Security Essentials, XP'ye güle güle dedi!

Windows XP'nin halen hayatta olmasından rahatsız olan Microsoft, şimdi de bakın ne yaptı!

  • Zeynel A. Öztürk
Security Essentials, XP'ye güle güle dedi!

Windows XP için sunulan desteğin son günü, yani 8 Nisan giderek yaklaşıyor, ancak işletim sistemi hala oldukça popüler. Microsoft ise bu tarihin ardından Microsoft Security Essentials'ı Windows XP için sunmayacağını duyurarak şaşırttı.

Microsoft'un Security Essentials zararlı tanımlarını Nisan'dan itibaren güncellemeyeceği biliniyordu. Bu yeni hamleyse geçiş yapmaya hazırlanan Windows XP kullanıcılarının biraz daha acele etmelerini sağlayacak. Windows XP, PC'lerden ATM makinelerine hala çok sayıda cihazda kullanılan, çok yaygın bir işletim sistemi ve Microsoft, onu kullananları Windows 7 veya 8'e yükseltmeye ikna etmek için bir süredir farklı yollar deniyor. Bu son hamleyle ise Microsoft, Windows XP kullanıcılarına yükselmedikleri takdirde saldırılara ve hacker'lara karşı savunmasız kalacakları mesajını veriyor.

Ücretsiz antivirüs MSE indirmesini ortadan kaldırmak, çoğu kullanıcıyı Windows XP'den vazgeçirecek bir hamle olmayabilir. İnternete bağlı olmayan hala binlerce bilgisayar var ve üstelik farklı ücretsiz antivirüs yazılımları da mevcut.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

bende xp cdsi var en son 2007 de güncelleme almş bazı pclere kuruyorum güncellemeleride kapatıyorum destek kesilince noluyoki xp otomatik kapılarınımı açacak hackerlere ? mühim olan yazılım şirketlerinin xpye desteği kesmesidir böyle olunca xp hiçbir güncel yazılımı alamaz ve kullanıcılar mecbur kalırlar

@09 Oca 2014 13:55 Bu nasıl bi mantık ya? Yazılım şirketleri neden XP ye destek kesip kendi ekmek kapılarını kapatsınlar? MS' in kara kaşının hatrına kendi paylarını düşürürlermi? biraz düşün yorum yapmadan once.

Microsoft Security Essentials yokken ne yapıyorduk ? Ne yapıyorsak aynısını yapmaya devam edeceğiz. Eset Nod 32. 10 numara. Gören de Microsoft Security Essentials ı matah birşey sanır :) Fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış ...

Netbookumda en düzgün çalışan Windows sürümü XP. Bu durumda netbooku çöpe atmayacağıma göre Linux dağıtımlarına yöneleceğim, bir çok insan da yapacak bunu. Ama Microsoft için bu muhtemelen gözardı edilebilir bir durumdur. Ki destek sona erdikten sonra bile XP gözardı edilemez şekilde kullanılmaya devam edecek ama güvenlik sorunları olacak bu sefer.

Görende MSE çok iyi bir koruma sağlıyor sanacak :D

Windows XP'nin sonunu Allah hayır eylesin şimdiden.

Gorende kaspersky destegi kesiyor sanacak. Mse yi kim kullaniyorduki :)

sanki bi işe yarıyordu da

gerzomat beyinsizlikte son nokta.... ikspi....

JMicrosoft ile Apple arasındaki en bariz fark Microsoft'un donanım üreticilerini daha fazla sistem ihtiyacı isteyen işletim sistemleri ile yönlendirdiği kullanıcılar sayesinde desteklenmesidir diyebilirim. Tabi yanılıyor da olabilirm. Zira daha fazla özellik daha fazla yazılımsal kodu o da daha fazla fiziksel belleği o da daha fazla veri bant genişliğini bunların hepsi ise yeni bir bileşenler bütününü gerektirir. Çünkü veri dar boğazı gerçeği dikkate alınacak olursa bilgisayarın hızını belirleyen en güçlü olan değil en zayıf bileşendir. Bu nedenle veri dar boğazı olu?maması için birbiri ile uyumlu en iyi bileşenleri içeren bilgisayarlar piyasaya sürülüyor. Bu hâli ile donanım dünyasını yazılım dünyasında göre biraz daha masum görebiliriz. İşin kötü tarafı Windows Xp resmi olarak öldüğünde daha güçlü donanıma sahip bilgisayarlara geçemeyen kullanıcıların ihtiyacını Linux'un dahi karşılayamayacağı gerçeğidir. Zira Xp İşletim Sistemi ile rahatlıkla kullanılan bilgisayarlar bu belirttiğim nedenden dolayı yeni nesil Linux İşletim Sistemleri ile dâhi baş edemeyebilir. Linux'un bir Windows Kullanıcısı için çıkaracağı kısıtlamalardan bahsetmek bile istemiyorum. Bakalım oluşacak bu ortamı kim daha iyi değerlendirecek. Gerçi bu durum Windows 8.1 kullanıcısı olarak beni hiç ilgilendirmiyor ama bu durumu fırsat bilip birilerinin Linux'u savunmasını da doğru bulmuyorum. İllâ alternatif işletim sistemi kullanacağım diyenlere Hackintosh kullanmalarını tavsiye ediyorum. Hiç olmazsa gözünüz işletim sistemi görür :-P

@Max_Real Qnx mackintosh kaç para birader haberin varmı?

@Max_Real Qnx kulaklarımla uçuyorum diye yazsaydınız bu kadar uçuk saçmalamazdınız! linux sadece ubuntu`dan ibaret değil; lubuntu xubuntu`yu bir inceleyin. eğer bedava linux sürümleri kullanmak rahatsız ediyorsa paralı linux sürümleride mevcut (red hat veya suse gibi) herkes için bir linux vardır. microsft xp sp4`ü çıkarmak zorunda yoksa bindiği dalı kesiyor linux yükselişte, gelelim apple`a; dediğiniz daha berbat bir öneri olamazdı; eski sistemlerde çalıştırılmayacak 1. sırada yer alan sistem hackintosh`tur! gelmişsiniz 4çekirdekli sistemlerde bile yavaş çalışan işletim sistemini övüyorsunuz 2. pratik olduğu o kadar övülen apple`ı inceledim adamlar tıpkı windows 8`deki sadeleştirmenin cılkını çıkarmışlar, öyleki; neyin nasıl yapıldığını araştırıyorsun bulamıyorsun, adamlar sadeleştirileim derken herşeyi topyekün arka plana atmışlar, mesela ipad`de bir pencereyi kapatmak istiyorsunuz diyelim bunun için tıklanacak hiçbir düğme yok adamlar bunu bile çöpe atmış, gidiyorsun açma kapama tuşunu basılı tutarak pencereyi anca kapatabiliyorsun, işte apple fonksiyonluğu! adamlar pratik kendi kendine kullanımı öğrenecek kadar kullanımı kolay olduğunu iddia ediyorlar diye millette gerçekten apple kullanımı pratik zannediyor!

@09 Oca 2014 16:53 Ben hiç macintosh'a hackintosh hitap ederek hakaret edermiyim ? Max_Real Qnx

en kötü güncel linux dağıtımı xp'den bin kat iyi beyin bedava,bedava ya!..

@09 Oca 2014 16:24 linux kurup bişey anlamayıp araştırma gereği bile duymamış insanlar eksilemiş bizim millet hazır lokmayı sever...

@09 Oca 2014 16:24 Amerika'dan selam gençler adam doğru söylemiş....

7 işletim sisteminin satışı durduruluyor zaten zorunlu 8 kullanımına yönlendiriyor ziraat bankasının birçok atm si Windows 8 güncellemesinden sonra baya bilindik internet kutusu gibi olmuş durumda zaten.

SOndan 1. gelen antivirus olsaki ne olmasaki ne!

Tamam MSE yoksa artık herkes bırakır win7-8 e geçer :D

O zaman donanım takviyesini de onlar yapsın yoksa biz salak mıyız da hala xp kullanıyoruz.

donanım desteklemiyorsa adam ne yapsın? PC kaldırıp çöpe mi atsın?

çok merak etmeyin sevgili okurlar, aynısı vista ve bariz bir şekilde 7 içinde yazıcaklar.

Salagın biri çıkıp xp yi geliştirip dagıtsa windows 8 de dahil kimse kullanmaz.Fakat öyle geliştirici yok.

Çok gereksiz bir yazılım zaten virüs gördüğü yok. Gitmesi yerinde olmuş.

avg free kurarsın olur biter :)

Adamların amacı bireysel kullanıcılar değil ki. Siz XP'yi bırakıp yeni bir orijinal işletim sistemi alsanız bunun Microsoft'a ne kadar getirisi olacak. Burada amaç şirketleri XP'den vazgeçirmek. Zaten Microsoft en büyük gelirini şirketlerden ediyordur muhtemelen. Onun dışında bireysel kullanıcılar sadece dünya genelindeki kullanıma etkli.

bakarsınız mic xp ye desteğini kesince kendisi bir tane virüs yayınlayıverir el altından xp yi bırakmayanları cezalandırmak için.

"AVG, AVAST, AVİRA Ad-Aware, PANDA CLOUD, BitDefender Antivirus Free, COMODO INT.SEC. ve PC Tools Antivirus free" Bu yazdığım antivirüs yazılımlarının tamamı ücretsiz olarak tam zamanlı koruma sağlıyorlar. Bu programların yanına yine ücretsiz olarak "SpyShelter Personal Free, Spybot - Search & Destroy, SUPERAntiSpyware Free Edition" gibi antispyware yazılımlarından birini daha kurun ve güvenlik duvarını aktif hale getirin. Güvenlik için MSE iyi ancak ücretsiz çözüm olarak daha birçok çözüm mevcut

hala devam ediyor indirme bağlantısı şu an düzgün çalışıyor

Ubuntu 12 ghenome ile gayet kullanisli ve stabil bir sistem. Her turlu ihtiyaca cevap verir halde. Hiç gerek yok xpye falan.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost