tanık olmadım, ancak önüme gelen her şeyi yüklemediğim için de olabilir, bilemiyorum.

@15 Şub 2013 01:06 Eset bizim işyerinde kullanılıyor. USB belleklerden ne virüsler geliyor, Eset neler kaçırdı neler. Spam e-posta ile virüslü bir ek geldi, virüs olduğu kesin bilerek ekindeki dosyayı masaüstüne kaydedip tarattım ama nafile eset tarayarak anlayamadı. virustotal.com da tarattım en kötü antivirüsler bile tanıdı. Windows 7 de service pack 1 kurulumuna da bilgisayarı kilitleyip duruyordu başarısız oluyordu. 20 ye yakın denedim olmadı Eseti bi kaldırdık problemsiz kuruldu. Kısacası bilgisayarıma yaklaştırmam Eseti.

Win8 yanında anti vürüs gelmesini içine sindiremeyen paralı şirketlerin oyunu bariz belli free kullanıma devam =) forever MSE

@15 Şub 2013 15:07 Grafiğe bak ha ha ha :))

Temel mantıkla zaten virüsler windows açıklarını kullanarak yayıldığı için, ms tespit ettikleri virüslerin kullandığı açıkları kapatınca mse ye gerek kalmıyor zaten. Ancak güncellemelerden uzak duran crackli kullanıcılar için ms tarafınca tespit edilen virüslerden koruması için mse ye gerek duyulabilir ama o da crackli kullanıcıalr ca rağbet görmeyen bir düşünce ki zaten kaspersky, norton vs. nin önüne geçebilmesi de hem ms stratejisi hem de pratik uygulama olarak mümkün gözükmemekte.

avira free kullanın diyecemde toolbar meselesi

Avast Free + Comodo Firewall. tek gecerim. Sirkette Kaspersky kurulu, tum agda. Birileri girip bizim server in sifresini degistirmis. O kadar yaptigi guvenlik iste. :S

@18 Şub 2013 00:32 Dışarıdan kim girecek ilahi? Kedidir o kedi.

Ha ha ha:)) Ay nerde bu Microsoft Security Essentials, göremedim grafikte, arka sayfaya mı koymuşlar yoksa?

E herhalde böyle olucak. MSE nin antivirüs dünyasında hiçbir zaman iddiası olmamıştır, olamayacaktır.

MSE orta seviye guvenlik sunan bir antivirus fakat nedense win8 de yuklu olarak geldigi icin antivirus firmaları bundan pek memnun değiller testtede göruldugu gibi tek ucretsiz antivirus MSE pek doğru bir test değil en azından en fazla kullanıcıya sahip avast free de olabilirdi.

hala MSE savunan var... bırakın anti virüs olarak avira yada avast kullanın...

yalan inanmayın ben 1 yıldır win8 uzerinde defender yani sadece varsayilan av kullaniyorum virus falan geldimi buluyor ayrica ayda bir kasper veya norton kurar bakarım bilmiyorum ya benim pc saglam yada win8 artı defender çok sağlam

Sen de yorum yaz