Sessiz, tasarruflu, ucuz

CHIP Online AMD'nin yeni yonga seti 780G'yi sizin test etti. Sonuçlarda bazı sürpriz değerler var!

  • Halil Mollaoğlu
Sessiz, tasarruflu, ucuz
AMD 780G: HD oynatımı sırasında CPU'nun yükünü hafifletiyor.

AMD 780G, Full-HD filmlerin ve 3D-grafiklerin pürüzsüz bir şekilde gösterilmesini sağlıyor ve tüm bunları düşük enerji tüketimi ile gerçekleştiriyor. Acaba AMD çok şey mi vaat etti yoksa üretici, ev-eğlencesi ve giriş seviyesi PC'ler için mükemmel bir yonga seti mi ortaya çıkardı?

Birlikten güç doğar: HybridCrossfire
AMD, ATI Radeon HD 3200 ile 780G yonga setinin içine yetenekli bir grafik birimi yerleştiriyor. 512 MB'a kadar sistem belleğine ortak olabiliyor. Yine de AMD anakart üreticilerine platin üzerine VRAM (yerel grafik belleği) entegre edip bunu Radeon HD 3200'e tahsis etmeleri için ricada bulundu. Bu ekleme anakartın fiyatını çok az miktarda arttıracaktır fakat grafik performansı yükselecektir. Ayrıca sistem belleğinin tamamı PC'ye kalmış olacak.

<strong>AMD 780G:</strong> HD oynatımı sırasında CPU'nun yükünü hafifletiyor.Bu entegre DirectX 10 grafik çözümü benchmark'larda Intel'in bütünleşik yonga setlerinden iki kat daha fazla performans sunuyor. Yine de iddialı 3D oyunları 17 veya 19 inçlik TFT monitörlerde akıcı bir şekilde gösteremiyor. Bu yüzden AMD hemen bir yan çözüm sunuyor: HybridCrossfire. Bu teknolojiyi kullanmak için PCI-Express slotuna HybridCrossfire destekli bir ekran kartı takmanız ve sürücü ayarlarında çift ekran kartı modunu açmanız gerekiyor. Bundan sonra 780G'deki grafik çözümü ile ekran kartınız görevi paylaşıyorlar.

Testlerde bu kombinasyon yaklaşık yüzde 50'lik bir 3D-performans farkı yarattı. Birçok güncel 3D-oyunu 17 ve 19 inç (LCD) ekranların sunduğu çözünürlüklerde pürüzsüz bir şekilde oynayabilirsiniz. Daha fazlasını isteyenler BIOS'a girip Radeon HD 3200'e yüzde 80 oranında overclock uygulayabilir. Pratik bir unsur: Eğer entegre grafik çözümünün gücü yeterliyse yonga seti otomatik olarak harici ekran kartını devre dışı bırakıyor ve böylece enerji tüketimi ve ısı oluşumu azalıyor. AMD, şu an için HybridCrossfire kartı olarak sadece ATI Radeon 3450'ye izin veriyor.

Full-HD filmleri pürüzsüz bir şekilde seyredin

Full-HD oynatımı: UVD sayesinde tek çekirdekli Sempron 64 3600+ Full-HD için yeterli oluyor.

Şimdiye kadar Blu-ray ve HD-DVD'lerdeki HD-filmleri izlemek istediğinizde güçlü bir çift çekirdek işlemci, hatta mümkünse yanına bir ekran kartı gerekiyordu. Ekran kartı bazı video codec'lerinin çözülmesine yardımcı oluyordu. Sonuç olarak pahalı bir çözüm ortaya çıkıyordu. 780G yonga setine sahip bir anakartta aynı iş için giriş seviyesi, tek çekirdekli bir işlemci (AMD Sempron 64 veya Athlon 64) yetiyor. Zira ana işi 780G içine entegre edilmiş Unified Video Decoder (UVD) hallediyor. Testte bir Sempron 3600+ (80 Dolar civarında) Blu-ray diskte sunulan bir Full-HD filmi takılma olmaksızın oynatabildi. İşlemci yükü yüzde 90 civarındaydı. Hatta bir Athlon 64 X2 5200'de (yaklaşık 160 Dolar) işlemci yükü ortalama yüzde 40'lara bile düştü.

Serin çalışma ve daha az güç tüketimi

55-nm tekniğinin bir sonucu olarak yonga daha az ısınıyor.

AMD işlemci üretim tekniğinde Intel'in çok gerisinde olsa da yonga setinde durum tam tersi. Intel bu durumda eski 90 nm üretim sürecini kullanırken AMD 780G'yi geleceği yönelik 55-nm tekniğine göre hazırladı. Avantajlar: 780G, Intel G31/G35 veya eski AMD 690G'ye göre daha yüksek performans sunmasına rağmen daha az enerji tüketiyor ve böylece fazla ısınmıyor: Basit, pasif soğutucu plakalar yeterli soğutmayı sağlıyor. Test platformumuz boşta iken sadece 57 Watt'a, tam yük altında ise 153 Watt'a ihtiyaç duydu (350 Watt'lık bir güç kaynağında).

Mükemmel donanım: HDMI, ESATA ve 12 USB 2.0-portu

Üç video çıkışı: VGA, DVI ve HDMI bağlantıları hazır.

Bu alanda da AMD birçok kullanıcın isteğini yerine getiriyor. Maksimum donanım ile 780G anakart 12 USB 2.0-portu, beş SATAII, Gigabit, eSATA ve PATA bağlantısının yanında HDMI (HDCP ve ses), DVI ve bir analog monitör bağlantısı da sunabiliyor. Ses sisteminizi analog veya dijital olarak bağlayabilirsiniz. Bunun dışında 16x ve 1x PCIe 2.0 slot, iki PCI arayüzü ve dört DDR2-6400 slotu donanım yelpazesinin içinde.

Fiyat, ürünler ve çıkış tarihleri

ATI Radeon HD 3450

Pazar başlangıcına kadar 21 üretici toplam 35 780G anakart sunacak. Fiyatlar ise 140 ila 200 Dolar arasında değişiyor. Böylece 780G anakartlar Intel'in zayıf G35 yonga setinden daha ucuz fakat düşük performans sunan Intel G31, AMD 690G veya nVidia GeForce 7025 ve 7050 yonga setlerinden daha pahalı oluyor. AMD'ye göre Nisan ayında 780G anakartlar son kullanıcıya ulaşacak.

HybridCrossfire desteği olan ATI Radeon HD 3450 kartlar pazara daha erken adım atacak. Fiyatları ise 49 $ + KDV civarında.

Sonuç

AMD 780G: Sessiz, tasarruflu ve donanımlı.

AMD, 780G yonga seti ile nihayet piyasadaki tüm kriterleri sağlayan bir ürün sunuyor: Performans, fonksiyon genişliği ve fiyat rakipleri devre dışı bırakacak nitelikte. HD oynatımı için ucuz, sessiz ve az enerji tüketen PC isteyenler hemen 780G'yi tercih etmeliler. Aynı durum ilerde oyun oynamaya uygun donanımlarla genişletilebilecek giriş seviyesi sistemler için de geçerli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

anakart çok pahalı, o fiyatta orta üst seviye bi board alınırsa daha iyi olur kendi kanaatimce...

yani 70-80$ arası bi anakart alıp üstüne HD desteği olan bi ekran kartı da aynı görevi yapıyor.... sonuçta biz f/p diyorsak bi anakarta o kadar verilmez basic kullanıcılar için....

nerden alacağız bu seti 780G yonga setini nerden alacağız bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler chip.com.tr

7050 chipstler 50$ iken kimse kolay kolay 200$ vermez bunlara.Pasif soğutmalı bir rad3650 takılarak hem sessiz hem ucuz çözüm olabilir hem bir miktar oyun bile oynanır.Ama resimdeki anakart çok donanımlı görünüyor.Herşey var.Eğer fiyatları 100-150$ arası olursa kapışılır.

Biostar TA780G zaten piyasada mevcut. 100$'a rahalıkla bulunuyor.
Hatta daha düşük fiyatlara bile bulunabilir.

intel işlemci üretiminde sadece nicelikle önde, o da şimdilik. x64e daha yeni yeni geçiyor (o bile uydurma 36 bitlik fiziksel adreslemedir ve 64 GB üstünde RAM kullanılamaz, AMD de 40bittir = 1TB), yıllardır 32bitlik işlemci satıyor müşterisine. hız sağlayabilmek için de basıyor işlemci plakasına 4-8MB SRAM cachei, frekansı olabildiğince yüksek tutmaya çalışıyor. peki ya IO hızı? watt başına verimlilik? sanki multimedya programlayanların floating point registere ihtiyacı olmuyormuş gibi o registerları MMX işlerine tahsis edecek kadar miyop bir firmadır intel, hiiç sevmem. -alibaba

biostar ve ESC arasında kararsız kaldım tavsiyesi olan varmı acaba fiyat ve perfomans açısından hangisini alayım ?

AMD is back !

Bu platform ile AMD inteli çok zorlayacak, ati de AMD nin hizmetinde olduğuna göre ati çipsetli kartlar (en azından yeni nesil) performans bakımından nvidia yı geride bırakabilir. Özellikle esata ve hdmi çıkış ile müthiş bir atılım yaptılar.

Uygun fiyata Phenom anakartlar bulmak oldukça güzel, şu an ECS çok avantajlı görünüyor. ECS köklü markadır bizde pek popüler olmasa da, bir de gbit switchler ucuzlasa :) .

hayırlısı olsun, bakalım neler bekliyor bizi

ıntel ve nvıdıa entegre ekran kartlarında amd'yı yakalaması cokk zorr bırde gelen haberlere gore amd entegre ekran kartıylaa yuksekkk oyun performansı saglayann yenı chıp setı uzerınde calısmalarına baslamıss

bir arkadaş sormuştu Biostar mı ecs mi diye ben biostarı tek geçerim.7 sene kullandım tık yok sürücü yükleme derdi olmuyor herşeye uyuyor.780g lisini alacam..Asusu inceledim biraz uyumsuz bir kart gibi,gigiatek in çok ölüsünü gördüm...

acaba yazıda bahsi gecen yani berabrinde dahili hafıza ile gelen vga sı olan anakartlar hengileri..

bende gigabyte n anakartı var. fiyatı 100 dolar. bence bu kadar ozellige deger.

Testlerde bu kombinasyon yaklaşık yüzde 50'lik bir 3D-performans farkı yarattı. Birçok güncel 3D-oyunu 17 ve 19 inç (LCD) ekranların sunduğu çözünürlüklerde pürüzsüz bir şekilde oynayabilirsiniz. Daha fazlasını isteyenler BIOS'a girip Radeon HD 3200'e yüzde 80 oranında overclock uygulayabilir. Pratik bir unsur: Eğer entegre grafik çözümünün gücü yeterliyse yonga seti otomatik olarak harici ekran kartını devre dışı bırakıyor ve böylece enerji tüketimi ve ısı oluşumu azalıyor. AMD, şu an için HybridCrossfire kartı olarak sadece ATI Radeon 3450'ye izin veriyor.

DENİLMİŞ SON DURUM NEDİR BİLEN VARMI DAHA İYİ BİR EKRAN KARTI EKLEYEBİLİRMİYİZ DESTEKLERMİ MESELA "Sapphire HD3850 Ultimate 512M DDR3 PCI-E Dual DVI" TAKILABİLİRMİ BİLGİSİ OLANLAR YARDIMCI OLURSA SEVİRİM TEŞEKKÜRLER.

ben pc kasası topladım ve su an yukarda bahsi gecen anakart a sahibim ayrıyetten ekran kartı alma geregi duymadım cunqu bütün oyunları sorunsuz bi şekilde güzel güzel oynayabiliyorum en önemlisi durumu biraz sıkısık olup ekran kartına gücü sonraki zmanlarda yetecek kişiler için birebir bi anakart sistem toplamalarda göz ardı edilmemeli masaya yatırılmaLı diye düşünüyorum..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play