Silinen fotoğraflar, Apple'ın başını yaktı!

Bir iPhone kullanıcısı, telefonunun onarımı için Apple Store'a gitti. Telefon onarıldı ama sonra...

  • Levent Öztürk
Silinen fotoğraflar, Apple'ın başını yaktı!

Biri dahi olarak tanımlandığında, genel olarak ona karşı bir güven oluşur. Sonuç olarak dahiler, zeka açısından üstün insanlar olarak görülür ve eğer kendilerine telefonunuzu tamir etmek için verirseniz, her şeyin düzelmesini beklersiniz. Ancak görünene göre bu durum her zaman böyle olmayabiliyor.

Deric White, geçtiğimiz Aralık ayında iPhone'unu Londra'daki bir Apple mağazasına götürdü ve tamir etmelerini istedi. Görevi alan "Genius Bar" görevlisi de telefonu tamir etti. Ancak White, telefonu aline aldığında fotoğraflarının ve videolarının telefondan silindiğini fark etti. Silinen bu fotoğraf ve videoların arasında Seyşeller'deki balayında çekilenler de bulunuyordu. Apple çalışanı ise, White'a telefonun içeriğinin silineceğini söylemeyi unutmuştu.

White'ın Standard'a söylediğine göre kendisi Apple'dan tazminat istedi. Bu isteği gerçekleşmeyince de firmaya dava açtı. Mahkeme ise, Apple'ın kendisine 1.200 Pound tazminat bedeli ödemesine ve 800 Euro da masraf bedelinin Apple tarafından karşılanması gerektiğine hükmetti.

68 yaşında olan ve kanserden kurtulmayı başarmış olan White'ın Standard'a söylediğine göre kendisi bunu "sıradan insanlar için" yaptı: "Bunu Apple ile sorunu olan herkese söylüyorum: Size patronluk taslamalarına ve yok saymalarına izin vermeyin."

Apple ise konu hakkında henüz bir yorum yapmış değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Duyanda 10 milyon dolar tazminat ödemiş Apple sanar.

''Size patronluk taslamalarına ve yok saymalarına izin vermeyin." Altına imza atıyorum, hiç bir patron istihdam ediyor, hizmet üretiyor diye imtiyazlı olamaz. Hukukun ve yasaların önünde herkes bireydir. Emekçiler veya tüketiciler zulme ve haksızlığa her boyun eğişiniz onları biraz daha küstahlaştırıyor, unutmayın! Dünya emekçi insanların elinde yükselir! Hak almak onurdur! Hakkını sonuna kadar arayana ne mutlu!

White denilen uyanık tüketici aslında tamire veridiğinde bunun silineceğini de fevkalade bilerek, servisin bu açığı üzerinden maddi manevi zarar tazmininde bulunmuş. Apple veya diğer firmalar kesinlikle her türlü tamire gelen ürünle ilgili nelerden mesul tutulamayacaklarının bir belgesini müşteriye vermelidir. White denilen uyanık kesinlikle sabah akşam tüketici lehine çıkan mahkeme kararlarını okuyarak gününü geçiren bir emeklidir, buldu açığı hazır telefonda bozuldu, oh mis düşürdü tongaya!

Uyanık ihtiyar bulmuş saf çocuğu tazminatı kapmış, bunun adı fırsatçılık! Balayı hatıraları varmış, e sadece bu telefonda mı kayıtlı idi back-up yapmadın mı PC'ye, balayında çekilmiş tonlarca resim ve video eşinde yok mu? Uyanık spor, servis elemanının bir anlık gafletini birde yüzsüzce mahkemeye taşımış, e hakimde kendi gibi yaşlı ise birazda acındırarak tazminatı kapmış, birde yüzsüzce ben kendim için değil sıradan insanlar için yaptım diyor, öyleyse tazminatı bir hayır kurumuna bağışlasana!!

Avrupa insanı tüketici olarak bizdeki gibi örgütsüz ve bihaber değil. Tüketici lehine çıkan her mahkeme kararı emsal teşkil ettiği için hepsi bu kararları okur ve alışveriş ve ticari münasebetinde haklarını savunur. Bu yaşlı adam bu kadar hava attığına bakmayın, tatil dönüşü kaldığı otelin binlerce açığını kaydeden sonrada tur şirketinden tazminat alan uyanık Avrupalı turistlerin taktiğini, bu defa telefon tamirinde dökümanlarımı sildiler mağduriyeti ile hem APPLE'a hem hakime güzel yutturmuş.

@04 Aralık 2015 18:09 5yıldızlı otelde çalısıyorum. kim söyledi bu uydurmayı :)

@05 Aralık 2015 04:00 Sayın Portier Avrupa'da mı yaşıyorsun? Alman turistler rezervasyonunu çoğu kez katalogtan tur şirketinden yapar, sonra kaldıkları odanın pencerisinden dışarı bakar denizi tam görmüyor mu, hemen resimler, yanında yakınında bir inşaatmı var resmini çekerler, gürültü geliyordu tatil haram oldu argümanı, otelin içinde bir yeri kullanmasalar bile tadilatmı yapılıyor, tenis kortu, minigolf vs. hemen resmini çeker, tatil dönüşü indirim ve tazminat için doğruca tur şirketine!

@05 Aralık 2015 04:00 Dostum uydurma diye radikal çıkış yapmadan önce temkinli beyanda bulunmanı dilerdim, Reisebüro (Tur şirketi) ile uzaktan yakından senin ilişkin yoktur, 5 yıldızlı otelde verilen görevini ifa edersin bitti! Oysa Avrupalı turist özellikle uyanık olanlar, şezlonglar kirli idi, hepsi dolu idi, swimming pool yosunlu idi, kullandığımız yatak kirli idi vs. bir sürü delili size çaktırmadan toplar, gelir burda kulanz veya indirim talep eder.Size de orda şikayetini hiç belli etmez!

@05 Aralık 2015 04:00 Otelde çalışıyosun ama balığın deryada yüzdüğünü bilmemesi gibi Dünyadan bihaber yaşıyosun galiba! Avrupada son 10 yıldır ivme kazanan trend, tatilde oteldeki açıkları not edip tatili bedavaya olmadı indirimle ucuza getirmek. Siz orda sektörün sorunlarını bilirsiniz veya müdürün size verdiği talimatı! Uydurma dediğin şey maalasef Avrupada realite ama sen bunları nereden bileceksin! Backround yani işlemin geri planı arka ayağı Avrupada nasıl işler bilemezsin. :)

@05 Aralık 2015 04:00 Yaptığın imla kuralları ihlaline bakıldığında oteldeki görevinin ne olduğunu tahmin etmek hiçte zor değil! Avrupadan gelen obez kilolu sivilceli arkadaş bulamayıp bizim acar otel garsonlarına yüz veren Helgalarla, uyanık tüketici Avrupalı turisti karıştırıyorsun. Daha çok tecrübeye ihtiyacın var! Dileteran kulaktan sana ulaşan sektörün dedikodusu ile Avrupadaki turizm sektörünün sorunları çok ayrı, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. :)

Tipik bir sigorta ve şirketi yanıltarak çıkar elde etme vakıası! Hakim çok bönmüş, senin ahın gitmiş vahın kalmış, 68 yaşında kanserden yeni kurtulmuşsun, ne çabuk dirildinde ne balayısı diye sormuyor, hadi balayı olsun ne yaptın zifaf gecesini mi kaydettin? Cepte torunlarımın fotoğrafları vardı dese, hakim onlar hayatta git yine çek diyecek, tüyoyu avukattan almış, bir kere yaşanacak balayı hatırası diye manevi yönden yalan argüman üretmiş ve sonunda mahkemeyi yanıltarak tazminatı kapmış!

Tipik bir sigorta ve şirketi yanıltarak çıkar elde etme vakıası! Ders 1; Hakim çok bönmüş, senin ahın gitmiş vahın kalmış ne balayısı diye sormuyor, hadi balayı olsun ne yaptın zifaf gecesini mi kaydettin? Cepte torunlarımın fotoğrafları var dese, hakim onlar hayatta git yine çek diyecek, tüyoyu avukattan almış, bir kere yaşanacak balayı hatırası diye manevi yönden yalan argüman üretmiş ve mahkemeyi yanıltarak çıkar elde etmiş.

fanboylar nasıl sinirlenmiş adam eypılı savunuyor :D

@04 Aralık 2015 19:12 Güzel dostum, Apple'in hiçbir ürününü kullanmıyorum tercihte etmiyorum bana hitap etmiyor, ürünleri pahalı üstelik bütçemi aşıyor. Merakını gidereyim Windows kullanıcısıyım, hiçbir ürünün fetişistide değilim! Ortada hukuki bir durum var, gözlemlerim hukuki bilgim ile tarafsız değerlendirdim, ortada tüketici haklarını suistimal ederek çıkar elde eden bir adam var ve kendini kahraman gösteriyor oysa empati kurup o Store'de çalışan genç elemanın yanında olmak daha evladır.

Burası Türkiye , burada hakkını alamazsın öyle mahkemeler kim büyükse onu tutar..

Bizim insanımız niye kendini hor görüyor yok burası türkiye burda o olmaz burda şu olmaz bunu söyleyen insanlar kendilerinin böyle olduğu yetmiyormuş gibi çocuklarına da bunu öğretirler ve ileride çocukları bunların yerlerini alır. özgüvensiz karamsar vb... insanlar olur çıkarlar sonrada suçu türkiye ye atarlar suç yaşadığımız coğrafyada değilki suç sizin gibi insanlarda alışık olduğunuz hayatı yaşamaya devam ettiğiniz sürece bu böyle olacaktır...

Bu fanboylar varken apple niye avukata para veriyor ki ...

@05 Aralık 2015 01:31 Apple fanboyu değilim üstelik bir karar vermem gerekse Windows kullanıcısıyım diye yüksünmeden söylerim, bilginize! Hukuk aramızdaki sosyal, ticari kısaca tüm hayatı belirleyen kurallar manzumesidr. Bugün Apple store'ye olan yarın senin benim ekmek parası kazandığımız küçük ekmek teknesi dükkanımızda, olmadı işletmemizde olabilir. Ben tüketiciyim, bireyim, kim haklı ise tüm hukuki ve hayat tecrübemle onun yanında durmam gerekir. İnanması güçte gelse mağdur bu defa Apple

klasik Apple işte...

bence ihtiyar ayıp etmiş .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play