Sharp'tan 5,5 inç'lik UHD ekran!

Japon devinin geliştirdiği yeni ekran, süper çözünürlüğüyle cep telefonlarına girmeye hazırlanıyor!

Sharp'tan 5,5 inç'lik UHD ekran!

Telefonların ekran çözünürlüklerinde sanırız henüz sınıra dayanmadık. UHD çözünürlüklü telefon ekranları, yakında Sharp'ın UHD IGZO ekranı sayesinde gerçeğe dönüşebilir.

Sharp'ın ekranı gerçeğe dönüştüğünde, 5,5 inç'lik 2160 x 3840 piksel çözünürlüklü ilk ekran olacak. Bu ekran genişliği ve çözünürlük, 806ppi'ye (inç başına piksel) denk geliyor. Karşılaştırabilmeniz için iPhone 6 Plus'ın ekranının "sadece" 401ppi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte bu denli yüksek çözünürlüklerin ne kadar gerekli olduğu, tartışılabilecek bir konu. Bu tür ekranların özellikle işlemci kaynakları ve pil tüketimini artırdığını düşünürsek, dezavantajları, avantajlarından çok olabilir.

Bunun yanında Samsung Galaxy Note 5'in de UHD veya 4K ekranla gelebileceğini duymuştuk. Note 5'in bu sene çıkması beklendiğinden, onu Sharp'ın 2016'ta toplu üretimine başlanacak ekranından daha çabuk görebiliriz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

hızlı gidiyor bu atlar bak demedi demeyin belli seyrek düşeceği ....

Full hd den sonrasi gereksiz. Hd bile yeterli.

Hayır mıç kadar ekranda neyin çözünürlüğü bu qhd bile gereksizken uhd gibi bir teknolojiyi telefona sokup ne yapacaksın 500 ppi üstünü zaten gözle ayıramıyorsun

Pile yatırım yapın dedikce inadına ekran çözünürlüğü yükseltiyorlar. Ya bunlar sağır ya milleti enayi yerine koymayı huy edinmişler. Millet almasin birkaç kez bakın nasıl yola geliyorlar.

hologramlar var daha sırada

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost