Siber hırsızlar her yeri sarmış durumda

Dünya genelinde yaşanan siber hırsızlık ve dolandırıcılık vakalarına her geçen gün yenisi ekleniyor

Siber hırsızlar her yeri sarmış durumda

Geçtiğimiz aylarda Beyaz Saray en az 5,6 milyon memurun parmak izi bilgisinin bilgisayar korsanları tarafından çalındığını açıkladı. Çalınan bu parmak izi bilgilerinin ne gibi kötü amaçlarla kullanılabileceği ise ayrı bir merak konusu. Bu bilgiler kimlik bilgilerinin doğrulanmasında kullanılabilirken, şifre gibi değiştirilebilir ya da yenilenebilir bir bilgi olmadığından dolayı da diğer bilgilere göre ayrı öneme sahip.

Yine ABD'de yaşanılan bir diğer siber hırsızlık vakasında ise 15 milyon T-mobile müşterisine ait isim, doğum tarihi, adres bilgileri ile sosyal güvenlik, ehliyet ve pasaport numaraları gibi şifreli bilgilerin de yer aldığı kişisel gizli verilerin çalındığı açıklandı. Amerika'da yaşanan onlarca siber hırsızlık olayının yanı sıra Çin'de de 225 binden fazla Apple kullanıcısının hesabına ait bilgiler ve şifrelerin siber hırsızlar tarafından ele geçirildiği hatırlandığında dünya genelinde yaşanılan mağduriyetin boyutları daha da dikkat çekici hale geliyor.

Bireylere yönelik kişisel bilgilerin çalınması ya da siber dolandırıcılık olaylarının yanı sıra devlet kurumlarına yönelik siber saldırı ve hırsızlık olaylarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Vizyon Arge Proje Geliştirme Mühendisi Sibel Kocakuş Şengün; siber suçlarla mücadelede devlet politikalarının ve ulusal güvenlik stratejilerinin önemini vurguladı. Şengün "internete olan bağımlılık arttıkça siber güvenlik ile ilgili risklerde artmaktadır. Küreselleşen dünyada bireysel ve kurumsal olarak alınacak önlemlerin yanı sıra kurumlar arası hatta uluslararası işbirlikleri giderek zorunlu hale gelmektedir. Amerika ve Çin hükümetlerinin siber hırsızlığa karşı mücadelede el sıkıştığı günümüzde ülke olarak kamu-özel sektör işbirliklerini geliştirerek akabinde uluslararası işbirliklerine de destek verilmelidir diye ekledi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Verileri genellikle siber hırsızlar değil bence musluğun başında oturan güvenlikten sorumlu elemanlar kopyalayıp piyasada okutmaya çalışıyor. Elemanına iyi ücret vermezsen böyle şeylere meyleder. Ülkeler arası gizli servisler rakip ülkelerin güvenlik açığı için elbette uğraş vereceklerdir bunlar istisna. Aldığımız binlerce spam, phishing, truva içeren maillerin tek sorumlusu bizim güvenerek verdiğimiz uygulamalar, bunlarda ürün satmak isteyenlere bu verileri illegal büyük meblağlara pazarlıyor.

Siber hırsızlığın amaçları çok farklı, hesap bilgileri, fikri mülkiyeti değeri taşıyan dosyalar, iş planları gibi kritik şeyleri çalmak. Politik bir mesaj vermek adına da bir işletmeyi hedef alıyorlar, olmadı online bir hedefi kullanılamaz hale getirerek şirketi utandırmak! Milyarlarca paranın döndüğü bir sektör elbette siber hırsızların iştahını kabartıp motive etmeye yeter de artar. Bilgi güvenliğinden sorumlu olanlar kendileri en başta potansiyel tehlike! Para para para!

Bilişim teknolojisi hızla ilerlerken uluslararası toplum tüm Dünya'da geçerli siber hırsızlığa karşı etkili önlem almıyor veya yasaların kapsamı bilişim suçlarına karşı hukuki yetersizlik gösteriyor. Kriminal suç işleyenin yanına kar kaldığı sürece, internete giren veya bağlantısı olan her bilgisayardan datalara ulaşmak biraz teknik altyapı ve yatırımla mümkün. Bilişim suçları evrensel hukuk kuralları gözden geçirilmelidir. Bunu da güçlü devletler istemez çünkü kendileri de veri çalıyor.

Yasaların suç olarak tanımlamadığı şeyler suç değildir. İnsanoğlu var olduğu günden beri yasalar kurallar hazırlamıştır. Bilişim teknolojisi için siber suçların tanımı, yasaların amir hükümleri ve yaptırım gücü çoğu zaman muğlak veya işletilmiyor. Birde ülke sınırının dışında her ülke hukuk mevzuatında farklı, birine göre kişisel özgürlük diğerine göre suç işte bu yasal boşluklar siber suçla mücadeleyi imkansız kılıyor. Adaletin ağı öyle örülmüşki, büyük balık geçiyor küçük balık takılıyor.

Elbette türlü hırsızlıklar var, nitelikli- niteliksiz bence en adi hırsızlık insanın gereksiz yere vaktini çalan hırsızlardır. Siber hırsızlığın boyutlarının gün geçtikçe dehşet artması Global ekonomideki resesyonu aşmış kronik krizin, gelir dağılımındaki düzensizliğin, adaletsizliğin indikatörüdür. Her türlü uluslararası antlaşma, konvensiyon vs. bile siber hırsızlığı engelleyemeyecektir. Cin şişeden çıktı bir kere!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost