Şifre yazayım derken ortaya çıkan komedi...

İnsanların bu şifreyi hala güvenli sanarak ne kadar çok kullandığını görünce çok şaşıracaksınız...

Şifre yazayım derken ortaya çıkan komedi...

Trustwave'in gerçekleştirdiği 2012 Global Security Report'a göre özellikle iş çevrelerinde en yaygın şekilde kullanılan şifre "Password1". Password1'in çeşitli varyasyonları da yine yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Password1 gibi basit bir şifrenin bu denli ilgi görmesinin sebebi ise Microsoft'ın Active Directory Identity Management Software'nin varsayılan ayarlarında bu şifrenin kolayca oluşturulabilmesi.

Zira Password1, hem rakam, hem de küçük ve büyük harfleri çeren bir şifre. Ama ne kadar güvenli olduğuna, varın siz karar verin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

123456 kullanan bi tanıdığım var hiç bi zaman hesabına giren olmadı. üstelik bütün hesaplarının aynı 123456 :D bazen 12345678 oluyo o da istisna :D

aynen 123456 şifre kullanırlar bir hesabları bile çalınmaz, ama bazıları md5 hashı gibi şifre koyar yinede çalınır, :D birazda şans işi fazla arada gezmeyeceksin, sorun olmaz.

Parolanızın ne olduğu çok önemli değil. Sadece 123456 gibi şifreler çok kolay tahmin edilebildiği için kullanılmamalı. Eğer bilgisayarınızda keylogger veya trojan vs varsa ya da güvensiz/şifresiz halka açık ağlara her gördüğünüz yerde bağlanırsanız ne kadar güvenlik kullanırsanız kullanın şifreleriniz çok kolay çalınabilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir