Şekil değiştiren dokunmatik ekranlar!

Bildiğiniz dokunmatik ekranları unutun! Bu yeni ekranlar gerçek anlamda "şekil değiştiriyor!"

Tactus Technology, Boston'daki 2012 SID Ekran Haftası'nda yeni nesil dokunmatik teknolojilerini tanıttı.

Tactus, dokunmalı kullanıcı arayüzü yaratan bir dokunmatik katman geliştirmiş ve buna da Tactile Layer adını vermiş. Bu arayüz sayesinde düğmeler, kılavuzlar ve şekiller ekrandan yükselerek parmaklarla hissedilebilir hale geliyor.

Bir şirket sözcüsü yeni katmanın dünyanın ilk şekil değiştirebilen dokunmatik yüzeyi olduğunu söyledi. Şirket bu işlevi mikrosıvı teknolojisi ile yaratıyor. İşlevi biten düğmeler, tekrar dokunmatik ekranın içine gömülüyor.

Tactile Layer dümdüz, şeffaf, dinamik bir yüzeyden oluşuyor. Varolan bir katmanın yerini alması sayesinde ekrana ekstra kalınlık getirmiyor.

Tetiklendiğinde düğmelere ya da önceden belirlenmiş şekillere dönüşen bu ince katman, kullanıcılara normal bir klavye kullanıyormuş hissini veriyor.

Tactus Technology'nin buluşu Tactile Layer, akıllı telefonlar, tabletler, e-kitap okuyucular, oyun cihazları ve araba göstergelerinde yeni bir neslin doğmasını sağlayabilir.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Ayrıca dokunmatik ekranların körler tarafından kullanılmasana da yol açabilir.

Iyiymiş... Ama puturlu birbekran mide bilandirici olur gibime geliyor

12 sene önce telefonun "mükemmel" ve diğer telefonlardan "farklı" sayılabilmesi için anteninin dışarıda olmaması yeterliydi.(3210 vs.) Bir 12 sene sonra da herhalde bu tip telefonları görmek hayal olmaz diye düşünüyorum... (PoSSiBiLiTY)

kullanışsız ve saçma olan bir şeyi tanıtmaya ne gerek var? düz dokunmatik varken onlar ne alaka? bikaç ay içinde tarihe karışır..

Haptic ekranlarin pabucu daha cikmadan dama atilacak anlasilan...

hayran kaldım eğer düşündüğüm gibiyse , kullandıgın programın belirlediği animasyonlu tuslar koydular diyelim onlarında şeklini alıyorsa hasta oldum gerçekten

Süper olur. dokunmatik ekranlarda tuşları hissedemediğimiz için yazı yazarken ve oyun oynarken zorluklar çıkartıyor. çok şık olur.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir