Silinen dosyalarınızı geri getirecek 4 ipucu!

Windows'ta yanlışıkla silinen dosyalarınızı kurtarmanın en kolay 4 yolunu açıklıyoruz!

Silinen dosyalarınızı geri getirecek 4 ipucu!

Windows'un önemli "açıklarından" bir tanesi, dosyalarınızı yanlışlıkla sildiğinizde imdadınıza yetişiyor. Windows dosya sistemi sildiğiniz dosyaları gerçekten silmediğinden, hızlı davranmanız halinde verilerinizi kurtarmanız mümkün.

Silinen dosyalarınızı hayata döndürmek için aşağıdaki ipuçlarımızı takip etmeniz yeterli olacak.

Önceki sürümleri geri yükleyin

Microsoft, Windows 7'den itibaren Windows'a "Önceki sürümleri geri yükle" adında bir araç ekliyor. Bu aracın çalışabilmesi için öncelikle onu etkinleştirmeniz gerekli.

Bu işlevin iyi yanı, sadece dosyalarla değil klasörlerle de çalışması. Silinen bir dosyayı geri getirmek için yapmanız gereken, dosyanın bulunduğu klasöre giderek klasörün eski bir sürümünü açmak (araç çubuğundaki Geçmiş düğmesini kullanarak).

Recuva

Üçüncü parti dosya kurtarma yazılımları arasında belki de en popüleri ücretsiz Recuva. Kullanımı kolay bir arayüze sahip Recuva, silinen dosyaları geri getirmede de oldukça başarılı.

Araç öncelikle diskinizi tarıyor ve kurtarabileceğiniz tüm kayıp dosyaları listeliyor. Dosyaları kurtarmak için genellikle birkaç kez tıklamanız yeterli oluyor.

Pandora Recovery ve PhotoRec

Pandora Recovery

Pandora Recovery, silinen dosyayı dosya sistemi içerisinde aramanıza veya silinen tüm veriler arasından seçim yaparak kurtarmanıza izin veriyor. Aracın çok hızlı çalıştığını söylemek güç, buna karşın kurtarma yeteneklerinin yüksek olduğunu söylemeliyiz.


PhotoRec

Bir fotoğraf kurtarma aracı olan PhotoRec, yanlışlıkla sildiğiniz fotoğrafları geri getirmeyi amaçlıyor. Ancak zaman içinde geliştirilen araç, artık fotoğraf dosyalarından fazlasını da kurtarabiliyor ve bazılarına göre piyasadaki en iyi kurtarma aracı. PhotoRec içinde tam bir disk bölümünü kurtarmaya yönelik bir araç da var.

Ancak PhotoRec'in değinmemiz gereken önemli bir dezavantajı da var. Aracın grafiksel bir arayüzü bulunmuyor ve her şeyi konsol tabanlı bir arayüz üzerinden halletmeniz gerekiyor. Bilgisayar ve komut satırı konusunda tecrübeniz yoksa PhotoRec'i kullanmak size biraz zor gelebilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

SSD`de disk kurtarma programlarını kullanabiliyor muyuz?

Linux kullan %100 başarı oranı yakala. Bizzat test edilmiştir. Yüksek boyutlu videolar v.b. dahildir buna.

@27 Eyl 2013 09:16 Dediğinizin nasıl yapılabileceğini detaylı olarak yazarsanız bizler için faydalı olur. Mesela bahsettiğiniz Linux kullanarak Windows dosyalarını mı kurtarmak?

@27 Eyl 2013 09:16 atma len gerzek şaban....

@27 Eyl 2013 09:16 bi zahmet terminali aç root yap kendini daha sonra rm rf yaparak kendini öldür.

Değerli Sayın Chip Editörleri ve İlgili Bilgili Tüm Okuyucular. Konu açılmışken, RAW olmuş Harici harddiskleri. Format atmadan Verileri kaybetmeden Eski haline yani NTFS ye Eski Yerinde Geri Çevirmenin Yolları ve Paralı parasız Programları. Adım adım Link link Açıklar anlatırsanız Tüm siteniz Ziyaretçileri Minnettar kalacaktır. Sabırsızlıkla Bekliyoruz. Bilen İlgilenen ve Bilgilendiren Herkese şimdiden Sonsuz Teşekkürler. Bekliyoruz. Bekliyoruz...

Dosyalarını bulutta depolayanların böyle bir sorunu yok.

Ben yaklaşık olarak 100 GB dosya kaybetmiştim. Handy Recovery isimli yazılımla %99'unu kurtardım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir