Şifreyi kaptırmak artık bu kadar kolay!

Siz telefonunuza şifrenizi girerken, birileri tüm bilgilerinizi 44 metreden alıyor desek?

  • Ertuğrul Süngü
Hack'lenmek işte artık bu kadar kolay!

Günümüzde herhangi bir teknolojik cihazın hack'lenmesi, artık alışılagelmiş bir durum. Pek tabi herhangi bir cihazı hack'lemenin birçok yolu var ama konu akıllı telefon olduğu zaman, kişi şifresini girerken parmaklarına şöyle bir bakmak bile yeterli olur.

Omuz üstünden yapılan takip ile bugüne kadar birçok telefon, sahibi dışında kullanıcılar tarafından şifre ihlaline uğramış durumda. Her ne kadar günümüzdeki birçok telefon üreticisi kamera ve bazı yazılımlar ile şifreleri daha zor ele geçirilebilir hale getirmiş olsalar da hack'lenme oranları halen bir hayli yüksekte seyrediyor.

Massachusetts Lowell Üniversitesi'nden bir gurup araştırmacı, iPad şifresini hiçbir ekran izine gerek kalmadan ele geçirmeyi başarmış bulunuyor. Kullandıkları teknik içerisinde kamera büyük rol oynuyor ve işi kolaylaştıran şey, kilit ekranındaki tuş takımının statik olması. Ürettikleri yazılımın ekran üzerindeki parmak hareketlerini tahmin etmesiyse tamamen kullanılan kameralara bağlı...

Araştırma ekibi Google Glass'ın kamerası ile kaydettikleri görüntüleri özel yazılımla taratıp, üç metre mesafedeki bir iPad'in dört rakamlı şifresini, parmak hareketlerini değerlendirerek, yüzde 83 ile 90 ihtimalle tahmin edebiliyorlar. Daha iyi bir kamera ile bu oranın yüzde 100'e kadar çıkması, mesafenin ise 44 metreye kadar uzaması mümkün...

Bu durum ileride büyük sorunlara yol açabilecek tehlikelere gebe. Nitekim aynı ekibin, Android işletim sistemi üzerinde, kamera ile parmak izini takip etmek isteyenlerin cihazlarının kafasını karıştıracak, farklı bir proje üzerinde çalışıyor olması, nispeten de olsa iç rahatlatıcı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

bunu watch dogs da görmüştük(İnsan hayal ettiği herşeyi yapabilir)

Watch_Dogs yavaş yavaş gerçeğe dönüyor.

Kesin bu yazılım Google Glass yasaklansın diye yapıldı :D Apple'ın ajanları yapmıştır ;)

bunlar hep watch dogs yüzünden

Dürbün ile bankamatik şifresi ele geçiren çete yakalanmıştı.

Parmak izi var neyse ki :)

Tavsiye: Android te TimePIN Kullanın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost