Sık rastlanan iOS 10 sorunlarına çözümler!

Yeni indirmeye sunulan iOS 10'da sık yaşanan sorunlar ve çözümleri!

  • Zeynel A. Öztürk
Sık rastlanan iOS 10 sorunlarına çözümler!

Apple tarafından iPhone ve iPad'ler için henüz indirmeye sunulan iOS 10 güncellemesi, yeni işlevleriyle heyecanlandırdığı kadar bazı sorunlarıyla can sıkıyor. Bu durum, yeni yayınlanan bir işletim sistemi güncellemesi için hiç şaşırtıcı değil; peki sık rastlanan iOS 10 sorunlarını nasıl çözebilirsiniz?

Pil hızlı tükeniyorsa: iOS 10.1 bu sorunu muhtemelen çözecek, ancak güncelleme yayınlanana kadar Settings > General > Background App Refresh yolunu takip ederek arka planda sürekli olarak güncellenen uygulamaları kapatabilirsiniz. Bunun yanında Settings > Privacy > Motion & Fitness altında Fitness Tracking'i ve çok gerekli olmayan uygulamaları da kapatın.

Hangi uygulamaların pilinizi tükettiğine dikkat edin. Bunun için Settings > Battery yolunu izleyin ve pili çekinmeden harcayan uygulamaları ortaya çıkarın. Twitter ve müzik akış uygulamaları, pili tüketenlerin başında geliyor.

Telefonunuzun ekran parlaklığını düşürerek pilden tasarruf edebileceğinizi unutmayın.

iOS 10, iPhone'unuzu tuğlaya dönüştürdüyse

Tuğlaya dönüşen telefonlar: Bu sorunun çözümü neyse ki basit. iTunes'u PC veya Mac üzerinde çalıştırıp iPhone'unuzu bağlayarak geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz. Burada yedek almanın önemini hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyoruz.

Wi-Fi ve Bluetooth sorunları: Bu sorunlar her sene kendini tekrarlıyor; öyle ki Bluetooth ve Wi-Fi'dan yakınanları duymak için her iOS güncellemesinden sonra biraz beklemeniz yeterli. Settings > General > Reset > Reset Network Settings yolunu takip edip ağ ayarlarını sıfırlayarak sorunları çözmeniz mümkün olabilir; tabi şanslıysanız. Burada doğru seçeneği kullanmaya dikkat edin, "Reset All Settings" ve "Erase All Content and Settings" ayarlarını kullanmamalısınız.

Home düğmesi: iOS 10, "kaydırarak açma" işlevini kaldırarak Touch ID sensörüne bastırmanızı sağlıyor. Buna alışamadıysanız, Settings > General > Accessibility > Home Button yolunu izleyin ve "Rest Finger to Open" seçeneğini etkinleştirerek eski işlevi geri getirin. Artık Home düğmesine basmadan, parmağınızı dokundurarak iPhone'u açabileceksiniz.

Diğer sorunlar ve çözümleri

Apple'ın yeni yazılımıyla henüz ilk saatlerimizi geçiriyoruz; zaman geçtikçe yeni sorunların (ve çözümlerin) ortaya çıkacağından şüphemiz yok. Yaşadığınız farklı sorunlar ve keşfettiğiniz çözümleriniz varsa, bizlerle aşağıda, yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

GELSİN 10.1 benmi uğrsşscsm veriyok 2500 tl yi bir telefona bir zahmet çözsünler sorunlarını

İOS 10 dan önce aracımda (mercedes C-180) telefonumdaki hızlı arama menüsünde olan numaraları tek hamle ile rahatlıkla arayabiliyordum. Ancak şimdi hangi numaraya tuşlasamda her seferinde listedeki ilk numara aranmaktadır. Bluetootlu bağlantıyı silip yeniden kurdum. Netice değişmedi.

başka bir yerden kopyaladığım metni Mesajlar bölümünde herhangi bi arkadaşıma yapıştırıp atmak istediğimde Mesajlar uygulaması çöküyor telefon 5s ve bu iOS 10dan sonra oldu ayrıca bazen sol üstte beliren geri çalışmıyor ekran tepki vermiyor

yeni arayüzleri begenmedim bi sürü gereksiz detaylar konulmus göz boyamaktan baska bi sey degil...ben ios 10'la pil ömründe iyilestirme bekliyordum

İos 10 geçtikten sonra iphon 6 da ekran görüntüsü alamıyorum

@21 Eylül 2016 19:25 iki tuşa aynı anda bas ve aynı anda çek. Seri bir şekilde yap bunu. Bu şekilde ekran görüntüsü alabiliyorsun

@03 Ekim 2016 22:03 önerdiğiniz işleme rağmen çekim yapılamadığı için sorunu yazıyoruz, öneriniz yöntemle olmuyor çözüm bekliyoruz

Yeni yazılım sonrası ıphone 6s plus da ekran görüntüsü alamıyorum, çözümü bilen var mı?

@25 Eylül 2016 14:17 malım iki tuşa seri şekilde aynı anda bas ve çek. Bu şekilde ekran görüntüsü alabilirsin

@03 Ekim 2016 22:04 önerdiğiniz yolla ekran görüntüsü alamadığımız için yazıyoruz zaten bu sorunu başka bir çözümü olmalı

1) Wifi sorunlu, telefon yeniden başlatıldığında wifi aktifleşmiyor, sürekli ağ ayarlarını sıfırlamak gerekiyor. 2) IOS 10 güncellemesi ile birlikte ekran görüntüsü alınamıyor. 3) Sol üstteki geri tuşu bazen tepki vermiyor 4) Web sayfasında gezinirken sayfayı aşağı kaydırma işlemi Android'deki kadar hızlı ve akışkan değil. Telefon Iphone SE, eski telefonum xperia z5 compact. İlk IOS deneyimim ancak biraz hayal kırıklığına uğradım.

ios 10 u yükledikten sonra saklama alanı kendi kendine dolmaya başladı ve yine notlar uygulamasına girdiğim zaman uygulamadan atıyor ama telefonu uçak moduna aldığımda notları kullanabiliyorum .! yüklediğimde bin pişmanım .!

Ya orta tuşa basmadan sadece telefonu hareket ettirerek evirip çevirerek telefonun siyah ekranı aydınlanıo bu da daha hızlı şarjı bitcek dmk help

sarj %29 olunca telefon kapaniyor, uygulamalarda iken cok hizli bir tuketim mevcut, rehberde surekli donmalar gerceklesiyor ve dahasi Gectigime pisman oldum...

telefon herhangi bir uygulamadan çıktıktan sonra eranı kitlioyr

Notlar uygulamasını aktif olarak kullanıyordum,güncelleme yaptıktan sonra notlarıma her girdiğimde iki saniye sonra uygulama kapanıyor..

iOS 10 MacBook snow leopard ile uyumlu değil.

güncelleme yaptıktan sonra ekran fotosu çekemez hale geldim, nasıl çözüm bulacağım?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play