Şifreler tarih mi oluyor?

Donanım devinden şifre karmaşasına kesin çözüm; hem de şifre kullanmaya hiç gerek kalmadan!

Şifreler tarih mi oluyor?

Dünyanın en büyük yonga üreticisi Intel şifre unutma sorununu kökten çözmüş olabilir. Bütün yapmanız gereken el sallamak...

Şirketin araştırmacıları özel bir yazılıma ve elinizdeki damar yapısını tarayan bir biyometrik sensöre sahip yeni bir tablet geliştirdiler. Eldeki damarların yapısı tıpkı parmak izi gibi kişiye özel. Yeni teknoloji sayesinde elinizi dokunmadan ekranın önünde gezdirerek kimliğinizi doğrulatabiliyorsunuz. Güvenlik Araştırmaları Yöneticisi Sridhar Iyengar'a göre biyometrik teknoloji şifre sorununu çözebilir: "En büyük sorun çok fazla şifre kullanıyor olmamız. Kuralları karmaşık ve siteden siteye değişiyor."

Intel'in sistemi diğer biyometrik tanıma sistemlerinden biraz farklı. Kullanıcı kendini tanıttıktan sonra sistem yazılım ve gömülü donanımı bütün korumalı hizmetlere bağlıyor. Diğer bir deyişle kullanıcıyı tanıma işlevi hizmet yerine tablet, akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayara yükleniyor. Ayrıca kullanıcı tableti elinden bıraktığı ve cihazdan uzaklaştığı zaman kilit devreye giriyor.

Iyengar Intel'in servis sağlayıcılarla bu teknoloji için işbirliği kurmayı planladığını söylüyor. CTO Justin Rattner'a göreyse yeni işlev için halihazırdaki yongalar kullanılıyor.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

elini kesersen iyleşene kadar :(

Güzel bir düşünce ancak umarım sitelerin biometrik verimizi kaydedip diğer daha hayati hesaplarımıza ulaşmalarını engellemek için birşeyler düşünmüşlerdir.

saçmalığa bak saçmalığa. elini sallayan girer o zaman :D elini sallasam ellisiye döndü :D

@22 Eyl 2012 21:52 Okuduğunu iyi düşün de yorumla.Damar izleri aynen parmak izi gibi.Yani kişiye özel.Her elini sallayan senin tabletinde işlem yapamayacak.Ancak o sahip kişiyi makina tanıyıp işlemine onay verecek.Bu gün bu sistem İşBank ATM'lerinde uygulanıyor.

@22 Eyl 2012 21:52 elini sallayan giremez kardeşim haberi okumadın mı sen! herkesin el izi farklı olduğu için yalnızca tabletlerin falan sahibi girip kullanabilecekler haberi adam gibi okuyup ondan sonra yorum yapın

@22 Eyl 2012 21:52 haberi okumadığın belli oluyor sadece başlığı okumuşsun...

Bunlarda en nihayetinde dijital ortamda ifade edilebilecek hale gelmek zorunda. Peki kopyalanamayacaklar mı?

yYa adamın eli yoksa

bu bir kamera şakasıydı el sallayın

Ne güzel işte 4 şifre kullanırız aynı anda biri billdiğimiz şifre olur, biri bu olur, biri retina olur, biri de parmak izi olur. Hala birileri kırabiliyosa şifreleri artık helal olsun...

holovid filmlerinde elleri koparıyorlar tehlikeli

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir