Servis paketleri sonrasında XP ve Vista

XP ve Vista'yı, yayınlanan en son servis paketleri ile birlikte final karşılaşmasına çıkarıyoruz.

Servis paketleri sonrasında XP ve Vista

Çabuk davranın! Çünkü Windows XP' yi sadece 30 Haziran 2008 'e kadar satın alma şansınız var. Sonrasında: XP ölüyor ve Vista için nice yıllara! Yine de Microsoft değerli XP'yi piyasada öldürmeden önce tüm güncellemeleri ile en aktüel seviyeye çıkarıyor. Sebep: Microsoft özellikle tüm kurumlara ve firmalara bu işletim sistemini kullanmaya devam edebilmeleri için bir fırsat sunuyor. Tabii ki Microsoft yöneticileri için firmaların tamamının Vista'ya geçmesi daha iyi olurdu ancak yine de birçok ev kullanıcısını da ayağa kaldırmak istemiyorlar.

Bu konuda haklı olup olmadıklarını bulmaya çalışacağız. Bunun için cilalanmış XP ve servis paketi 3 ile Vista ve servis paketi 1'inin güçlü ve güçsüz yanlarını ortaya çıkaracağız. Tabii ki bu gibi karşılaştırmalarda bir kaç kişisel öncelik var, ancak bizim için belirleyici olan, test sonuçları. Her iki güçlü işletim sistemi de bizlere sadece ne kadar hızlı başlatılabildiklerini değil aynı zamanda görevlerini ne derece hızlı halledebildiklerini göstermek zorundalar.Tabi bunun yanı sıra web dünyasındaki güvenilirlikleri de önemli bir unsur.

Aslında tüm donanım ve yazılımlar ile uyumlu olmak bir işletim sisteminin olmazsa olmazları arasında yer alsa da , testimiz esnasında şaşırtıcı sonuçlara ulaştığımızı sizlerde göreceksiniz. Test merkezimizde bulunan bir çok cihazın güncellenmiş sistemlerde hiç çalışmadıkları sonucuna vardık.

Performans: XP daha hızlı, Vista'nın derdi Aero

Bilgisayar başında çalışmak isteyen hiç kimse , bilgisayarın düğmesine bastıktan sonra saatlerce açılmasını beklemek istemez. Bu nedenle XP ve Vista'nın başlatılma sürelerini karşılaştırdık.

Bu karşılaştırmada her iki işletim sistemi için iki ayrı yol izlenebilir: Birincinin ön şartı, her iki sistemin de aynı bilgisayarda başlatılması. İkinci yol ise XP'nin daha eski bilgisayarlar için üretilmiş olduğu teorisine dayanıyor. Biz birinci yolu izlemeye karar verdik. Çünkü sonuçta yeni bir bilgisayar ile eski işletim sistemi kullanmak önemli değil ve bizim ilgilendiğimiz nokta, sistemleri direkt olarak karşılaştırabilmemiz. Bu yüzden Vista ve XP'yi Intel Core 2 Duo işlemci (2,4 Ghz) ve 2 Gbyte RAM donanımına sahip iki bilgisayara kurduk.

Başlatılma süreci
Burada servis paketleri de entegre edilmiş her iki sistemi ayırt eden noktalar marjinal: XP 19 , Vista ise 23 saniyede başlatılıyor. Sistemlerin kapatılma sürelerinde de durum çok farklı değil: XP'nin 8, Vista'nın ise 10 saniyelik kapanma süresi var. Bekleme modundaki performansları ile Stand-By modundaki performansları her iki işletim sistemi için hemen hemen aynı.

Performans: XP daha hızlı, Vista'nın derdi AeroMasaüstü Performansı
Vista, Aero'nun bir çok görsel grafikleri sebebi ile biraz daha yavaş kalıyor. Grafik kartınız DirectX-9 ile uyumlu ise grafik hesaplamalarının çoğu grafik kartınızda yapılıyor. Diğer grafik kartları sistemi frenliyor. Bu Vista için sıkıntılı bir durum; çünkü XP'de herşey duraksama veya bekleme olmaksızın süratle çalışıyor. Özellikle eski konfigurasyonlarda ve daha zayıf Sub-notebook'larda XP kullanmak daha mantıklı bir seçenek.

Programların başlatılması
Uygulamalar her iki işletim sisteminde de hemen hemen aynı hızda başlatılıyor. Vista'nın avantajı: Windows, ReadyBoost cache sayesinde sık kullanılan dosyaları bir USB-Stick'e depolayabiliyor. Bu sayede, Cache daha yavaş olan sabit diskten RAM'a yazmak zorunda değil, sadece direk USB'den tüm RAM'i alabiliyor. Bu nedenle sistemlerin ikinci başlatılmaları ile Vista Xp karşısında biraz daha hızlı olabiliyor. Testimizde bir Photoshop resim düzenlemesi için sistemlerin ne kadar süreye ihtiyaç duyduklarını ölçtük: Burada Vista kazandı!

Kopyalama süreleri
Sistemler 200 dosya kopyalamak zorundalardı. Zorlu mücadele sonucu: XP 38 saniye, Vista ise 39 - berabere. Microsoft yazılım geliştiricilerine göre servis paketi 1 ile Vista bu konuda daha güçlü hale getirilmiş, bizce bu pek de yardımcı olmamış. XP en az Vista kadar hızlı. Aynısı ağ işlemleri için de geçerli: Burada da sistemler aynı derecede iyiler.

Performans düellosu: Kazanan - XP

Performans: XP daha hızlı, Vista'nın derdi Aero

Güvenlik: Vista sinir bozuyor, XP ise çok riskli

XP'nin hayatımıza girdiği ilk günden beri 1.100 den fazla Windows güvenlik güncellemesi yapılmış. Çok yaygın kullanıma sahip olmaları nedeni ile Microsoft sistemleri sürekli hacker'ların hedefi halindeler. Bu nedenle testimizin ikinci önemli noktası güvenlik olmak zorundaydı.

Kullanıcı Hesapları
"Yeni işletim sistemi Vista'nın piyasaya sunulmasından sonraki 6 ay içerisinde sadece 12 güvenlik açığı vardı" diyor Jeff Jones, Microsofts Trustworthy Computing Group Güvenlk Stratejileri yöneticisi. Redmond'lular bunun sebebinin Vista'daki güvenlik yenilikleri olduğunu iddia ediyordu. Temelde kullanıcı hesapları yönetimi (User Account Control). Bu sistem ile asıl kullanıcının sistem üzerindeki hakları sınırlı hale getirilmiş. Yeni bir program kurulmak istendiğinde, sistem ayarları ile oynanması gerektiğinde, bir uygulama için güncelleştirme yapılacağında UAC bilgisayarı bloke ediyor. Kullanıcı yapılmak isteneni açıkça tekrar onayladıktan sonra sistem üzerindeki tüm haklara sahip olabiliyor.

Ancak bir çok kullanıcı sürekli çıkan bu soru pencelerinden rahatsızlık duyuyor. Tecrübe ile sabit olmak üzere kullanıcıların çoğu bu tür bir soru penceresi karşısında metni okumak yerine, "devam" seçeneğini tıklıyor. Bu aslında kabul edilebilir bir davranış biçimi. Çünkü UAC tarafından bloke edilmiş, karartılmış ve donup kalmış ekranı normal haline döndürebilen tek çare "devam" butonuna tıklamak. Çoğu kullanıcı UAC'nin gerçekten bir truva atını engelleme gayreti içinde olup olmadığının ya da bir anti virüs yazılımı güncellemek isteyip istemediğinin farkında bile değil. XP'de ise UAC korumasının eksikliği hissedilir derecede.

Microsoft, Vista için SP1 ile bu konu üzerinde de çalışmış, ancak yanlış bir noktada... Birden ortaya çıkan bilgi metni şimdi daha detaylı ve ekran "devam" butonuna tıklayana kadar tehdid edici bir karanlığa bürünüyor. Ancak şunu söylemek zorundayız ki, bu bilgi metinleri dikkatlice okunup, gerekli görüldüğü taktirde Admin girişleri engellenirse, UAC güvenlik yönünde büyük bir artı.

XP tarafında ise SP3 sonrasında dahi böyle bir güvenlik yeniliği bulunmuyor. Normal durumda kullanıcı sistem üzeindeki tüm haklara sahip ve böylece tüm programları kendi hesabı içinde çalıştırabilir. Sonuç: Vista kendi kullanıcılarını sürekli ekranda beliren uzun bilgilendirme metinleri ile sinir etse de daha çok güvenlik sunuyor. XP ise hacker'lar için çocuk oyuncağı.

Güvenlik: Vista sinir bozuyor, XP ise çok riskliGüvenlik duvarı (Firewall)
Hacker ya da zararlı yazılımların sisteme girebilmeleri sistemin kaç tane açık noktası (Port) bulunduğuna ve bunların ardındaki yazılımların ne kadar güvenli olduğuna bağlı. Sistemlerin her ikisi de hemen kurulmalarının ardından ağ içi güvenliğe sahipler. Microsoft sistemleri kurulum sonrasında bir çok ağ hizmetini de çalıştırıyor ancak gerek Windows XP + SP3 gerekse Vista + SP1 olsun, entegre güvenlik duvarını (Firewall) otomatik olarak başlatıyorlar. Bu sayede ağ hizmetleri çalışır durumda olmalarına rağmen dış dünyaya erişimleri kesiliyor ve saldırganların bu hizmetlere erişimleri tamamen ortadan kaldırılıyor. Nmap ile yaptığımız kontrol sonucunda bu tespitimizi ispatlamış oluyoruz. Yani her iki sistem de ağ saldırılarına karşı iyi korunuyor.

Şifreleme
İşletim sistemi Notebook hırsızlarının bilgisayarın üzerindeki bilgilere ulaşmasını da engellemek durumunda. Burada kullanıcı şifresi yeterli olmuyor. Hacker normal bir acil durum CD'si ile (VisaPE ya da Knoppix) bilgisayarı başlatırsa, sabit diskteki tüm bilgileri okuyabilir. Hatta ücretsiz bir yazılım ile kullanıcı şifresini değiştirebilir ve bu sayade tüm hakları kullanabilir.

Vista bu konuda BitLocker ile sabit diski şifreleyerek başarılı oluyor. SP1 ile diğer bölümleri de şifreleyebilir ve bu sayede sabit diskinizin tümünü koruma altına alabilirsiniz. Kötü tarafı: BitLocker sadece Vista Ultimate ile beraber geliyor. Yaygın olarak kullanılan Home Premium ve Windows XP için böyle bir şifreleme programı yok. Burada kullanabileceğiniz açık kaynaklı program olan TrueCrypt'i tavsiye edebiliriz. Vista burada da BitLocker sayesinde puan topluyor. Ancak sadece belli bir versiyon için... Sadece bu özellik için daha pahalı olan Ultimate sürümünü satın almaya değmez.

Güvenlik düellosu: Kazanan - Vista

Güvenlik: Vista sinir bozuyor, XP ise çok riskli

Kullanım kolaylığı: Vista çok zengin, XP rahat

İyi bir virüs koruması ve yüksek performans bir işletim sisteminin olmazsa olmazları. Ve eğer işletim sistemi kolay kullanıma sahip değilse tüm bunlar da yeterli olmaz.

Dosya yönetimi
Dosya yönetimi konusunda her iki sistem de çok fazla birşey sunmuyor. Her iki durumda da kullanıcı dosyaları "Belgelerim" dosyalarında saklanıyor. Yalnız dosya aramada iyileştirilmeler var: Vista'dan itibaren indeksli arama özelliği. Arama satırına bir kelime girdiğinizde, Windows size gerçek zamanlı bir sonuç gösteriyor. Hatta Office dosyalarının ve e-postaların içerikleri indekslenmiş durumda. XP için çözümü yine dışarıda aramak durumundasınız, mesela Yahoo Masaüstü Araması.

Gadget
Tüm önemli bilgiler gözünüzün önünde: Vista kenar çubuğunun ardında yatan düşünce. Ekranın sağ tarafındaki çubuktan güncel hava durumu öğrenilebilir, haberler okunabilir ya da kısa notlar yazılabilir. Bir program açıldığında, kullanıcıların bu çubuğa kısayol tuşları ile ulaşması yerine programlar çubuğu ya da masaüstü kullanmaları gerekiyor. Çok fazla kullanışlı olabilecek çubuk eklentisi de şimdiye kadar görünürde yok. Bu nedenle böyle bir özelliğin XP'de eksik kalması çok da büyük bir kayıp değil.

XP Kullanıcıları için ideal çözümlerden biri olan Google Kenar Çubuğu bir çok durumda Vista'nınkinden daha iyi.

Kullanım kolaylığı: Vista çok zengin, XP rahatUyumluluk
Teorik olarak; Vista bir programı çalıştıramadığında açabileceğiniz bir uyumluluk modu var ve bu modda, programlar Windows XP'de olduğu gibi çalıştırılabiliyor. Ancak dediğimiz gibi tüm bunlar teoride. Gerçekte ise: Çok kullanılan programlar, mesela WaveLab, Vista'da XP-Uyumluluk modu içinde dahi problem yaratıyor. SP1'den sonra da bir değişiklik yok. Aynısı donanım için de geçerli: Eski bir yazıcıyı Vista ile kullanmak isteyenlerin güçlü sinirlere sahip olmaları gerek. Eski sürücüler yeni sistem ile uyumlu değil. Bu sürücülerin yeni versiyonları ise sadece yeni donanımlarla uyumlu. Eskiler Vista ile çalışamıyor. SP1 sonrasında da yazılım ve donanım uyum problemleri aynı şekilde devam ediyor.

Uyum için Vista hakkında söyleyebileceğimiz tek sey, XP'nin çok ama çok gerisinde kaldığı. Güvenliğin aksine bu nokta Vista için sıkıntılı. Sonuç olarak söyleyebiliriz ki; son teknoloji ile donatılmış bir bilgisayarınız varsa sizin için kazanan Vista. Ancak yine de ucu ucuna elde edilmiş bir zafer.

Kullanım Kolaylığı düellosu: Kazanan - Vista

Kullanım kolaylığı: Vista çok zengin, XP rahat

Servis paketleri: Yeniliklerin detayları

Microsoft Vista için çıkardığı ilk servis paketi ile ilk sistemi, günlük hayatta daha kullanılabilir hale getirdi. Ancak XP için olan yenilikler sadece firmalara hitap edecek şekilde kaldı ve ev kullanıcıları için çok büyük bir yenilik getirmedi.

Windows XP-SP 3
Performans:Hız konusunda SP2 karşısında fark edilebilir bir değişiklik yok. Windows hiç bir alanda daha hızlı hale gelmedi. İyi tarafı: Yeniliklere ve eklentilere rağmen XP yavaşlamadı da. Bu da bir şeydir!

Güvenlik: SP3 şimdiye kadarki tüm güvenlik eklentilerini (1.100 ün üzerinde) içeriyor. Güvenlik Merkezi de iyileştirilmiş. Burada kullanıcılar daha geniş açıklamalara sahip bilgilendirme pencereleri ile karşılaşıyor. Sonunda WPA2 Şifreleme desteği de artık paketin içinde sunuluyor.

Tavsiyemiz : Servise Paketi 3 'ü kurun ve daha da iyisi bunu kurulum CD 'nize entegre edin.

Servis paketleri: Yeniliklerin detaylarıWindows Vista-SP1
Performans:SP1 Kullanıcıları güncellemeler sayesinde kopyalamada daha hızlılar. Bir de çoklu programlar daha akıcı hale getirilmiş: Müzik dinlerken başka bir program başlatılması sırasında yaşanan sorunlar geride kalmış. Notebook kullanıcıları da SP1 sayesinde derin bir nefes alabilirler: Enerji yönetimi hemen hemen problemsiz çalışırken taşınabilir aletler eskisine nazaran %7 daha uzun süre çalıştırılabiliyor.

Güvenlik: Sabit disk şifreleyici BitLocker artık sadece Windows sürücüsünü değil tüm sürücüleri şifreleme imkanı sunuyor ve bu sayede tüm sabit diskinizi şiifreleyebiliyorsunuz; ancak sadece Ultimate sürümü ile... Güvenlik merkezinde de yenilikler var: Bazı durumlarda güvenlik uygulamalarının bildirim durumunu değiştiren kötü yazılımlar vardı. Yani bildirim durumu yine yeşil ışık göstermesine rağmen güvenlik duvarı deaktif halde olabiliyordu. Artık böyle güvenlik tehlikeleri yok edilmiş durumda. Yani artık kullanıcılar Windows'a güvenebilir. Eğer bildirim alanı yeşil ışık diyorsa , herşey yolunda demektir.

Sonuç: Vista daha güvenli, XP daha hızlı

Sonuç: Vista daha güvenli, XP daha hızlı

Herkesi şaşırtacak bir sonuç olsa da testimizin galibi Vista. Son teknolojiye ve hızlı bilgisayarlara sahip olanlar ve sadece en güncel donanımı ve yazılımı kullananlar için Windows'un yeni versiyonu açık ara önde.

Kullanıcı Hesapları bazen sinirinizi bozsa da, bu işletim sistemi öncekilere nazaran güvenlik alanında çok daha başarılı.

XP'nin uzmanlık alanı
Daha yavaş bilgisayarlara ya da sub-notebook'lara sahip kullanıcılar için en iyi işletim sistemi hala XP. Çünkü XP sadece hızlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcılarına hemen hiç bir donanım ya da yazılım problemi yaşatmıyor.

İpek ÖZDEMİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 82 Yorum

:) aynı vista service pack 1 bi değişiklik yok

XP daha iyi bence daha vistayı doğru düzgün yapamamışlar piyasaya sunmuşlar Win 7 çıkarsa anca o zaman yeni bir işletim sistemine geçerim. Vista daha güvenli ama xp'yide güvenli yapabiliriz ;)

tam tahmin ettigim gibi bi sonuc gelmiş incelemenin ardından, güzel ve acıklayıcı da bi calışma olmuş...

saka gıbı ya vista nasıl 1.olur:):) vista 23 sanıyede acılıyomus ama ben daha 50 sanıyeden once acıldıgını gormedım kapatması baska bı sorun acma kapama ıle yaklasık 3 dakıkam gıdıo

Güvenlik kısmı gerçekten doğru. Şuan okulumun ağı virus dolu ve ne kadar xp li makine varsa tüm antivurus programlarına rağmen önüne geçemediler. Tek bir bilgisayar temzi oda benim vista yüklü dizustu bilgisayarım. Bence aşrı derecede oyun oynanılmayackasa ve sisteminizde 1 gb ve daha fazla ram varsa kesinlikle Vista derim.
Xp ye nazaran gerçekten çok güvenli

512 mb lık dell insprion 6400 laptopuma vista sp1 yüklü.

xp görmekten sıkılmıştım yeni ve güzel şeylere yönelmek için vista ya geçtim.

chip in testine göre yerinde bir karar vermişim. ;)

linux'un çoğu dağıtımı gibi ubuntu, hem daha güvenli hem de daha hızlı, vista'nın aero'sunu kullanmak isteyenler vasat bir bilgisayarda bile ubuntu ile ulaşabilirler buna. açık kaynak kodu'nun yanında getirdiği bir ton program da yanında, sadece open office'i kullanmak bile yüzlerce dolarlık bir karlılık sağlıyor. büyük şirketler hale linux'e neden geçmiyor anlamak zor. basit eğtimlerle başarılabilir bu iş.

İlk çıktığından bu tarafa hem xp hemde vistayı dual boot olarak kullanıyorum keşke vistadan aldığım işlemci performansını xp dende alabilseydim. Bu konuya hiç değinilmemiş bence vistanın en büyük artısı duo işlemcileri çok,çok daha performanslı ve doğru kullanması. Bir yıldır aynı performansı xp dende alabilmek için tüm donannım, bios, regedit, sistem güncelleştirmeleri ve ayarlarını denedim ama yok ne yaptımsa xp biraz şıkıştırınca kasmaktan vazgeçmiyor.

yeterli donanaıma sahip olanlara vista öneririm, xp artık yetersiz...

"linux'un çoğu dağıtımı gibi ubuntu, hem daha güvenli hem de daha hızlı, vista'nın aero'sunu kullanmak isteyenler vasat bir bilgisayarda bile ubuntu ile ulaşabilirler buna. açık kaynak kodu'nun yanında getirdiği bir ton program da yanında, sadece open office'i kullanmak bile yüzlerce dolarlık bir karlılık sağlıyor. büyük şirketler hale linux'e neden geçmiyor anlamak zor. basit eğtimlerle başarılabilir bu iş."

diyen arkadaş haklı olabilirsin. Openoffice.org gibi bedava programlar güzel, ama Linux kullanan biri olarak linux'un iyi bir işletim sistemi olduğunu söyleyemem. Birincisi bugün Windows ile Linux yer değiştirse Linux'un milyonlarca güvenlik açığı olurdu. Bu yüzden az kullanıldığı için güvenli. İkincisi ise uyumluluk sorunu çok. Çoğu programı ve oyunu sistemin ne olursa olsun çalıştıramıyor. Linux'u kötülemiyorum burada ama şu an için Linux'un katetmesi gereken çok yol var. Hem Openoffice gibi programlar için Linux yüklemeye gerek yok. Bilgisayarına indir yükle. Ben şu an XP işletim sisteminde rahatça kullanabiliyorum. Güvenlik için yine bedava olan Firefox'u yükle. Üzerinede bir tane güzel antivirüs yazılımı yükle. Linux'dan bile daha kullanışlı ve daha güvenli bir sisteme sahip olabilirsin.

Bu arada yaptığım yorum ile ilgili eleştiri yapmak isteyen varsa lütfen yorumun tamamını okuyupda eleştirsin. Bazıları hemen ilk cümleyi okuyor. Ardından devamını okumadan hemen eleştirilere başlıyor.

Buradan Chip Online'a ve Chip dergisi ekibine böyle kaliteli makaleler hazırladıkları için teşekkür ediyorum.

bu arada öyle saçmalık olmaz photo shop başlatma performansı
böyle bir testte bir programa yönelik sonuç nasıl koyulur
o zaman bende herhangi bir oyun daki yada programdaki performans diye bir kategori açıılmasını istiyorum ozaman belli olur gerçekler

bencede çok güzel bir iş yapıyosunuz bilmeyenler ve yanış bilenler için yardımcı oluyosunuz teşekürler.

ben wista kullanıyorum bilgisayardakı günceleştırmeleri karşıdan kurun dıyo o sözleşmeyı kabul itsem nolur

yaw ne kurarsaniz kurun korkmayin

bu konuda yanılıyorsunuz (4. sayfa) artık indexleme özelliği xpdede var masaüstü aramasının sürümü yenilendi

Takmayın kafanıza virüs, performansı kur Pardusu'nu bak keyfine.

bu makaleden çıkan sonuç: İyi bir router ve antivirus yazılımı varsa vista'nın xp'ye göre pek bir üstünlüğü kalmıyor.Zaten xp'nin güncellemelerini cd'ye entegre ediyorsanız pek bir sorun yok.Vista'nın albenisi olan gadget ya da transparan pencereler çoktandır xp için yapıldı.(Sidebar kırılmıştı zaten.Cd'ye entegre edilen dosyaları bile nette dolaşıyordu.)Geriye vista'nın tek kalesi 64bitlik versiyonundaki yapı ile 3gb'dan fazla ram'e destek vermesi kalıyor.Bu sizin için önemliyse tek çare vista64bit.Ancak 64bit sistemde de driver'lara bir bakmak lazım.Halen çoğu donanımın sürücüsü yok ne yazık ki.Daha çok multimedia ürünlerde bu sorunlar var.Halen en çok kullanılan sistem xp pro 32bit.Bu sonuç zaten herşeyi anlatıyor.

canım kardeşim yapılan testi ii oku. makinelerin hepsi vasat değil core 2 duo ve 2.4 GHz hızlardan bahsediliyo!!!
ben bu konuda verilen rakamların güvenilir olduğuna inanıyorum. eski bilgisayarıma sırf denemek amaçlı vista yüklemiştim sonuç hüsran oldu, istediğim performansı alamadım ne yalan söyleyeyim. ama yeni aldığım bilgisayarda ise durum pek de farkli değil ii bir sisteme sahipseniz kesinlikle VİSTA derim...

98 daha hızlı ozaman hepimiz 98 geri donelim yaa geçin bunları çıkan windows 7 nin vistadadadn daha hızlı olcağınımı sanıyosunuz +ses +goruntudeki canlılık gerçecilik yanında xp çizgi film kalıyoo..

1GB RAM ALİM VİSTA KURCAM DA PENTİUM 4 OYUNLARDA ÇOK ORUN ÇIKARIR..EN İYİSİ XP

ne derseniz diyin, vista xp den kat kat hızlı.

bunu çoğu kez denedim. amd 64 bit x2,3gb ram var ve vistada hangi programa tıklasam şak die açılıo. takılma yok mavi ekran yok.. ne xp si ya geçin bunları, o kadar güvendiğim chip online a hiç yakıştıramadım.

"Core2Duo işlemci, 3gig altında ram, nvidia 8500gt grafik kartı"nın altında bir donanıma sahip kişiler Vista kurmasın zaten yazık olur onlara.

Ancak bunun üzerinde donanıma sahip desktop ya da laptop kullanıcıları da sırf uyumluluk yüzünden gidip kendilerine XP ile eziyet etmesinler.

Vista; disk performansı, işlemciyi ve ram hafızayı doğru ve tam olarak kullanabilen bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor bence. Tabii ki yeterince güncel bir donanım varsa.

Yazıda Aero'nun yavaşlığından bahsedilmiş ancak benim şahsi deneyimlerim, Aero'nun XP'deki grafik birimden kat kat hızlı olduğu yönündedir. Bir kere saatlerce taskbarda bekleyen bir program bile sorunsuz bir şekilde ayağa kalkıp çalışmasına devam edebilmektedir. XP'de çoğu zaman bu işlemi yapıp başarı elde edemeyip o programı kapatıp açmak zorunda kalmışlığım çok olmuştur.

Windows 98'den XP'ye geçişte hiç bir yabancılık çekmemiştim. 98'den alıştıgımız kullanım kolaylıgı aynı şekilde XP'de devam ediyordu. Mesela XP'de 98'e göre çok ufak kullanım değişikliği var onlarda 98'deki şekle alabiliyoruz (Başlat menüsü, denetim masası, Tema) gibi tamam Vista'da başlat menüsünü, temayı klasik şekile alıyoruz ama değişen o kadar çok şey varki onlar için herhangi bir geri dönüş yok mesala XP'de görüntü özelliklerine girdiğimizde başka bir pencere açmadan üst tarafdaki sekmelerle bir çok değişikliği yapabiliyoruz ama Vista'da bir çok pencereyi gezerek değişiklikleri yapabiliyoruz ve Vista'da nerede neyin olduğuda anlaşılmıyor. XP benim için çocuk oyuncağı, her istediğim elimin altında, bir şeyi değiştirmek istediğimde nerde oldugunu biliyorum. XP hem hızlı, hemde herşeyle uyumlu daha ne isterimki Vista'nın artısı ne:
görsellik; bence Vista'daki görsellik bazen can sıkıcıda olabiliyor, çok umrumda da değil XP'de arada masaüstü resmini değiştiriyorum ve energy blue temasını kullanıyorum yetiyo.
güvenlik; güvenliğide antivirus ve firewall programlarıyla hallediyorum hiç bir zaman XP'de virus veya saldırı tarzında bir sorunla karşılaşmadım asıl sorun XP'nin bir program yüzünden dengesiz çalışması veya sorun çıkması yoksa güvenlik sıkıntısı yok.

bu test tamamen taraflı vistayı haklı çıkarmak kolay tabi
gerçekler maalesf vista silenlerin sayısını tahmin etmek zordegil
photoshop açılma performansı diye test mi olur ozaman her programı ayrı ayrı test etsinler kesinlikle vistanın nerelerde sürünecegini biliyorum

Neden piyasadaki sıfır bilgisayarların hepsinde 1 gb Ram'a rağmen Vista yüklü bilen var mı

ülen yeter xp-vista karşılaştırması.. yeter be!!

photoshop açılması zaman alan programlardan bir çok ayar ve servis programla birlikte açılmaktadır..ve test olarak denenmesi son derece yerinde olmuştur.. sonuçta bütün programları denemenin bir anlamı yok..

bu karşılaştırmalar can sıkmaya başlamış olması doğru.. fakat windows 7 gelene kadarda sabır etmek yerinde olur; çünkü bu konu çok su kaldırır..

arkdaşlar vista gerçekten xp den iyi fakat daha vistanı çok ekmeek yani güncelleme yemesi lazım en azından sp2 nin çıkması lazım bende notebook aldığımdan beri mecburiyetten kullanıyorum hiç içime sinmiyor bu karşılaştırmaya gelince xp ye biraz haksızlık yapılmış sanırım. Benim donanımım zaten hızlı bir de pentiüm makinelere yükleyip bir karşılaştırma yapsınlar bakalım hangisi kazanır ne yapalım millet almış bir kere ne yapsın çöpe mi atsın

yüksek performanslı bilgisayarlarda vista farkı görülüyor. Core duo quad 2,4 mhz 3 gb ram sistemde xp ve vista ultimate çift işletim sistemi ile bilg açıyorum. vista açık ara hız olarak önde. fakat oyunlar gibi uygulamalarda vista tavsiye etmem

forever vista

vista yüklü bir birgisayarı kullanmak isterseniz dört çekirdekli ve en yüksek grafik kartı olsun tam bir işkence.
bütün ayarlar aynı işleri yapmasına rağmen yerleri değiştirilmiş ,o yetmemiş yolları uzatılmış yani kulağını kafasının üstünden göstermekten başka bir şey değil.
güvenliğe gelirsek bir sistem sırf proğram kurarken soruyor diye güvenli olamaz.biz o kurduğumuz proğramı ve genel kullanıcı olan kişiler güvenli veya güvensiz olduğununu bilmesinin imkanı yoktur.sıkıyorsa sistem kendisi bilsin.bu kurduğunuz proğramını için zararlı içerik olabilir değil ,,,,evet bunun içinde şu zararlı içerik var buna rağmen kurmak istiyormusunuz veye ben bunu sileyim mi desin.
bunu yapamadıktan sonra o sistemin zırtpırt uyarı yapıyor diye güvenli mi oluyor.
bu wistanın güvenliğini entegre gelen defender proğramına da kaldıysa ayvayı hepten yedik.butün ölçümlerde en kötü spyware yazılımıdır.
bende diğer arkadaşların görüşlerine katılıyorum.burada tam bir taraflı yorum var.

bence indekslemeli arama da berbat vistanın .bir kere benim yazma hızıma yetişemiyor ve kililtleniyor.isterseniz kendiniz deneyin.
arayüz berbat bence vistanın .ne diye saydam olsun kardeşim net görünsün .sanka altındakini görünce başın göğemi erecek ne işin olacak altındakini görünce,yok olmadı öyle saydam olsun ki monitörün arkasını görelim.ne işe yarar bu sağdamlık?

ne anlamadım vistamı kasıyor.anlamadığım ben 1 gb ram 1.86 hızlı intel celeron işlemcili birgisayarda gayet hızlı vistayı çalıştırıyorum(Tabiiki ultimate sürümünü çalıştırmıyorum,Starter sürümü)VE Wİndows vista starterin xp prodan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.bir arkadaş nero xpde hızlı çalışıyo demişti bende ona şöyle demiştim;
Bende MS-DOS'da marioyu hızlı çalıştırıyorum!
Vistadaha hızlı ve daha güvenli.

bende canon mp110 var vista ORJİNAL driver cd sini açmıyor vista uyumlu deildir diyor

arkdaşlar vista gerçekten xp den iyi fakat daha vistanı çok ekmeek yani güncelleme yemesi lazım en azından sp2 nin çıkması lazım bende notebook aldığımdan beri mecburiyetten kullanıyorum hiç içime sinmiyor bu karşılaştırmaya gelince xp ye biraz haksızlık yapılmış sanırım. Benim donanımım zaten hızlı bir de pentiüm makinelere yükleyip bir karşılaştırma yapsınlar bakalım hangisi kazanır ne yapalım millet almış bir kere ne yapsın çöpe mi atsın
--
Dikkat et de bu dediğin ters tepmesin bencede biraz xp yanlısı yaazılmış çünkü Eğer vistayı P4 1gb ram li bir sisteme kurarsanız göreceksiniz ki daha da hızlı. ayrıca driver problemleri vistanın derdi değil aynı şekilde program uyumsuzlukları da vistanın derdi değil programı ve driverları dağıtan firmanın problemi bu konuda vistaya haksızlık ediyorsunuz.
Ayrıca vistanın en az 1 sp2 görmesi lazım diyen arkadaşımıza da şöyle diyorum. Şimdi sen olmayan bi şeyi nasıl yamayacaksın yani öyle bir açık YOK olmyan bişeye adamlar nasıl yama yapsınlar :S

tek bir şey söyliyeceğim...Yılların Tecrübesi: Windows Xp

Tipik taraftar yorumları gelmiş. Herkes tuttuğu takının oyuncularının faul yapmasını görmemezlikten gelmesi gibi işletim sistemindede aynı mantığı kullanıyorlar. Makinenizin kapasitenize, maddi durumunuza, ihtiyaçlarınıza, size getireceği yeniliklere göre ya XP ya da Vista kullanırsınız.

Herkesin belki beklentileri başka türlü olabilir. Benim bir işletim sisteminden öncelikli beklentim kolay kullanım daha sonra düşük sistemlerde dahi çalışması ve hızlı olması. Bir işletim sistemi tek başına kullanılan bir şey değil asıl kullandığımız programları, oyunaları çalıştırmamıza yarayan bir araç. Bu yüzdende görsellik ve ekstra özelliklerden ziyade hızlı, uyumlu ve düşük sistemlerde çalışmasını beklerim. Bu yüzden XP benim için sade, kolay ve hertürlü program ve oyunları çalıştıran bir işletim sistemi.

bende windows defender var 3 günde bir tarama yapmazsam kitliyo aleti

valla vista bende xpden daha hızlı açılıp kapanıyo vistada mutluyum

ramden okuyo hem vista daha hızlı olur xp hard diskten okuyo hep her şeyi

Çok güzel yorumlar gerçekten ama tarafsız olmak gerekir diye düşünüyorum. Ben XP Professional Kullanıcısıyım. Windows Vistayı deneme imkanın noteebook aldıktan sonra oldu. Sistemde olması gereken ama makineyi hantallaştıran ayarları çektinten sonra vista çok seri oldu. Biraz bahsedeyim nasıl hızlandırdığımı.
1-User Acaunt Control Kullanıcı Hesap Denetimi Kapatıldı.
2-Hizmetler Kısmından Windows Arama İndexi ve birçok gereksiz servis kapanı.
3-HDD disk birleştirmeyi zamanlamasınıkaldırdım.
4-Görev Zamanlayıcı Kısmında arka planda çalışan görevleri durdurdum.
5.Hazırda Bekletme Kapalı (2.0 Gb Alan Boşaltıyor)
6.Kenar Çubuğunu kaldırdım.

Sistemin hızlanması için gereken tüm ayarları yaptım nitekim hızlandırmayı başardım. Uğraşlarım sonucu başardım. Ama gel gelim sorunlara Windows Vista uyumsuzluk sorunlar ve 2 de bir gelen windows gezgini çalışmayı durdurdu beni gıcık etti. ve kaldırdım attım. Windows Xp de çalışan uygulamaların yaklaşık %20 -30 vistada çalışıyor neden genel bir uyumluluk sağlamıyor ve stabil çalışmıyor sıkıntı burada inşallah Windows 7 bu sorunları düzeltirler. Notebooklara işkence çektiren bir işletim sistemi görmedim hiç Kusura bakmayın ama benim bu konuda memnuniyetsizliğim hat safada

aldığım pc vista yüklü geldi babalar bigi çalışıyo 1 kere bile kitlendiğini mavi ekran verdiğini görmedim ocakta aldım daha hiç bişiy yok (aman nazar değmesin) kardeşimde xo yüklü laptop var şişmiş içi gene dormatı gelmiş :) ona da vista yüklemeyi düşünüyorum hp sitesinde vardı driverleri ama işletim sistemi biraz tuzlu upgrade felan yapamıyoz mu lisanslı xpden vistaya...

Yaklaşık 2 aydır Vista x64 Ultimate kullanıyorum. XP'ye göre eksileri de var, artıları da var gerçekten. Vista'ya biraz daha hız dopingi verseler daha iyi olacak. Ayrıca keşke bir ton ayardan sonra (çeşitli servisleri kapatmak gibi) değil de Windows XP gibi kedinden performanslı gelse...

xp sp3 ram i kokluyo

Vista nın özelliklerini kapatıp aha vistayı hızlandırdım aha süper kullanıyom demek bana çok tuhaf geliyor özelliklerini kullanamayacaksam kulannırken bilgisayarımı kasacaksa buna "işletim sistemi" denmesssss...

vista sp1 çok iyi halde, programlarla, internetle, sürücülerle çok uyumlu çalışıyor, stabilite meselesi yani, kullanırken bunu hissediyorsunuz, xp de ,donanım ,program ,sürücü vs sanki xp ye uyarlamaya çalışıyorsunuz, vista ise program-sürücü-donanım vs onların parçası gibi davranıyor.

yetti artık şu VİSTA XP karşılaştırmaları yaw.. Bilişim sektöründe başka konu yok mu yeter yaa

sonuçta ulaşılan saçmalığı geçtim de hani vista performanslı cart curt diyorlardı yaa vista yenilmiş o bile bu testte çıkmışsa şaşırdım valla

vista starter xp den hızlıymış puhahahahahahahaha çok güldüm. senin ufkun da vista starter kadardır.

cvp :

konuya katılmazsınız olur biter, dert etmeyin kendinize, biz tartışarak doğruyu görmeye çalışıyoruz, sizi alakadar eden bir durum yok yani.

--------------------------------------------------------------------------------
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
yetti artık şu VİSTA XP karşılaştırmaları yaw.. Bilişim sektöründe başka konu yok mu yeter yaa

xp service pac 3 ile vista service pack 1 arasında bu kadar az bi fark varsa vista pack 3 ü yayınlayınca ne olur merak konusu doğrusu ;)

Squrss

En sonunda anladınızsiz kimin önemli olduğunu rahat olduğunu güvenli olduğunu.

Forumda çene yapanlar kesin çökmüştür. ama hala dırdır ederler vista hızlı değil diye. senin pc xp yi kaldıracak kadar hızlıysa Vista ne yapsın Allah Allah...

Daha yavaş bilgisayarlara ya da sub-notebook'lara sahip kullanıcılar için en iyi işletim sistemi hala XP. Çünkü XP sadece hızlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcılarına hemen hiç bir donanım ya da yazılım problemi yaşatmıyor.

ben kullanmak için xp yi öneriyorum çünkü daha hızlı ama illakide grafik istiyorsan wista görünümü yüklersin olu biter

Makineniz hızlı ise Vista da hızlı çalışır. Yavaşsa zaten pek bi şey beklemeyeceksiniz. Ama bazen öle göründüğü gibi de olmaz Ör: Benim bilgisayarımda 512 MB ekran kartı 3 GB RAM ve 3.2 işlemci olmasına rağmen Half Life gibi oyunları oynamama izin vermiyor du. Bende XP ye dönmek zorunda kalmıştım.

yerim ben vistayı xp dururken vista tirişka dostum heklerin kralıyım ben ve benden baska kimse win isletimsistemini anlıyamaz şunu derim yaşasın XP .....

Bencede xp ... çünkü vista nın daha çok eksiği var bana göre hataları yaşasın Winxp :=))

"vista tirişka dostum heklerin kralıyım ben"

ZUHUHUAHAHA hiç güleceğim yoktu :) İlyas Salman MODE ON

XP'nin yanına bir de COMODO firewall kur bak o zaman kim daha güvenli oluyormuş!

subnotebook ne acaba yaaa? ben cahilim ingilizce bilmiyorum var mı?

subnotebook--->denizaltı notebook'u.Basınca dayanan cinsten.:-P

Subnotebooks laptop lardan küçük ama el bilgisayarlarından büyük aralarda kalan bir bilgisayar. özellik olarakda laptoplardan aşağı kalır yanı olmaması gerekiyor.. asus eee ler Subnotebooks olması lazım.

makalenin sonucunda vista daha güvenli denmiş? bu makaleyi yazan arkadaş bu konuda ne kadar deneyimli bilmiyorum ama vistanın güvenlik sistemi "izin isteyip istirham etme" üzerine kuruluyken böyle bir kanıda bulunmak haksızlık olur, eğer ne yaptığını biliyorsan en güvenli sistem senin kullandığın olur xp yada vista değil.

xp ölmüş o zamn 30 haziran çoktan geçtiiii :))))))))))))))))

benim makina bu sistemlerin yarısı kadar performans sunuyor ama xp yi 10saniye kadar kısa bir sürede açıyor ancak pentium 4 işlemcilere kesinlikle vistayı tavsiye etmem denedim neredeyse sinir krizi geçiyordum.

sırf rapidshare yüzünden vistaya geçesim var. ama bu seferde bu yıl çıkacak oyunları oynamak konusunda sıkıntıya giriyorum.
c2duo 2.0 ghz, 1gbDdr2 ram, 512mbDdr2 ekran kartım var. Arkadaşlar sizce işlemciye overlock yapsam (mesela 2,4'e çıkarsam), 512 mb ya da 1 gb ram takviyesi yapsam ve homePremium'a terfi etsem rahat eder miyim? Yani vista ile yakın zamandaki oyunlardan yeterince tat alabilir miyim? Oyunlarsa sadece "Crysis Warhead, GTA4, Pes2009, Fifa2009, COD5, NFS Undercover". Başka da yok yani oynayacağım oyun.. :D
Oyuncular, testçiler tavsiyelerinizi bekliyorum.

bana ne şu sistem bu sitemden benim şuanda işlerimi gören bi sistemim(xp sp3) var. Yeterince olgun sayılır. oyun da oynamıyorum. Ee şimdi niye durup dururken yeni bi işletim sistemi alayım?; niye yeni donanıma para sayayım?. p4 1.8mhz bana yetiyorsa neden bunları bana dayatmaya kalkıyorlar.
"verimlilik herşeydir... geri kalanı BANA lüks"
xp yi de sonunda badem gözlü yaptık ya of oooooooofffff....

İlginç olan şuki Xp ye Sp3 ü kurduktan sonra bilgisayarım eskisinden daha yavaş oldu. Sistemim eski ondan mı bilmiyorum ama açılırken 8-10 saniye geç açılmaya başladı. İnternetimde de bariz bir yavaşlama oldu. Biliyorum Sp3 daha güvenli ama eski olan sistemin hızlı çalışması önemli. Açıkcası bende hayal kırıklığı yarattı Sp3 Format atıp Sp2 yi kullanmaya devam ettim.

Rapid ile vista nın alakası ne anlatabilir misin?

Hiç bir yoruma aldırmayın.Çünkü bilen bilmeyen profesör gibi konuşuyor.Benim tavsiyem iki harddiskiniz varsa yada iki bölümlü bir harddiskiniz varsa birine vista kurun kendiniz deneyin!Xp ve vista kurdum ben yavaş yavaş vistaya geçiş yapıyorum.

"Rapid ile vista nın alakası ne anlatabilir misin?" diye arkadaş,
rapidshare manager sadece vista da çalışıyor. rapidshare uploader aptalı da bende çalışmıyor. sadece ben değil hiçbir arkadaşımda çalışmıyor. ne sp2 de ne de sp3te çalışıyor. bende bir yükleyici (uplaoder) olduğum için çok sıkıntı yaşıyorum.

bu kadar ıncelemenın ardından vıstanın cok guvenlı xp nınde cok hızlı oldugu bulunuyor we bu haber yapılıyor.bunu zaten bılmeyenımız yok bosa ugras werılmıs

Comodo + XP ile hiçbirşey olmaz güvenlik olayları falan hikaye o kadar soru ile güvenlik olayları yaratmak kulalnıcıyı bilgisayardan uzaklaştırır özellikle yeni başlayanları illet eder.Vista kesinlikle ara bir üründür ama eğer öyle değilse hakikaten Microsoft yan basmış.Diğer bir durum ise direcx10 yüzünden oyun severlerin Vistaya geçmeye zorlanması oldu tabi buradan donanımcılarda nemalandı özellikle yeni laptop ve desktop satan markalar sadece Vistayla geliyor çok saçma bir uygulama müşteriye lisans alıp almayacağı sorulmuyor bile.

XP mi Vista mı buna benzer bir soru seneler önce vardı.
XP mi Win98 mi? Kazanan ortada.O nedenle tartışma çooook gereksiz.
Yeni gele piyasayı ele geçirir. Müşteriler memnun kalır mı? O ayrı bir konu. Fakat XP nin sonu yakın. Testmiş performansmış bence geçin bunları. hatta yeni Windows cıksın herkes "acaba Vista mı iyi bu mu?" diye sorular makaleler testler....vs ardı arkası kesilmeyecek, piyasayla aynen yola devam.

PARDUS KURDUM,
ARTIK HUZURLUYUM...
;)

Siz chip okuyucularına tek sözüm olabilir,siz siz olun xpden vazgeçmeyin!..(sp3'üde kurun..)

Vista'ymış saçmalamayın....

Ben şahsen XP+SP3 ün hızlı ve güvenli olduğunu düşünüyorum DEP i Açtığınız Takdirde...
Ama Windows Vista tam yerine oturamadı ve bence Vista Windows ME gibi bir ara sürüm sadece reklamı çok yapıldı
asıl bomba Windows 7 olacak Windows 7 2-3 ayda yerine oturur die düşünüyorum.o zmn Windows 7 yi yükleyeceğim

Haber 31 ağustosta yayınlanmış, 30 hazirana kadar satın alın xp'yi diyor :P

Ben aynı bilgisayarda 2 hardiskim olduğundan xp ve vistayı aynı bilgisayarda kullanma şansı lakin test etme şansı da bulabilen biriyim. Gördüğümce vista Sp1 ile çok daha ii bir sistem olmuş üreticilerin driver desteği vermesi vista için daha iyi olurdu fakat verseler bile yarım yamalak destek veriyorlar. Bu bir gerçek. Konuya dönersek sistemin çalışması olarak evet xp daha hızlı fakat bir programı açmak isteğimde corel,nortonghost, winamp, wmplayer vs. hangisi olursa olsun xp vistaya rakip bile olamaz. Birde xpye program yükledikçe xp sistem çalışmasıda gittikçe ağırlaşır ve o eski hızlı çalışan sistemden eser kalmaz vistada ise böyle bir sorun görmedim. Dolayısıyla benim fikrimce vistayla xp kıyaslanmayacak kadar ayrı iki kutup kıyaslarsak bence vista açık ara ileride. güvenli, daha az sorun, daha hızlı ve zevkli iş daha ne olsun. Var olan problemleride bence dosya sisteminden kaynaklanıyor yeni bir dosya sistemiyle win7 süper olacaktır. Tabi artık 32 bit sistem çıkarmamaları gerektiğinide düşünüyorum.Kısacası xp vistadan sonra bitmiştir. Xp kullanmak için hiçbir neden göremiyorum. Şu dip notuda ekleyeyim Vistayı zevkli kullanmak için iyi bir işlemci ve en az 2gb. ram şartı var.

tabiiki xp ya vistayı sabah yuklesem kiL oLp aksam xp ye donuyorum vista bir fiyask0.

spk 3 kurulumunu yüklerken kurulum yüklendi dedi bilgisayarımı tekrar açmaya kalktığımda windows açılmıyor yükleme tamamlanamadı diyor secenek olarakta tamam ve iptal yazıyor hangisi secenege bassam açılmıyor devamlı aynı yazı cıkıyor.güvenli moddanda acılmıyor.format atmaya calıstım ama cd yi okumuyor görmüyor.resetliyorum yine aynı yazı çıkıyor ne yapabilirim acil yardım ederseniz çok sevinirim

vista tam bi fiyasko işletim sistemi herseye uyarı ve hata veriyo ama xp hiç tekleme yapmaksızın uyarı falan vermeksizin hızlı çalışıyo.tabi görüntüde xp , vistaya gelemez ama geri kalan herşeyde bence xp....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir