Sega Saturn, 20 yılın ardından yeniden doğdu!

Yalnızca CD^yle çalıştığı düşünülen 20 yıllık konsol, başarılı bir crack hamlesiyle yeniden doğdu!

  • Cenk Atlı
Sega Saturn, 20 yılın ardından yeniden doğdu!

İlk olarak 1994'te piyasaya sürülen oyun konsolu Sega Saturn kullanıcıları bu günlerde bu emektar cihazla ilgili bazı sıkıntılar yaşıyor. Söz konusu konsolun bir tür özelleştirilebilir yongalar olan "modchip"ler sayesinde uzun bir süredir, CD'ler için resmi olmayan bir desteği mevcut. Fakat bu durum yazılımı başka bir formatta kullanmak istediğinizde pek yardımcı olmuyor. Zira artık 20 yıldan daha yaşlı bu CD sürücüler kullanılamaz hale geldiğinde artık ne oynayabileceğiniz önemli bir sorun haline geliyor.

Dr. Abrasive adlı bir Sega Saturn tutkunu yıllar süren bir çalışmanın ardından Saturn'ün kopya koruma sistemini crack'lemenin bir yolunu bulmayı başardı. Bu sayede cihazın yazılımı USB desteğiyle bir kart üzerinde de çalışabiliyor. Bu oldukça büyük bir başarı; çünkü Saturn'ün okunması oldukça zor anti-kopyalama sisteminin onu birçok crack yönteminden koruduğu biliniyor.

Dr. Abrasive bu crack yöntemi sayesinde cihazın yalnızca oyunları rahatlıkla okuyabilmesini değil, daha önce tahmin bile edilmeyen şeyler de yapmasını sağlıyor. Örneğin Saturn artık dosyaları USB belleğe yazdırabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Playstation bunu neden yapamıyor? Xbox 360 çabucak hackemişlerdi.

@14 Temmuz 2016 00:09 çünki microsoft buna bıyıkaltından izinvermişti. Konsol satışları yükselsin diye.

Demek ki kırılamayacak sistem yok !

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost