Signal: Bu uygulama, iPhone için bir ilk!

iPhone'lar için bir ilk olma özelliğini taşıyan bu uygulama, sonunda indirmeye sunuldu!

Signal: Bu uygulama, iPhone için bir ilk!

iPhone için ilk ücretsiz konuşma şifreleme uygulaması yayınlandı. Açık kod sistemi ile geliştirilen uygulama Open Whisper Systems koordinatörlüğünde hazırlanmış. Aynı firma daha önce de Android için RedPhone ve TextSecure şifreleme yazılımlarını geliştirmişti.

Signal isimli iOS uygulaması, telefon konuşmalarını şifreleyerek dışarıdan hatta giren kişilerin görüşmeleri dinlemesini engelliyor. Uygulamanın açık kaynak kodlu olmasının avantajı, bağımsız kaynaklarca kodunun kontrol edilebilmesi. Böylece, NSA gibi devlet istihbarat birimlerinin yazılımın kodları içine arka kapı yerleştirip yerleştirmediği kolayca anlaşabiliyor.

Uygulama çalıştığında, gelen telefon kullanıcının Signal kullandığını belli ediyor ve böylece görüşmenizin şifreli olduğundan emin oluyorsunuz. Uygulamaya bu adresten ulaşabilirsiniz.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

başbakan kriptolu telefon kullanıyor dinleniyor diyorlar bu ne işe yararki

ee boşuna demiyoruz ilklerin devrimsel öncüsü diye...teşekkürler...

Babacım anlamadım?

iyi de hem açık kaynak kodlu hem de şifreleniyor.. şifreleme mekanizması kaynak kodundan anlaşılıp çözülemez mi acaba..

@01 Ağu 2014 19:11 Şifreleme yöntemini bilmek ile şifre anahtarını bilmek farklı şeyler. Aksi halde yöntemi geliştiren kişi hiçbir şifre anahtarına ihtiyaç duymadan bu yöntemi kullanan herkesin yaptığını görürdü. (Tabii ki, bu ifadem arka kapıya sahip olmayan bir sistem için geçerli)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir