SIM teknolojisi boyut değiştirebilir

Mevcut telefon kullanımını tamamen değiştirecek; yeni bir SIM teknolojisi geliyor!

  • Ercan Uğurlu
SIM teknolojisi boyut değiştirebilir

Japon iletişim devi Docomo, yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. SIM kartlar için geliştirdiği yeni teknoloji ile giyilebilir teknolojilere yeşil ışık yakan Docomo'nun planı, şu an henüz prototip aşamasında. Ancak ürün son halini aldığında özellikle akıllı saatleri olan Samsung, Sony ve LG, bu teknolojiyle yakından ilgilenebilir.
Şu an bir kredi kartı şeklinde olan yeni SIM modülü, SIM kartını cep telefonuna fiziksel olarak takma gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Bluetooth üzerinden cep telefonu, tablet, saat ve diğer mobil cihazlarla eşleşebilecek olan modül, böylece istediğiniz platform üzerinden arama yapabilmenize ve hatta yine modülün içinde bulunan NFC'nin yeteneklerini kullanabilmenize fırsat verecek. Ancak ürünün son halini alması ve bizim tarafımıza kullanılabilir hale gelmesi şimdilik biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

mümkünse fiziksek olsun tüm gün şebekeden kaptıklarımız yetmez gibi birde bluetooth mu?

bunu yaptıklarında batarya içinde bişi yapmaları lazım telefonda bluetooth açık olursa çok sarj yer ayrıca konuşmalarda bluetooth yüksek performansta calısıcak eskisinden daha fazla sarj yicek ayrıca bu cihazıda sarj etmek zorunda kalıcaz gereksiz bir ürün

Evet çok harika ötesi birşey (!). Telefon, akıllı saat yetmezmiş gibi bir de sim kartımızı şarja takarız!

Daha büyük yapsalarmış telefon taşıyacağımıza onu taşısaymışız?

telefon yanında bir de hattı mı taşıyacağız biz telefondan kurtulmaya çalışıyoruz batarya yetmiyor, bir yere sığdıramıyoruz v.s. yalnızca saat şeklinde olsa yeter zaten gözlükler falanda çıkmaya başladı büyük ekrana gerek de kalmayacak bu gidişle birde pil ömrü en azından 3-4 güne çıkarsa tadından yenmez.

cebimizde birde ayrica onumu gezdirecegiz?

Güzel düşünce, her fsrklı cihaz için farklı simkart yada tak çıkar derdinde kurtarır.

peki ya sim kartlar yazılımsal olsa ? bir yazılım tıpkı işletim sistemi gibi ?

@mustafa2116 sadece yazılımdan ibaret olursa sahtesi üretilebilir, hatta daha kötüsü kopyalanabilir. bazen fiziksellik de iyidir.

@13 Haz 2014 09:48 Bu yazılım Kimlik numarasına bağlı olduğunda olayı nasıl sahte yapabilecekler. Servis kayıtlı yazılımlara izin verdiğinde ve kayıtlı servis olayı Sunucuda olduğunda HACK yapmadan yapamazlar Yolu var ama neden yapmadıklarını bende bilmiyorum. Örnek Kredi kartları ? online hizmette kullanılıyor ?

@mustafa2116 sim kartlar yeterince güvenli, ilkel olmasının avantajları çok

kaybolursa

Boş versinler bu oyuncaklarla insanları oyalayacaklarına uzun şarj ömürlü bataryalar üretsinler artık, enerji problemini çözmedikleri müddetçe ne yaparlarsa yapsınlar boş.. Telefonu hergün şarja sokmaktan bıkkınlık geldi...

ya bu ne saçmalıkdır arkadaş birde cebimde onu mu taşıyacam bir de bluetoot dan sürekli baglı pil tüketecek çantada unutup telefonla uzaklaşınca kopacak dünyada gördügüm en saçma cihaz bu

Gereksiizi ve guvenlii acigi olacaktir. Dinlemeler iziinsiz arama ve mesajlari yonlendirme. Yetrki hckerler kafay koysun

tabletlere destek gelirse tablet ile konuşulabilir

Bence simkartını 3 boyutlu kübik bir hale getirip daha da küçültmeliler. mikro kübün her yüzeyi bir veri kanalı alt yüzeyi (-) kontak, üst yüzeyü (+) kontak olabilir.yuvasına oturtup (+) kapağı kapatıp kartı çalışır hale getirebiliriz. böylece simkartta kullanılmayan yüzey kalmadığından boyutuda oldukça küçülebilir. Bazen lazım olan simkart üzerindeki bilgilerde *#06# gibi bir kodla öğrenilebilir. Bu boydaki simkart kol saatine takılır, bluetooth ve saatte bulunan nfc ile de yukarıdaki bahsedilen her işlem yapılabilir. Saat sürekli kolumuzda olduğundan da kaybolma sorunu olmaz. Esnek piller de üretilmeye başlandığından ve ayrıca saat sadece veri iletimi sağlayacağı asıl işlemlerin cep telefonu benzeri cihazla yapılacağı için saatin pil ömrüde uzun olacaktır. Tabi bu saatte e-paper tipi ekranlar kullanılırsa da kullanım süresi daha da artacaktır.

Sen de yorum yaz