Siber tehdidi anlamıyoruz

Türkiye'de kullanıcıların 4'te 1'i mobil cihazlarındaki siber tehdit riskini anlamıyor.

Siber tehdidi anlamıyoruz

Ankette Türkiye'de Android tabanlı akıllı telefonların sadece %49'unun ve Android tabletlerin %57'sinin bir antivirüs çözümü tarafından korunduğu, akıllı telefonların %36'sının ve tabletlerin %50'sinin şifreyle bile korunmadığı görülmüş. Kullanıcılarının bu riskli davranışı, %22'sinin mobil cihazları hedefleyen siber tehditlerin varlığından habersiz olmaları gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir. Anket katılımcılarının %26'sı bilgili olduklarını ancak endişe etmediklerini belirtmiş.

Bu yetmezmiş gibi, korunmayan Android tabanlı akıllı telefonların %18'i tam olarak saldırganların en fazla aradığı bilgileri içeriyor: Banka kartları için PIN kodları, çevrimiçi bankacılık sistemleri için şifreler ve diğer finansal bilgiler gibi.

Bunların %24'ü sosyal ağların şifrelerini, kişisel ve iş e-postalarını, VPN ve diğer hassas kaynakları barındırıyor. Her ne kadar kullanıcılar cihazlarına yetkisiz erişime karşı bir şifre kullanmaya tenezzül etmeseler de akıllı telefonlarında kişisel e-postalarını (%49), iş e-postalarını (%18) ve "kimsenin görmesini istemeyecekleri bilgileri" (%10) saklıyorlar.

Android kullanıcıları daha fazla tehdit altında

Ankete göre Android kullanıcıları Windows tabanlı cihazların kullanıcılarından daha fazla çevrimiçi tehditle karşılaşıyor. Ayrıca Windows tabanlı cihazların kullanıcıları tehlikelerin daha fazla farkında ve 10'da 9'u cihazlarını koruyor. 12 aylık bir dönemi kapsayan ankette akıllı telefon kullanıcılarının %41'i ve tablet kullanıcılarının %36'sının zararlı uygulamalarla karşılaştığı, akıllı telefon kullanıcılarının %18'i ve tablet kullanıcılarının %24'ünün çevrimiçi hizmet hesaplarının ele geçirildiği ve akıllı telefon kullanıcılarının %43'ü ve tablet kullanıcılarının %50'sinin finansal siber saldırılardan etkilendiği görüldü. Farklı platformlardaki tüm cihazlar için ortalama rakamlar %31 (zararlı uygulamalar), %14 (çevrimiçi hizmet hesaplarının ele geçirilmesi) ve %43 (finansal siber saldırılar) olarak görüldü; sadece Android'e ait rakamlardan büyük ölçüde küçük rakamlar.

Kaspersky Lab Mobil Ürün Serisi Başkanı Victor Yablokov şunları söyledi: "Mobil kullanıcıların günümüzde her zamankinden fazla çevrimiçi tehditle karşılaşıyor olmaları bir sürpriz değil: cihazlar artık çok daha fazlasını yapabiliyor ve bu cihazları çok daha fazla kişi kullanıyor olduğundan normal olarak dolandırıcılar için cazibeleri artıyor. Dolandırıcılığa kurban gitmemeleri için kullanıcılara, cihazlarını siber tehditlere karşı korumalarını ve özellikle depoladıkları hassas verilerle ilgili olarak dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz."

Kaspersky Internet Security for Android Android tabanlı cihazları bilinen ve yeni mobil tehditlere karşı koruyor. Zararlı yazılım önleme ve kimlik avcılığı önleme çözümlerine ek olarak Hırsızlık Önleme ve Korsanlığa Karşı Koruma teknolojilerini de içeriyor. Çözüm işletim sisteminin performansını ve pil ömrünü önemli ölçüde etkilemez.

Bu bilgi eksikliğini gidermek için Kaspersky Lab, mobil tehlikelerin gelişimi hakkında bir video hazırladı. Mobil tehditler, farklı türlerde tehditler ve virüs bulaştırma yöntemleri hakkında daha fazla bilgiyi Securelist.com adresinde "Telefonunuzdaki Düşman" raporunda bulabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

4te biri değil, 4te üçüdür o...

@02 Nis 2015 06:39 valla başlığı görünce bunu yazacaktım..benden çok yaşa ..hehe

Android 4.1.2 toucwiz nature root erişimli vpn var antivirüs u lp ile hackleyerek pro yaptım ama durdurdum :) toplam 250 root izni geçmiştir 3gyi bile adblock yaptım kafam rahat nedense virüs girmiyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir