Şifre unutmaya kesin çözüm!

Motorola, şifre unutma derdini kökünden çözecek çok ilginç bir teknolojinin peşinde...

Şifre unutmaya kesin çözüm!

Amerikalı teknoloji devi Motorola, tüm şifreli işlemleri ve cep telefonlarını tamamen değiştirecek bir teknoloji geliştirdi. Yeni teknoloji sayesinde, elektronik kimlik tanımlama işlemlerinde sadece dövmeler ve haplar kullanılacak.

D11 etkinliğinde konuşan Motorola yetkililerinden Regina Dugan, LED, kablosuz iletişim anteni ve telefon alıcılarından oluşan, koluna işlenmiş bir dövme şeklindeki bir sistem tanıttı. Dugan yaptığı açıklamada, vücuda yapışan devrelerin değiştirmeye gerek olmadan iki hafta dayandıklarını, sudan etkilenmemeleri için özel bir spreyle kaplanacaklarını belirtti. En ilginç ayrıntı ise cihazın güç kaynağı: Dugan cihazın, hap şeklinde yutulan ve mide asidinden elektrik enerjisi üreterek vücut aracılığıyla ileten başka bir cihaz tarafından besleneceğini belirtiyor.

DARPA'nın başına geçen ilk kadın yönetici olan ancak daha sonra Google üzerinden Motorola'ya transfer olan Regina Dugan, cihaz ve platform bolluğu yaşanan bugünlerde kimlik doğrulama işlemlerinin basitleştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısının günde ortalama 39 kez şifreli giriş yapması gerektiğini söyleyen Dugan, son 40 yıldır özünde değişmeden kalan şifreleme sistemlerinin bu zorunluluktan kaynaklanan zaman kaybı sorunlarını çözmek için yeterli olmadığını, bunun için farklı bir yaklaşım geliştirmek gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Aşırı derecede saçma. 2 haftalık dövme yaptırıp hap icecegime sifrelerimi ezberlerim çok mu zor.. boş işler bunlar google.

Ortalama kullanıcının günde 39 sefer şifre girmesi mı gerekiyormus? Bunlar nasıl ortalama kullanıcı anlamadım kaç yüz yere üyeler? Hadi 40 yere üye olmuş olsun o kadar yere bir günde girerseniz başka iş yapmaya zamanınız kalmaz. Googlein her zamanki zırvaları.

Anaa.. Zeitgeist'te sözü edilen çip değil mi bu?

bu şifreleme dnayı okuyup buradan asimetrik bir kod üretimiyle daha da güvenli hale getirilebilir. güzel çalışma harika olmuş.

@05 Haz 2013 21:56 einstein misin kardeşim adamlar dna yı laboratuvar ortamında bile tam anlamıyla çözemiyor sen neden bassediyorsun ama çok bilgili görünmüşsün tebrik ediyorum :)

Belki mümkündür. Ama sağlığa zararlı olacağı %100 kesin...

Eğer düzgün bir şekilde işleme konulabilirse gerçekten çok güzel bir sistem olur.

bizi birer mal gibi damgalamak istiyorlar, gelecek geliyor

O minicik devreye insan bedenin'de ki elektrik veya 35 derecelik sıcaklık ile besleyememişler'mi bu hali ile tutmaz

22:03 ah onyargilariniz olmasa

İşin temeli aslında Google Glass' tı böyle bir şey olacağı kesin hatta insan beynine virüs gönderip bizi bile kullanabilirler o yüzden birisi Google' ı durdursun. Not:Motorola Google' ın satın aldığı firmadır...

Nedense ZAMANA KARŞI filmi aklıma geldi :)

vücuduma koydurtmam o tarz bir cihaz, şahsen

Sakın ha! bu, bütün insanları chip takarak takip etmek isteyen bir planın başlangıç projesi. hayatınızı kolaylaştıracağınızı sandığınız şeylerin pranga haline gelmeyecek kadar güvenli olmasına çok dikkat edin. Google, motorola aynı sistemine ait firmalar. size prangalarınızı sevdirecek, modernlik ve uygarlık tuzağıyla severek esir edecekler. Abarttığımı düşünen mantar kafalılara da en eğitimlisi ve tecrübelisinden bir teknoloji adamı olduğumu belirteyim. klasik 1984, hayvan çiftliği romanlarını ve filmlerini fikir vermesi açısından tavsiye ederim. açlık oyunları da daha yeni bir örnek film. sürü olmayın.

gusül olmaz ki bunla :)

@06 Haz 2013 09:01 haberi okumadın mı suya dayanıklı olcakmış

@06 Haz 2013 14:00 Zaten sıkıntı suya dayanıklı olmasında. Suya dayanıklı ise deriye su işlemiyeceği için Gusül Abdesti alınmamış olur. Arkadaş doğru söylemiş. Gusül Abdesti bilmiyorsun herhalde :)

@06 Haz 2013 19:07 Geliştirilen aleti saçma buluyorum ama gusül abdestinin amacı ne sence ? Vücusdunu temizlerken stabil olan tırnaklarının içine su mu giriyor yada girme imkanı varmı ? Velev ki bu şey i kullandın diyelim. Aynı senin tırnağın gibi oluyor ve bundan sonra altı zaten kirlenemeyeceğinden altına su geömeme gibi bir sakıncası abdest açısından yok ama o alet deride pas halinde bi süre sonra parçalanır zaten ;)

insanlar beynini şifre hatırlamak için bile kullanmasın sonra aptal olsunlar.. benim de aklıma aptallar diye bi amerikan filmi geldi..adamlar teknolojinin esiri oluyo çiçeklere bile enerji içeceği veriyo dünyada hayatb duruyo.hastanelerde teknolojik cihazlar var onu bile nerelerine sokacaklarını bilmiyolar..çok komik bir film adı aptallar mıydı hatırlamıyom hatırlayan yazsın uğraşamıycam şimdi:)

Dünyanın dönüşünü durdurabilirmisiniz? Saklayacak bir şeyiniz yoksa bu korkunuz neden? Bedeninize takıntınız varsa, bu aparatı dışardan kullanın. ilerleyen teknolojinin peşinden koşarken, gereklerini yerine getirmekten kaçınamazsınız, yani, hem elmamdan ısırık alayım, hem de elmam yerinde kalsın düşüncesi mantık sınırlarını aşıyor. İnternete girdiğiniz an kayıt altına alınmayı da kabul etmiş oluyorsunuz, bu şikayetler ve ele geçiriliyoruz sızlanmaları da sıktı artık.

@06 Haz 2013 12:25 Gönüllü köle olmak bir ayrıcalık değil, tavuk çiftliğindeki sıradan tavuk kadar hakkın olmasını kabul etmek demektir. İnternet güncel yaşamın bir yansıması olduğuna göre, nasıl ki güncel yaşamda insanların sosyal sorumlulukları ve uyması gereken kurallar var ise, internette de kimse kimseye saldıramaz, hırsızlık yapamaz veya kölesi olarak göremez, Eğer bunları yapıyorsa eblette karşılığıda olmalıdır ! Sen eğer beni ve bilgilerimi istedikleri gibi kullanabilirler diyerek, bana dokunmayan yılan bin yaşasın dersen, o yılan elbette gün gelir sana da dokunur ! İnsan insan onuruna yakışır biçimde yaşamalıdır !

E artık hırsızlar barkod okuyucuyla gezer. Adamı yere yatır, kodunu okut, kaç :)) Yermi be :)) Geliştirdikelri cihaz sayesinde Kredi kartına dokunmadan kart kopyalayan toplumuz. Barkodlu insanlar çıksın, bütün şifrelerini sokakta yürürken el bile değmeden çalınır :)) Abuk olmayan fikirlerde görüşmek dileğiyle :))

@06 Haz 2013 18:39 ahahahahahahaha :)) sesli güldüm :)) XDXDXDXDXD :D:D :)) :))

LOL XD LOL XD :D:D:D:))))))))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir