Şimdi bu Dünya'dan kaçma zamanı!

Dünya'nın yaşayan en büyük fizikçisinden yankı uyandıran bir açıklama: Bu Dünya'dan kaçmazsak...

Kaçmak ya da kaçmamak işte bütün mesele bu!

Dünya son günlerde çeşitli felaketlerle boğuşurken, dünyanın yaşayan en büyük fizikçisi sayılan Stephen Hawking, "Big Think" adlı web sitesine, "Bu dünyadan kaçmazsak, sonumuz pek hayırlı değil" mesajı verdi.

Hawking'e göre, doğal kaynakları hızla tüketen insanoğlunun tek çaresi, ilk fırsatta uzaya yayılmak. Uzaya yayılmadığı takdirde insan neslinin yok olacağını söyledi.

"Tarihimizde giderek artan şekilde tehlikeli bir döneme giriyoruz. 1963'teki Küba füze krizi gibi, yok olmamızın an meselesi olduğu zamanlar geçmişte oldu. Bu tür olaylar gelecekte daha sık olacak. Çünkü dünyanın sağladığı doğal kaynakları hızla tüketiyoruz. Genetik kodlarımız bencil ve saldırgan içgüdüleri taşıyor. Uzun vadede var olmak için tek şansımız uzaya yayılmak."

Nasıl olacak bu iş?

Bilim insanlarına göre, şu anki bilgi ve teknoloiyle, kimyasal yakıtlarla çalışan roketler kullanarak en yakın yıldıza gitmek bile 50 bin yıllık bir zaman alıyor. İnsanın yaşam süresi içinde uzayda yol alabilmesi için ışık hızı ile hareket etmesini ve yolculuk sırasında kozmik radyasyondan korunmasını sağlayacak teknolojiyi elde etmesi gerekiyor.

Evrenin temel prensipleri üzerine çalışan Stephen Hawking, 1663 yılında ilk olarak Isaac Barrow sonra da 1669'da tarihin en büyük matematikçisi sayılan Sir Isaac Newton'a verilen Lucasian profesörü oldu.

Hawking, Roger Penrose ile birlikte, Albert Einstein'ın Uzay ve Zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının, Big Bang'le %Büyük Patlama' başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı'nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu.

Bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biriydi. Bu birleşmenin bir sonucu da karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. Diğer bir sonuç da evrenin bir sonu ve sınırı olmadığıydı. Bu da evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çercevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

ORDA YAŞAMAMIZ ŞUAN İÇİN İMKANSIZ. GELECEKTE İSE DÜŞÜK İHTİMAL. İNSANLIK BU YERKÜRENİN İÇİNDE YOK OLUCAK.

Savaş kaçınılmaz olduğunda ne kadar acımasız olacağımı tahmin edemezler. SK

doctor who izliyor galiba bu aralar.

Stephen bu sefer ya tutarsa diye işkembeden sallamış...

Kyoto protokolüne benzer uluslar arası bir protokol imzalanacak. Bunun neticesinde; akıllarıyla değil başka taraflarıyla düşünen insanlara prezarvatif kullanmayı öğreteceksiniz ya da 3 çocuktan fazla yapanı kısırlaştıracaksınız. Çözüm bukadar basit.

Diyeceksiniz ki protokole uymayan ülkeler ne olacak? Uymayanlar uydurulacak, gerekirse silah zoruyla uydurulacak; zira zaten protokolün amacı insan nüfusunu azaltmak, kontrol altına almak... :D

bu adam diyorsa bir nedeni vardır ben bu adamın üç harflilerle iletişim kurduğunu düşünüyorum. çünkü o haliyle kara deliklerin ışık yaydığını ispat etmesi biraz zor gibi geliyor her ne kadar matematik ve fizik dahisi olsada hastalanmadan önce....

Son 150 yildaki gelismeler göz önune alindiginda 500-1000 yil sonra teknoloji ve bilimin ulasacagi noktayi bugun düslememiz mümkün degil. Tek bildigim bati yine bilimde ilerlemis iken biz abidik gubidik seylerle ugrasiyor olucagiz.

Fizikçimiz ''Pandorum'' filminin etkisinde kalmış...

bu adam bence çok mantıklı konuşuyor ileriki dönemlerde çok süper bi savaş çıkma ihtimali yüksek

Stephen Hawking'e kısmen katılmamak mümkün değildir. Ancak uzaya yayılma işi o kadar kolay değil ve ayrıca bu teknolojinin bulunması uzun bir zaman alacaktır... Yine de daha zamanımız var ve bu süre içerisinde başka yöntemler bulunabilir, zaten bu sadece bir öneri... Daha kaçınılmaz noktaya gelmedik, gelinmeden bir temizleme yöntemi bulunabilir... Şimdilik "korkmayın"!

şöle söliim stephen doğru söylüyor ama bunu bende sölüorum bu cümleyi icra etmek için fizikçi olmaya gerek yok hatırlarsanız dün salağın biri kıyametin geleceğini sölemişti ama hiç birşey olmadı bunun gibi bişey sadece stephenınki çok genel bi düşünce ve bunu dünyanın yarısından fazlası düşünüyor ztn

Bencede Stephen amcamız doğru söylüyor dünya kaynaklarını hızla tüketiyor çevremizdeki doğayı canlıları yok ediyoruz hepimiz yaşayan zombiler gibiyiz sürekli aç ve saldırgan duygumuz genimizde var ayrıca çok benciliz ve diğer taraftan ırklar dinler yüzünden sürekli sürtünme halindeyiz gelecekten bunlar yüzünden büyük şavaşlar çıkma ihtimali %99.9 her ülke çıkarlarını düşünüyor ve bu uğurda herşeyi feda edebilen biz insan ırkı yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz ama bu son tümden yok olmamız değil ama medeniyetten uzak hayvandan farkımız olmayan insana dönüşüyoruz şimdiden bütün ülkeler birbirini ufaktan yokluyor saflar belirleniyor 3. dünya şavaşı bekleniyor bundan kazanç sağlıcak güçlü zengin insanlar var öte yandan teknolojideki gelişmeler robotlaştırma genetik müdahaleler farklı bir insan ırkını ortaya çıkartıcaktır kalpsiz duygusuz bu insanlar şimdiden israil başta olmak üzere bu projeler üzerinde çalışılıyor bunların hepsi gerçek olucaktır kimse din dil ırk ayrımı olmadan medeni güzel temiz bir yaşam düşünceleri olanlanlar bu çok zor çünkü bunlara programlı değiliz biz insan ırkının tek kusuru budur allah sonumuzu hayır etsin diyorum

insan oğlu bilinçli olarak kendi kendini yok ediyor.

Buradan çıkarılacak öemli bir mesaj var."Genetik kodlarımız bencil ve saldırgan içgüdüleri taşıyor." insanın en önemli kontrol edilmesi gereken yönü budur. Bencil ve saldırgan. Bu yüzden bütün dinler aslında insanın bu yönlerini terbiye etmeyi amaçlar. bugünkü bilimin henüz yeterince keşfedemediği br konu bu ahlaki kavramlardır.

Adam hayal mahsülü.O kadar tahsili var hala agızından adam akılı bir laf çıkmıyo.Siz yaptıgınız buluşları kötü emeller için kullanın piyasada satın sonra yok oluyoz uzaya çıkmamız lazım gibi zaçma kelimeler kullanın.

Sizin gibi beceriksizler yüzünden bu haldeyiz zaten.

korkmayın 2012 de hepiniz cehennemi boylayacaksınız ...

Mass relay leri bulalım da bari yakın zamanda Citadel i keşfeder orada yaşarız bir süre, Reaper ler gelip bizi yok edene kadar :D

Aşırı sıcaklardan ve mübarek aylardan dolayı YOBAZitesi artan arkadaşlar gelip burada ahkam kesmeye başlamış! Bak bak bak.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play