Sevgililer ne yapacağını Yandex'e sordular!

Sevgililer Günü sonrasında "Türkiye'nin en aşık şehirleri" ve fazlası, Yandex tarafından paylaşıldı!

Yandex'ten Türkiye'nin "Aşk Haritası"

Türkiye'ye özel servisleriyle beğeni toplayan Yandex, Sevgililer Günü odağında Türkiye'nin aşk ve sevgi haritasını çıkarttı. Türkiye'deki tüm cadde ve sokak isimlerinin analiz edilmesi kapsamında, içinde "sevgi" ile ilgili kelimeler geçen sokakların bir listesi oluşturuldu. Analiz sonuçlarına göre Türkiye'de içinde "sevgi" sözcüğü geçen 198, "gönül" geçen 121, "sevda" geçen 53, "aşık" geçen 60 sokak ve cadde adı bulunuyor. Sokak ve caddelere aşk ve sevgi geçen isimleri en çok veren iller sıralamasında ise İstanbul birinci, Bursa ikinci, İzmir ise üçüncü sırada yer alıyor. Yandex yaptığı analizde, Sevgililer Günü dönemiyle ilgili en çok arananları ve bu aramalara konu olan en ilginç soruları da derledi.

Türkiye pazarına girdiği 2011 yılından bugüne, arama motoru kavramına farklı ve yenilikçi bir bakış açısı getiren Yandex, Sevgililer Günü'ne özel gerçekleştirdiği analizlerde ilginç sonuçlara ulaştı. Beğeni toplayan Yandex.Haritalar servisi kapsamında sokak ve caddelerin isimlerini tek tek analiz ederek Türkiye'nin sevgi ve aşk haritasını çıkartan Yandex, sevgililerin en çok aradığı hediyeleri ve bu dönemde aramalara konu olan en ilginç soruları da derledi.

Türkiye'nin en aşık şehirleri İstanbul, Bursa ve İzmir!

Aşıklar Caddesi, Sevgi Sokak, Gönül Çıkmazı... Yandex, Türkiye'deki tüm cadde ve sokak isimlerini tarayarak Türkiye'nin sevgi haritasını çıkardı. 14 Şubat Sevgililer Günü'ne özel gerçekleştirilen araştırma sonuçlarında, sokak ve caddelerinde aşk ve sevgiyle ilgili isimlerin en çok geçtiği şehir İstanbul oldu. İçinde sevgi, aşk ve gönül kelimelerinin geçtiği toplam 435 adet cadde ve sokağın 124 tanesi İstanbul'da bulunuyor. Sıralamada Bursa 39, İzmir ise 25 sokak ve cadde ismiyle üçüncü sırada bulunuyor. İlk 10'da yer alan diğer şehirlerin sıralaması ise şöyle oluşuyor: Kocaeli, Ankara, Konya, Balıkesir, Manisa, Eskişehir ve Sakarya.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

İnternette yalnız olduğunuzu sanmayın ;) Sürekli izleniyoruz.

Merhaba, Belki yeri değil. Ama Yandex'i görünce dayanamadım. Neden mi? Eşim bilgisayarında bir şey yapacak. Windows Explorer olması şartmış. Açıyoruz Yandex sertifika onayı istiyor. Açılış sayfası Yandex vs vs biliyorsunuz..her yere dadanmış. Bir "arama motoru" neden sisteme bu kadar musallat olmak ister? "Normal" uninstall seçeneği ile kaldırmak istediğimde, doğaldır, öyle bir seçenek yok. Registry'ye girip "Yandex" arattığımdaysa, bizim köyün nüfusu kadar kayıt buldum. Buldum ve sildim. Yetmez. Bir de çalışan servisleri iptal etmek/durdurmak ve silmek gerekiyor. Bir "arama motoru" neden sisteme bu kadar musallat olur? Aklıma takılan bir başka soru da Yandex bu kadar iyise hoşsa ve güzelse, neden örneğin bir Fransa'da, bir İtalya'da değil de neden bize bu kadar sevdalı? Ya da biz ona? Bir "arama motoru" neden sisteme bu kadar musallat olur? Neden registry'ye bunca kayıt düşer? Neden uninstall ettirmez kendini (normal olarak)?

@eryilmaz yandex'in diğer arama motorları gibi (v9 ask ..vs) sisteme yapıştığını daha önce görmedim. bence siz becerememişsiniz anasayfayı değiştirmeyi. neden fransa italya değil de türkiye derseniz yandex google gibi büyük bir şirket değil. sadece rusyada aktifti geçtiğimiz yıllara kadar. sonrasında da türkiyeye bir şube açtılar. ve türkçe olarak en iyi hizmet veren sizi en çok tanıyan arama motorudur kanımca. ama google kullanıyorum o ayrı mesele :)

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Yandex'ten Türkiye'nin "Aşk Haritası"
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir