Siber Saldırılara Müdahalelerde Geç Kalınıyor

Kaspersky, en son Vaka Müdahale Analitiği raporunu açıkladı.

Siber Saldırılara Müdahalelerde Geç Kalınıyor

Vaka müdahalesine yalnızca, siber saldırı gerçekleşip zarar verdikten sonra inceleme yapmak için ihtiyaç duyulduğu düşünülüyor. Ancak, Kaspersky güvenlik uzmanlarının 2018'de dahil olduğu çok sayıda vaka müdahalesi analiz edildiğinde bu hizmetin yalnızca inceleme için değil saldırıları ilk evresinde yakalayıp hasarı önlemek için de kullanılabileceği görüldü.

2018'de gerçekleşen vaka müdahalesi taleplerinin %22'si ağda potansiyel zararlı bir faaliyet tespit edildiğinde, diğer bir %22'si de ağda zararlı bir dosya bulunduğunda yapıldı. Her iki durum da sızıntıya dair başka bir işaret olmadığında bile bir saldırı olabileceğini gösteriyor. Ancak tüm kurumsal güvenlik ekipleri, zararlı faaliyetin otomatik güvenlik araçlarıyla tespit edilip durdurulduğundan veya ağda daha büyük, görünmez ve zararlı bir operasyonun başladığından emin olamıyor, dışarıdan uzmanlara ihtiyaç duyup duymadıklarını bilemiyor. Yanlış değerlendirmeler de zararlı faaliyetlerin önemli sonuçlara yol açan ciddi siber saldırılara dönüşmesini sağlıyor. 2018'de incelenen "geç kalmış" vakaların %26'sı şifreleme yazılımlarıyla gerçekleşirken, saldırıların %11'i para çalınmasıyla sonlandı. "Geç kalmış" vakaların %19'u kurumsal ağ hesabından gönderilen bir spam e-posta, hizmet aksaması veya sızıntının tespit edilmesi sonucunda gerçekleşti.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Ayman Shaaban, "Bu durum çoğu şirketin tespit yöntemleri ve vaka müdahalesi süreçlerini geliştirmesi gerektiğini gösteriyor. Saldırı ne kadar erken tespit edilirse sonuçlar da o kadar ufak oluyor. Deneyimlerimize bakarak, genellikle şirketlerin ciddi saldırı belirtilerine gerekli dikkati göstermediğini ve vaka müdahalesi ekibimizin çoğunlukla iş işten geçtikten sonra çağırıldığını söyleyebiliriz. Öte yandan, birçok şirketin de ciddi siber saldırıların ağdaki belirtilerini tespit etmeyi öğrendiğini görüyoruz. Bu sayede çok daha ciddi olabilecek hasarları önleyebiliyoruz. Tüm kurumların bunu başarılı bir vaka çalışması olarak değerlendirmelerini öneriyoruz." dedi.

Raporda yer alan diğer bulgular arasında şunlar yer alıyor:

  • Analiz için veri gönderen kurumların %81'inin dahili ağında zararlı faaliyet belirtileri bulundu.
  • Kurumların %34'ünde gelişmiş hedefli saldırı izleri belirlendi.
  • Finans kuruluşlarının %54,2'sinin gelişmiş kalıcı tehdit (APT) grupları tarafından saldırıya uğradığı tespit edildi.

Kaspersky vakalara verimli müdahale için şunları tavsiye ediyor:

  • Şirketin BT güvenliği sorunlarından sorumlu özel bir ekibe (en azından bir çalışana) sahip olmasını sağlayın.
  • Kritik varlıklar için yedekleme sistemleri kullanın.
  • Siber saldırılara zamanında müdahale etmek için şirket içinde ilk müdahaleyi yapacak bir vaka müdahale ekibi oluşturun. Daha karmaşık vakalar için de dışarıdan destek alın.
  • Varklı siber saldırı türleri için ayrıntılı kılavuzlar ve prosedürler içeren bir vaka müdahale planı geliştirin.
  • Çalışanlarınıza dijital hijyen konusunda farkındalık eğitimi verin ve zararlı olma potansiyeli bulunan e-postaları veya bağlantıları nasıl tespit edeceklerini anlatın.
  • Yama yönetimi prosedürleri uygulayın ve yazılımların güncellenmesini sağlayın.
  • BT altyapınızı düzenli olarak güvenlik değerlendirmelerinden geçirin.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Siber saldırılar konusunda yapılması gereken saldırı daha gerçekleşmeden gerekli tüm önlemleri almaktır. Bu ise öngörü gerektirir. Tabii öngörüye de sahip olmak yeterli değildir, öngörüyü uygulamaya koyacak yazılımlara ve donanımlara da ihtiyaç vardır. Comodo gelişmiş Firewall, Containment/Sandbox, HIPS, File Rating, Secure Shopping, Secure DNS ve de özellikle Website Filtering ile eşsiz bir güvenlik yapay zekasıdır. Comodo virüs tespiti konusunda zayıftır ama izolasyon konusunda bir numaradır..

Website Filtering ile internet trafiğinizdeki tüm zararlı dosya akışını durdurabilirsiniz. Reklam host'larını, spam içeriklerini, bölgesel web trafiğini ve zararlı siteleri bloke edebilirsiniz. Aynı zamanda Comodo HIPS ile de belirlenen uzantıların download edilmesini de engelleyebilirsiniz. Hatta bazı dosyaların sisteminize girmesini tamamen yasaklayabilirsiniz. Firewall ile sıfırıncı portu, DNS ve Gateway dışında svchost'u bloke etmeyi unutmayın! Comodo size sınırsız imkan sunar...

Comodo'ya onlarca özellik gönderdim. Bu özelliklerin içinde zararlı tespiti ile ilgili çok sayıda özellik de var. Bu özelliklerin hayata geçmesi durumunda Comodo'nun tespit edemeyeceği zararlı kalmayacaktır. Hatta bir dosyanın içine gizlenmiş dosyaları bile size tek tek söyleyecektir. Comodo'nun çok iyi bir virüs veritabanı oluşturabilmesi için ise en az 500 kişiye ihtiyacı vardır. Bu da maliyetlerden ötürü işlerin bir kısmını Türkiye'ye kaydırması gerektiği anlamına gelir...

Sen de yorum yaz