Şifre ezberlemek tarihe karışıyor!

Artık anlamsız karakterlerden oluşan garip şifrelere ihtiyacınız olmayacak. Peki yerine ne gelecek?

Sesle güvenlik sistemi günlük hayata geliyor!
Şifreden değil sesten tanıyacak

Bilim adamlarının geliştirmekte olduğu bir algoritmayla artık insan sesi şifre olarak günlük hayatın her alanında rahatlıkla kullanılabilecek.

North Carolina State Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Robert Rodman, yaptığı açıklamada, bugüne kadar parmak izi ve retina taraması gibi ileri güvenlik önlemleri arasında yer alan sesin, geliştirilen yeni algoritmayla çok daha hızlı olarak hayatın içinde yer alacağını bildirdi.

Ses akustiğinin, kişilerin ses tonlarına göre değişiklik gösterdiğine işaret eden Rodman, geliştirdikleri projenin, ses tanımlama algoritmasının, güvenlikten feda etmeden işlemi hızlandırdığını kaydetti.

PIN kodu da neymiş?

Şifreler yazılı olmaktan çıkıyor

Günümüzde sese ait akustik profillerin, kişinin önceden belirlenmiş bir kelimeyi tekrar etmesine dayandığını ve bilginin işlenmesi için oldukça zaman harcandığını anımsatan Rodman, "Tepki süresinin, hata oranını artırmadan hızlanması gerekiyor" dedi. Rodman ve arkadaşları bu sorunu çözmek için kimlik doğrulama prosesini modifiye ettiler ve hız kazandırdılar.

"Proje tamamlandığında, günlük hayatta PIN kodu gereken her yerde ses kullanılabilecek" diyen Rodman, yakın bir gelecekte teknolojinin ticari olarak pazara sürülebileceğini ve başta cep telefonları olmak üzere PIN gereken her türlü elektronik cihazda kullanılabileceğini vurguladı.

Rodman, kimlik hırsızlığını önleme ve bilgi korumayı da içeren bu teknolojinin potansiyel kullanıcıları arasında hükümetler, finans kuruluşları, sağlık ve telekomünikasyon endüstrisinin bulunduğuna da işaret etti.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

peki babamın kartını alıp nasıl alışveriş yapıcam ben :)

bu arada nickim bykenan ama girmeye üşendim
bence iyi olabilir ama eksileri de var
örneğin geçenlerde kartımı limiti yetmediğinden dolayı arkadaşıma verdim

parmak izinin neyi var?

peki nezle olunca yada hastalanıp sesi kısılan kişiler kartlarını kulanamayacakmı...???

saygılarımla...

sahtecilige buda engel olamaz gibime geliyor ... bence yüz tanıma sistemi olsa daha güzel olurdu

ses takliti yapılırsa kırılır.

babanızın yada annenizin yada arkadaşınızın sesini ipod' a çekin ve karların limitlerini zorlayın...!!!

saygılar...!!!

e oldumu ya şimdi...!!!

Ata Demirer, Bülentersoy' un ve Küçük Emrahın hesabını rahatlıkla boşaltır, Müslüm Baba ise farketmez bile, kafa sürekli iyi durumda...

saygılarrr.r.rrr.rr

müthiş gürültülü bir yerde nasıl kullanacağız? mesela alışveriş merkezlerinin yemek bölümlerinde? veya gürültülü bir caddedeki atm'de? tuşlara basmak çok mu zor geliyor? nezle olunca ne olacak?

Sen de yorum yaz