Sim-kart savaşı kızıştı!

Telefonlarımıza taktığımız minik sim-kartlar, sonunda Apple ve Nokia'yı karşı karşıya getirdi!

Hüseyin Cem Köylü

Giesecke & Devrient'in ultra küçük nano-SIM tasarımıyla birlikte, mobil piyasanın önde gelenleri de yeni standardın sahibi olmak için savaşa başladılar. Bir tarafta iPhone ve iPad'de de kullandığı "tepsi" sistemini savunan Apple var. Diğer tarafta ise, Nokia'nın geliştirdiği, "kayda değer teknik avantaj" sağlayacağını iddia ettiği ve arkasına Motorola ve RIM gibi devlerin desteğini aldığı yeni tasarım var.

Bu yeni tasarımı belirleyen taraf olmak oldukça önemli, çünkü bu sayede tasarımın sahibi, diğer firmalardan lisans ücreti alabilecek. Ayrıca eğer Apple kazanan taraf olursa rakipleri, cihazlarını yeni standarda uyacak şekilde yeniden tasarlamak zorunda kalabilirler.

Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) gelecek hafta yeni standardı oylamaya sunacak. Apple'ın ETSI'de büyük bir oy potansiyeli var ve şimdi 6 yeni Avrupa şirketine tam hibe vererek ETSI'deki gücünü daha da artırmayı planlıyor.

Financial Times'a göre Apple'ın bu oylamadan galip çıkma olasılığı oldukça yüksek. Bakalım Nokia bu duruma karşı nasıl bir hamle yapacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Çok ilginç ve güzel bir haber görülen o ki Apple kazanacak.

Microsim kartı kızaga yerlestırdıkten sonra zaten sim kart kadar olmuyormu. Nokia 603 deki microsim slotu microsim konusunda daha mantıklı. Apple sadece farklılıgın peşinde gibi.

ne cinslik varsa applenin basinin altindan cikiyor. Bela oldular iyice.

İlk önce sim kartların kapasitesini artırsınlar. Bir sim kart en az 1000 numarayı alabilecek kapasitede olmalı. Şu andaki kapasitesi çok yetersiz...

Kaybeden taraf cok ciddi zarara ugrayacak. Neredeyse tum telefonlarin dizaynlarini degistirmek zorunda kalacak. Bana en mantikli gelen 2 tane standart sim karti olmasi. Win win hesabi yani :)

millet gider mersine apple gider tersine
bu üç kağıtçı apple faydasına olmayan iş yapar mı
nokia nın teknolojisini alıp lisans ücreti ödeyecek öyle mi ancak gülerim buna
bu adamlar değil miydi evrensel şarj meselesinde kıllık yapan bunu niye kabul etsin ki paragözler

Apple ın umurunda sanki herkesin aynı tür sim kart kullan ması. Resmen diyorki Ya O Ya Biz.

acaba kablosuz özelliği olan simkart hala icat edilemedi mi?

Korkuyorum artık Apple kendi ordusunu ve kendi ülkesini de kurar...

Bir tarafta Motorola, Nokia, RIM var, diğer tarafta Apple. Nokia'nın daha fazla teknik avantaj sağlıyorsa o olsun, ayrıca Apple'ın lisans ücretini ödemesi zor bişey değil, diğerleri ekonomik düşüşte ve daha da kötüleşebilirler. Ticari ve teknik olarak düşünülerek Nokia'dan yana olması düşüncesindeyim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir